blinken - en to ia translation catalogue (36 entries)

en: Sounds
ia: Sonos

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
ia: Initia

en: Restart
ia: Re-Initia

en: Enter Your Name
ia: Inserta tu nomine

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
ia: Nomine:

en: Restart the game
ia: Reinitia le joco

en: Quit Blinken
ia: Abandona Blinken

en: View Highscore Table
ia: Vide tabella de punctos alte

en: Show Settings
ia: Monstra preferentias

en: Hide Settings
ia: Cela preferentias

en: 2nd Level
ia: 2de nivello

en: 1st Level
ia: 1me Nivello

en: Random Level
ia: Nivello casual

en: Press the key for this button
ia: Pressa un clave per iste button

en: Click any button to change its key
ia: Clicca ulle button per cambiar su clave

en: Press Start to begin
ia: Pressa initia per initiar

en: Set the Difficulty Level...
ia: Fixa le nivello de difficultate ...

en: Next sequence in 3...
ia: Proxime sequentia in 3...

en: Next sequence in 3, 2...
ia: Proxime sequentia in 3,2...

en: Next sequence in 2...
ia: Proxime sequentia in 2...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
ia: Proxime sequentia in 3,2, 1...

en: Next sequence in 2, 1...
ia: Proxime sequentia in 2,1...

en: Remember this sequence...
ia: Memora iste sequentia ...

en: Repeat the sequence
ia: Repete le sequentia

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
ia: Nivello

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
ia: Reproduce sonos

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
ia: Usa font personalisate per texto de stato

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
ia: Punctos alte

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
ia: Nivello 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
ia: Nivello 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
ia: Nivello ?

en: A memory enhancement game
ia: Un joco de melioration de memoria

en: Albert Astals Cid
ia: Albert  Astals Cid

en: Coding
ia: Programmation

en: Design, Graphics and Sounds
ia: Designo, Graphi e Sonos

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
ia: Ponite como GPL le font de 'Steve' assi qu enos pote usar lo
