blinken - en to gu translation catalogue (40 entries)

[ctx: If the Steve font that is used by Blinken by default to show status messages does not support any of the characters of your language, please translate that message to 1 and KDE standard font will be used to show the texts, if not translate it to 0]
en: 0
gu: ૦

en: Sounds
gu: અવાજો

en: Font
gu: ફોન્ટ

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
gu: શરુ

en: Restart
gu: ફરી શરુ

en: Enter Your Name
gu: તમારું નામ લખો

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
gu: નામ:

en: Restart the game
gu: રમત ફરી શરુ કરો

en: Quit Blinken
gu: બ્લિંકન છોડો

en: View Highscore Table
gu: સર્વોત્તમ ગુણ જુઓ

en: Show Settings
gu: સુયોજનો બતાવો

en: Hide Settings
gu: સુયોજનો ન બતાવો

en: 2nd Level
gu: બીજું સ્તર

en: 1st Level
gu: પહેલું સ્તર

en: Random Level
gu: ગમે તે સ્તર

en: Press the key for this button
gu: આ બટન માટે કળ દબાવો

en: Click any button to change its key
gu: એની કળ બદલવા કોઇ પણ બટન દબાવો

en: Press Start to begin
gu: શરુ કરવા સ્ટાર્ટ દબાવો

en: Set the Difficulty Level...
gu: કઠિણતા સ્તર ગોઠવો...

en: Next sequence in 3...
gu: આગળના ક્રમ પહેલાનો સમય ૩...

en: Next sequence in 3, 2...
gu: આગળના ક્રમ પહેલાનો સમય ૩,૨...

en: Next sequence in 2...
gu: આગળના ક્રમ પહેલાનો સમય ૨...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
gu: આગળના ક્રમ પહેલાનો સમય ૩,૨,૧...

en: Next sequence in 2, 1...
gu: આગળના ક્રમ પહેલાનો સમય ૨,૧...

en: Remember this sequence...
gu: આ ક્રમ યાદ રાખો...

en: Repeat the sequence
gu: ક્રમ ફરી રમવુ

en: 2
gu: ૨

en: 1
gu: ૧

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
gu: સ્તર

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
gu: અવાજો

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
gu: સ્થિતિપટ્ટીનાં સંદેશ માટે અલગ ફોન્ટ વાપરો

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
gu: સર્વોત્તમ ગુણો

en: Blinken
gu: બ્લિંકન

en: A memory enhancement game
gu: યાદશક્તિ વધારવાની રમત

en: Albert Astals Cid
gu: એલ્બર્ટ એસ્ટલ્સ સિડ

en: Coding
gu: કોડિંગ

en: Danny Allen
gu: ડૈની ઍલેન

en: Design, Graphics and Sounds
gu: ચિત્ર, ગ્રાફિક્સ અને અવાજો

en: Steve Jordi
gu: સ્ટીવ જોર્ડી

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
gu: એના ફોન્ટ 'સ્ટીવ'નું GPLકરણ કર્યુ જેથી આપણે વાપરી શકીએ
