blinken - en to he translation catalogue (33 entries)

en: Sounds
he: צלילים

en: Font
he: גופן

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
he: התחל

en: Restart
he: הפעלה מחדש

en: Enter Your Name
he: הכנס את שמך

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
he: שם:

en: Restart the game
he: הפעל מחדש את המשחק

en: Quit Blinken
he: צא מ-Blinken

en: View Highscore Table
he: הצג טבלת אלופים

en: Show Settings
he: הראה הגדרות

en: Hide Settings
he: החבא הגדרות

en: 2nd Level
he: שלב שני

en: 1st Level
he: שלב ראשון

en: Random Level
he: שלב אקראי

en: Press the key for this button
he: בחר מקש עבור כפתור זה

en: Click any button to change its key
he: לחץ על כפתור כלשהו כדי לשנות את המקש שלו

en: Press Start to begin
he: לחץ על התחל כדי להתחיל

en: Set the Difficulty Level...
he: קבע את רמת הקושי...

en: Next sequence in 3...
he: רצף הבא תוך 3...

en: Next sequence in 3, 2...
he: רצף הבא תוך 3, 2...

en: Next sequence in 2...
he: רצף הבא תוך 2...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
he: רצף הבא תוך 3, 2, 1...

en: Next sequence in 2, 1...
he: רצף הבא תוך 2, 1...

en: Remember this sequence...
he: זכור את הרצף הזה...

en: Repeat the sequence
he: חזור על הרצף

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
he: שלב

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
he: נגן סאונד

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
he: השתמש בגופן מותאם אישית עבור הסטטוס טקסט

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
he: טבלת אלופים

en: A memory enhancement game
he: משחק לשיפור הזיכרון

en: Coding
he: קוד

en: Design, Graphics and Sounds
he: עיצוב, גרפיקה וסאונד

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
he: שם את הגופן 'Steve' תחת רשיון GPL כדי שנוכל להשתמש בן
