blinken - en to de translation catalogue (35 entries)

en: Sounds
de: Töne

en: Font
de: Schriftart

en: Restart
de: Neustart

en: Enter Your Name
de: Geben Sie Ihren Namen ein

en: Restart the game
de: Spiel neu starten

en: Quit Blinken
de: Blinken beenden

en: View Highscore Table
de: Bestenliste anzeigen

en: Show Settings
de: Einstellungen anzeigen

en: Hide Settings
de: Einstellungen ausblenden

en: 2nd Level
de: Zweite Stufe

en: 1st Level
de: Erste Stufe

en: Random Level
de: Zufällige Stufe

en: Press the key for this button
de: Drücken Sie die Taste für diesen Knopf

en: Click any button to change its key
de: Drücken Sie einen Knopf, um die zugewiesene Taste zu ändern.

en: Press Start to begin
de: Drücken Sie auf Start, um zu beginnen.

en: Set the Difficulty Level...
de: Schwierigkeitsgrad einstellen ...

en: Next sequence in 3...
de: Nächste Tonfolge in 3 ...

en: Next sequence in 3, 2...
de: Nächste Tonfolge in 3, 2 ...

en: Next sequence in 2...
de: Nächste Tonfolge in 2 ...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
de: Nächste Tonfolge in 3, 2, 1 ...

en: Next sequence in 2, 1...
de: Nächste Tonfolge in 2, 1 ...

en: Remember this sequence...
de: Merken Sie sich diese Tonfolge ...

en: Repeat the sequence
de: Wiederholen Sie die Tonfolge

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
de: Stufe

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
de: Töne wiedergeben

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
de: Benutzerdefinierte Schrift für die Statusanzeige

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
de: Bestenliste

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
de: Stufe 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
de: Stufe 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
de: Stufe ?

en: A memory enhancement game
de: Ein Spiel zum Training Ihres Gedächtnisses

en: © 2005-2007 Albert Astals Cid
    SPDX-FileCopyrightText: 2005-2007 Danny Allen
de: © 2005–2007 Albert Astals Cid
    SPDX-FileCopyrightText: 2005–2007 Danny Allen

en: Coding
de: Programmieren

en: Design, Graphics and Sounds
de: Design, Grafiken und Töne

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
de: Hat seine „Steve“-Schriftart unter GPL gestellt, sodass sie in Blinken verwendet werden kann.
