blinken - en to it translation catalogue (37 entries)

en: Sounds
it: Suoni

en: Font
it: Carattere

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
it: Inizia

en: Restart
it: Riavvia

en: Enter Your Name
it: Inserisci il tuo nome

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
it: Nome:

en: Restart the game
it: Riavvia il gioco

en: Quit Blinken
it: Esci da Blinken

en: View Highscore Table
it: Mostra i punteggi più alti

en: Show Settings
it: Mostra impostazioni

en: Hide Settings
it: Nascondi impostazioni

en: 2nd Level
it: Secondo livello

en: 1st Level
it: Primo livello

en: Random Level
it: Livello casuale

en: Press the key for this button
it: Premi il tasto per questo pulsante

en: Click any button to change its key
it: Premi un pulsante per cambiare il suo tasto

en: Press Start to begin
it: Premi Inizia per incominciare

en: Set the Difficulty Level...
it: Imposta il livello di difficoltà...

en: Next sequence in 3...
it: Sequenza successiva tra 3...

en: Next sequence in 3, 2...
it: Sequenza successiva tra 3, 2...

en: Next sequence in 2...
it: Sequenza successiva tra 2...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
it: Sequenza successiva tra 3, 2, 1...

en: Next sequence in 2, 1...
it: Sequenza successiva tra 2, 1...

en: Remember this sequence...
it: Ricorda questa sequenza...

en: Repeat the sequence
it: Ripeti la sequenza

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
it: Livello

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
it: Usa i suoni

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
it: Usa un carattere personalizzato per il testo dello stato

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
it: Punteggi più alti

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
it: Livello 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
it: Livello 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
it: Livello ?

en: A memory enhancement game
it: Un gioco per migliorare la memoria

en: © 2005-2007 Albert Astals Cid
    SPDX-FileCopyrightText: 2005-2007 Danny Allen
it: © 2005-2007 Albert Astals Cid
    SPDX-FileCopyrightText: Danny Allen

en: Coding
it: Programmazione

en: Design, Graphics and Sounds
it: Design, grafica e suoni

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
it: Ha reso GPL il suo carattere "Steve": questo modo abbiamo potuto usarlo
