blinken - en to hi translation catalogue (41 entries)

en: Sounds
hi: ध्वनि

en: Font
hi: फ़ॉन्ट

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
hi: प्रारंभ

en: Restart
hi: पुनः प्रारंभ करें

en: Enter Your Name
hi: अपना नाम भरें

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
hi: नाम:

en: Restart the game
hi: खेल पुनः प्रारंभ करें

en: Quit Blinken
hi: ब्लिंकन से बाहर जाएँ

en: View Highscore Table
hi: उच्च अंक तालिका देखें

en: Show Settings
hi: विन्यास दिखाएँ

en: Hide Settings
hi: विन्यास छिपाएँ

en: 2nd Level
hi: द्वितीय स्तर

en: 1st Level
hi: प्रथम स्तर

en: Random Level
hi: बेतरतीब स्तर

en: Press the key for this button
hi: इस बटन के लिए कोई भी कुंजी दबाएँ

en: Click any button to change its key
hi: इसकी कुंजी बदलने के लिए कोई भी बटन दबाएँ

en: Press Start to begin
hi: शुरू करने के लिए प्रारंभ दबाएँ

en: Set the Difficulty Level...
hi: कठिनाई स्तर चुनें...

en: Next sequence in 3...
hi: अगले अनुक्रम में ३...

en: Next sequence in 3, 2...
hi: अगले अनुक्रम में ३,२...

en: Next sequence in 2...
hi: अगले अनुक्रम में २...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
hi: अगले अनुक्रम में ३,२,१...

en: Next sequence in 2, 1...
hi: अगले अनुक्रम में २,१...

en: Remember this sequence...
hi: इस अनुक्रम को याद रखें...

en: Repeat the sequence
hi: अनुक्रम को याद रखें

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
hi: स्तर

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
hi: ध्वनि बजाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
hi: स्थिति पाठ के लिए मनपसंद फ़ॉन्ट उपयोग में लें

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
hi: अधिकतम अंक

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
hi: स्तर १

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
hi: स्तर २

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
hi: स्तर ?

en: Blinken
hi: ब्लिंकन

en: A memory enhancement game
hi: याददाश्त बढ़ाने का एक खेल

en: © 2005-2007 Albert Astals Cid
    SPDX-FileCopyrightText: 2005-2007 Danny Allen
hi: © २००५-२००७ अल्बर्ट एस्टल्स सिड
    SPDX-FileCopyrightText: २००५-२००७ डैनी एलन

en: Albert Astals Cid
hi: अलबर्ट एस्टल्स सिड

en: Coding
hi: कोडिंग

en: Danny Allen
hi: डैनी एलन

en: Design, Graphics and Sounds
hi: ग्राफ़िक्स, डिज़ाइन तथा ध्वनि

en: Steve Jordi
hi: स्टीव जोर्डी

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
hi: उसने अपने 'स्टीव' फ़ॉन्ट को 'जीपीएल' में जारी कर दिया ताकि हम सब इस्तेमाल कर सकें
