blinken - en to da translation catalogue (35 entries)

en: Sounds
da: Lyde

en: Font
da: Skrifttype

en: Restart
da: Genstart

en: Enter Your Name
da: Indtast dit navn

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
da: Navn:

en: Restart the game
da: Genstart spillet

en: Quit Blinken
da: Afslut Blinken

en: View Highscore Table
da: Vis topscoringslisten

en: Show Settings
da: Vis indstillinger

en: Hide Settings
da: Skjul indstillinger

en: 2nd Level
da: 2. Niveau

en: 1st Level
da: 1. Niveau

en: Random Level
da: Tilfældigt niveau

en: Press the key for this button
da: Tryk på tasten for denne knap

en: Click any button to change its key
da: Klik på en knap for at ændre dens tast

en: Press Start to begin
da: Tryk start for at begynde

en: Set the Difficulty Level...
da: Indstil sværhedsniveau...

en: Next sequence in 3...
da: Næste sekvens i 3...

en: Next sequence in 3, 2...
da: Næste sekvens i 3, 2...

en: Next sequence in 2...
da: Næste sekvens i 2...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
da: Næste sekvens i 3, 2, 1...

en: Next sequence in 2, 1...
da: Næste sekvens i 2, 1...

en: Remember this sequence...
da: Husk disse sekvenser...

en: Repeat the sequence
da: Gentag sekvensen

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
da: Niveau

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
da: Spil lyde

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
da: Brug egen skrifttype  for statustekst

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
da: Topscorelisten

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
da: Niveau 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
da: Niveau 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
da: Niveau ?

en: A memory enhancement game
da: Et hukommelsesforbedringsspil

en: Coding
da: Kodning

en: Design, Graphics and Sounds
da: Design, grafik og lyd

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
da: Gav sin skrifttype 'Steve' GPL-licens så vi kunne bruge den
