blinken - en to hne translation catalogue (37 entries)

en: Sounds
hne: अवाज

en: Font
hne: फोंट

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
hne: सुरू

en: Restart
hne: फिर से  चालू करव

en: Enter Your Name
hne: अपन नाम भरव

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
hne: नाम:

en: Restart the game
hne: खेल फिर से  चालू करव

en: Quit Blinken
hne: ब्लिंकन से बाहिर जाव

en: View Highscore Table
hne: जादा अंक टेबल देखव

en: Show Settings
hne: सेटिंग देखाव

en: Hide Settings
hne: सेटिंग लुकाव

en: 2nd Level
hne: दुसरा स्तर

en: 1st Level
hne: पहिला स्तर

en: Random Level
hne: बेतरतीब स्तर

en: Press the key for this button
hne: ये बटन बर कोनो कुंजी दबाव

en: Click any button to change its key
hne: एखर कुंजी बदले बर कोनो बटन दबाव

en: Press Start to begin
hne: सुरू करे बर चालू दबाव

en: Set the Difficulty Level...
hne: कठिनाई स्तर चुनव...

en: Next sequence in 3...
hne: अगले अनुक्रम मं ३...

en: Next sequence in 3, 2...
hne: अगले अनुक्रम मं ३,२...

en: Next sequence in 2...
hne: अगले अनुक्रम मं २...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
hne: अगले अनुक्रम मं ३,२,१...

en: Next sequence in 2, 1...
hne: अगले अनुक्रम मं २,१...

en: Remember this sequence...
hne: ये अनुक्रम ल याद रखव...

en: Repeat the sequence
hne: अनुक्रम ल याद रखव

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
hne: स्तर

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
hne: अवाज बजाव

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
hne: स्थिति पाठ बर मनमाफिक फोंट उपयोग मं लें

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
hne: सबसे अधिक अंक

en: Blinken
hne: ब्लिंकन

en: A memory enhancement game
hne: याददास्त बढ़ाय के एक खेल

en: Albert Astals Cid
hne: अलबर्ट एस्टल्स सिड

en: Coding
hne: कोडिंग

en: Danny Allen
hne: डैनी एलन

en: Design, Graphics and Sounds
hne: ग्राफिक्स, डिजाइन अउ अवाज

en: Steve Jordi
hne: स्टीव जोर्डी

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
hne: उसने अपन 'स्टीव' फोंट ल 'जीपीएल' मं जारी कर दे ताकि हम सब उपयोग कर सकें
