KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (37 entries)

en: Sounds
hu: Hangok

en: Font
hu: Betűtípus

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
hu: Indítás

en: Restart
hu: Újraindítás

en: Enter Your Name
hu: Adja meg a nevét

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
hu: Név:

en: Restart the game
hu: A játék újraindítása

en: Quit Blinken
hu: Kilépés a programból

en: View Highscore Table
hu: Dicsőségtábla

en: Show Settings
hu: Beállítások be

en: Hide Settings
hu: Beállítások ki

en: 2nd Level
hu: 2. szint

en: 1st Level
hu: 1. szint

en: Random Level
hu: Véletlenszerű szint

en: Press the key for this button
hu: Nyomja meg a gombhoz tartozó billentyűt

en: Click any button to change its key
hu: Kattintson egy gombra a billentyű megváltoztatásához

en: Press Start to begin
hu: Kezdéshez nyomja meg az Indítás gombot!

en: Set the Difficulty Level...
hu: A nehézségi szint beállítása…

en: Next sequence in 3...
hu: Következő sorozat - 3…

en: Next sequence in 3, 2...
hu: Következő sorozat - 3, 2…

en: Next sequence in 2...
hu: Következő sorozat - 2…

en: Next sequence in 3, 2, 1...
hu: Következő sorozat - 3, 2, 1…

en: Next sequence in 2, 1...
hu: Következő sorozat - 2, 1…

en: Remember this sequence...
hu: Jegyezze meg a sorozatot…

en: Repeat the sequence
hu: Ismételje meg a sorozatot!

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
hu: Szint

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
hu: Hangok lejátszása

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
hu: Egyéni betűtípus az állapotjelző szövegekhez

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
hu: Dicsőségtábla

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
hu: 1. szint

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
hu: 2. szint

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
hu: ?. szint

en: A memory enhancement game
hu: Emlékezőképességet fejlesztő játék

en: © 2005-2007 Albert Astals Cid
    SPDX-FileCopyrightText: 2005-2007 Danny Allen
hu: © Albert Astals Cid, 2005-2007.
    SPDX-FileCopyrightText: Danny Allen, 2005-2007.

en: Coding
hu: Kódolás

en: Design, Graphics and Sounds
hu: Tervezés, grafika és hangok

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
hu: GPL licenc alá helyezte a saját „Steve” betűtípusát, hogy felhasználhassuk
