blinken - en to hr translation catalogue (34 entries)

[ctx: If the Steve font that is used by Blinken by default to show status messages does not support any of the characters of your language, please translate that message to 1 and KDE standard font will be used to show the texts, if not translate it to 0]
en: 0
hr: 1

en: Sounds
hr: Zvukovi

en: Font
hr: Pismo

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
hr: Započni

en: Restart
hr: Ponovo pokreni

en: Enter Your Name
hr: Unesite vaše ime

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
hr: Ime:

en: Restart the game
hr: Ponovo pokreni igru

en: Quit Blinken
hr: Izlazak iz Blinkena

en: View Highscore Table
hr: Prikaži najbolje rezultate

en: Show Settings
hr: Prikaži postavke

en: Hide Settings
hr: Sakrij postavke

en: 2nd Level
hr: 2. razina

en: 1st Level
hr: 1. razina

en: Random Level
hr: Nasumična razina

en: Press the key for this button
hr: Pritisnite bilo koju tipku za ovaj gumb

en: Click any button to change its key
hr: Kliknite bilo koji gumb da biste promijenili njegovu tipku

en: Press Start to begin
hr: Kliknite "Započni"!

en: Set the Difficulty Level...
hr: Zadajte razinu težine ...

en: Next sequence in 3...
hr: Sljedeći niza za 3 ...

en: Next sequence in 3, 2...
hr: Sljedeći niz za 3, 2 ...

en: Next sequence in 2...
hr: Sljedeći niz za 2 ...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
hr: Sljedeći niz za 3, 2, 1 ...

en: Next sequence in 2, 1...
hr: Sljedeći niz za 2, 1 ...

en: Remember this sequence...
hr: Zapamti ovaj niz ...

en: Repeat the sequence
hr: Ponovi ovaj niz!

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
hr: Razina

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
hr: Omogući zvukove

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
hr: Za tekst stanja igre upotrijebi prilagođeni font

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
hr: Najbolji rezultati

en: A memory enhancement game
hr: Igra vježbanja memorije

en: Coding
hr: Kodiranje

en: Design, Graphics and Sounds
hr: Dizajn, grafika i zvuk

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
hr: Da bismo mogli upotrijebiti njegov "Steve" font, stavljen je pod GPL licencu
