blinken - en to fi translation catalogue (37 entries)

en: Sounds
fi: Äänet

en: Font
fi: Fontti

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
fi: Aloita

en: Restart
fi: Aloita uudelleen

en: Enter Your Name
fi: Anna nimesi

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
fi: Nimi:

en: Restart the game
fi: Aloita peli uudelleen

en: Quit Blinken
fi: Lopeta Blinken

en: View Highscore Table
fi: Näytä parhaat pistemäärät

en: Show Settings
fi: Näytä asetukset

en: Hide Settings
fi: Piilota asetukset

en: 2nd Level
fi: Toinen taso

en: 1st Level
fi: Ensimmäinen taso

en: Random Level
fi: Satunnainen taso

en: Press the key for this button
fi: Paina tämän painikkeen näppäintä

en: Click any button to change its key
fi: Muuta näppäintä napsauttamalla sen painiketta

en: Press Start to begin
fi: Aloita painamalla ”Aloita”!

en: Set the Difficulty Level...
fi: Aseta vaikeustaso…

en: Next sequence in 3...
fi: Seuraava sarja 3…

en: Next sequence in 3, 2...
fi: Seuraava sarja 3, 2…

en: Next sequence in 2...
fi: Seuraava sarja 2…

en: Next sequence in 3, 2, 1...
fi: Seuraava sarja 3, 2, 1…

en: Next sequence in 2, 1...
fi: Seuraava sarja 2, 1…

en: Remember this sequence...
fi: Muista tämä sarja…

en: Repeat the sequence
fi: Toista sarja!

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
fi: Taso

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
fi: Käytä ääniä

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
fi: Käytä tilatekstille omaa fonttia

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
fi: Ennätykset

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
fi: Taso 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
fi: Taso 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
fi: Taso 3

en: A memory enhancement game
fi: Muistipeli

en: © 2005-2007 Albert Astals Cid
    SPDX-FileCopyrightText: 2005-2007 Danny Allen
fi: © 2005–2007 Albert Astals Cid
    SPDX-FileCopyrightText: 2005–2007 Danny Allen

en: Coding
fi: Koodaus

en: Design, Graphics and Sounds
fi: Suunnittelu, grafiikka ja äänet

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
fi: Julkaisi Steve-fonttinsa GPL-lisenssillä, jotta voisimme käyttää sitä
