blinken - en to eo translation catalogue (36 entries)

en: Sounds
eo: Sonoroj

en: Font
eo: Tiparo

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
eo: Lanĉi

en: Restart
eo: Relanĉi

en: Enter Your Name
eo: Enigu Vian Nomon

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
eo: Nomo:

en: Restart the game
eo: Rekomenci la ludon

en: Quit Blinken
eo: Forlasi Blinken

en: View Highscore Table
eo: Rigardi Rikordan Tabelon

en: Show Settings
eo: Montri Agordojn

en: Hide Settings
eo: Kaŝi Agordojn

en: 2nd Level
eo: 2a Nivelo

en: 1st Level
eo: 1a Nivelo

en: Random Level
eo: Hazarda Nivelo

en: Press the key for this button
eo: Premu la klavon por tiu butono

en: Click any button to change its key
eo: Musklaku iun ajn butonon por ŝanĝi klavon

en: Press Start to begin
eo: Premu klavon por komenci novan ludon

en: Set the Difficulty Level...
eo: Agordi Malfacilecan Nivelon...

en: Next sequence in 3...
eo: Venonta sekvenco post 3...

en: Next sequence in 3, 2...
eo: Venonta sekvenco post 3, 2...

en: Next sequence in 2...
eo: Venonta sekvenco post 2...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
eo: Venonta sekvenco post 3, 2, 1...

en: Next sequence in 2, 1...
eo: Venonta sekvenco post 2, 1...

en: Remember this sequence...
eo: Memori ĉi sekvencon...

en: Repeat the sequence
eo: Ripeti la sekvencon

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
eo: Nivelo

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
eo: Ludi sonorojn

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
eo: Uzi propran tiparon por stata teksto

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
eo: Rekordoj

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
eo: Nivelo 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
eo: Nivelo 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
eo: Nivelo ?

en: A memory enhancement game
eo: Memora Ludo

en: Coding
eo: Kodado

en: Design, Graphics and Sounds
eo: Skizo, Grafikoj kaj Sonoroj

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
eo: la 'Steve' tiparo uzas la GPL permesilon por ebligi sian uzadon
