blinken - en to fr translation catalogue (37 entries)

en: Sounds
fr: Sons

en: Font
fr: Police

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
fr: Démarrer

en: Restart
fr: Redémarrer

en: Enter Your Name
fr: Saisissez votre nom

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
fr: Nom :

en: Restart the game
fr: Redémarrer le jeu

en: Quit Blinken
fr: Quitter Blinken

en: View Highscore Table
fr: Afficher la table des meilleurs scores

en: Show Settings
fr: Afficher les paramètres

en: Hide Settings
fr: Masquer les paramètres

en: 2nd Level
fr: Second niveau

en: 1st Level
fr: Premier niveau

en: Random Level
fr: Niveau aléatoire

en: Press the key for this button
fr: Appuyez sur la touche pour ce bouton

en: Click any button to change its key
fr: Appuyez sur n'importe quel bouton pour changer sa touche

en: Press Start to begin
fr: Cliquez sur « Démarrer » pour commencer

en: Set the Difficulty Level...
fr: Définir le niveau de difficulté...

en: Next sequence in 3...
fr: Prochaine séquence dans 3...

en: Next sequence in 3, 2...
fr: Prochaine séquence dans 3, 2...

en: Next sequence in 2...
fr: Prochaine séquence dans 2...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
fr: Prochaine séquence dans 3, 2, 1...

en: Next sequence in 2, 1...
fr: Prochaine séquence dans 2, 1...

en: Remember this sequence...
fr: Se souvenir de cette séquence...

en: Repeat the sequence
fr: Répéter cette séquence

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
fr: Niveau

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
fr: Jouer les sons

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
fr: Utiliser une police personnalisée pour le texte de l'état

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
fr: Meilleurs scores

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
fr: Niveau 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
fr: Niveau 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
fr: Niveau ?

en: A memory enhancement game
fr: Un jeu d'entraînement de la mémoire

en: © 2005-2007 Albert Astals Cid
    SPDX-FileCopyrightText: 2005-2007 Danny Allen
fr: © 2005-2007 Albert Astals Cid
    SPDX-FileCopyrightText : 2005 - 2007 Danny Allen

en: Coding
fr: Codage

en: Design, Graphics and Sounds
fr: Conception, graphiques et sons

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
fr: Mise sous licence GPL de sa police « Steve » afin de pouvoir l'utiliser
