blinken - en to csb translation catalogue (30 entries)

[ctx: If the Steve font that is used by Blinken by default to show status messages does not support any of the characters of your language, please translate that message to 1 and KDE standard font will be used to show the texts, if not translate it to 0]
en: 0
csb: 1

en: Sounds
csb: Zwãczi

en: Font
csb: Fònt

en: Enter Your Name
csb: Wpiszë swòjé miono

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
csb: Miono:

en: Restart the game
csb: Restartëje grã

en: Quit Blinken
csb: Òpùszczë Blinken

en: View Highscore Table
csb: Òbaczë tôflã nôlepszich wëszłosców

en: 2nd Level
csb: Drëgô równiô

en: 1st Level
csb: Pierszô równiô

en: Random Level
csb: Kawlowô równiô

en: Press the key for this button
csb: Wcësni klawiszã dlô ti knąpë

en: Click any button to change its key
csb: Klëkni równojaką knąpã bë zmienic jegò klawiszã

en: Press Start to begin
csb: Wcësnij Start bë nacząc

en: Set the Difficulty Level...
csb: Ùstawi równiã drãgòscë...

en: Next sequence in 3...
csb: Nowô sekwencja za 3...

en: Next sequence in 3, 2...
csb: Nowô sekwencja za 3. 2...

en: Next sequence in 2...
csb: Nowô sekwencja za 2...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
csb: Nowô sekwencja za 3, 2, 1...

en: Next sequence in 2, 1...
csb: Nowô sekwencja za 2, 1...

en: Remember this sequence...
csb: Wdôrzë tã sekwencjã

en: Repeat the sequence
csb: Pòwtórzë sekwencjã

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
csb: Równiô

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
csb: Grôj zwãczi

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
csb: Brëkùje swòjégò fònta dlô sztatusu tekstu

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
csb: Nôlepszé wëszłoscë

en: A memory enhancement game
csb: Gra wspòmôgôjącô pamiãc

en: Coding
csb: Programista

en: Design, Graphics and Sounds
csb: Wëzdrzatk, grafika ë zwãczi

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
csb: Ùprzëstãpnił swój fònt 'Steve', abò mòżnô bëło gò brëkòwac
