blinken - en to ja translation catalogue (37 entries)

[ctx: If the Steve font that is used by Blinken by default to show status messages does not support any of the characters of your language, please translate that message to 1 and KDE standard font will be used to show the texts, if not translate it to 0]
en: 0
ja: 1

en: Sounds
ja: サウンド

en: Font
ja: フォント

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
ja: スタート

en: Restart
ja: 再スタート

en: Enter Your Name
ja: あなたの名前を入力

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
ja: 名前:

en: Restart the game
ja: ゲームを再スタート

en: Quit Blinken
ja: Blinken を終了

en: View Highscore Table
ja: ハイスコアテーブルを表示

en: Show Settings
ja: 設定を表示

en: Hide Settings
ja: 設定を隠す

en: 2nd Level
ja: レベル 2

en: 1st Level
ja: レベル 1

en: Random Level
ja: ランダムレベル

en: Press the key for this button
ja: このボタン用のキーを押してください

en: Click any button to change its key
ja: キーを変更するボタンをクリック

en: Press Start to begin
ja: スタートを押して開始

en: Set the Difficulty Level...
ja: 難易度を選択...

en: Next sequence in 3...
ja: 次のシーケンスまであと 3 秒...

en: Next sequence in 3, 2...
ja: 次のシーケンスまであと 2 秒...

en: Next sequence in 2...
ja: 次のシーケンスまであと 2 秒...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
ja: 次のシーケンスまであと 1 秒...

en: Next sequence in 2, 1...
ja: 次のシーケンスまであと 1 秒...

en: Remember this sequence...
ja: このシーケンスを覚えて...

en: Repeat the sequence
ja: シーケンスを繰り返してください

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
ja: レベル

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
ja: サウンドを再生

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
ja: ステータス文字列にカスタムフォントを使う

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
ja: ハイスコア

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
ja: レベル 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
ja: レベル 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
ja: レベル ?

en: A memory enhancement game
ja: 記憶力増強ゲーム

en: Coding
ja: コーディング

en: Design, Graphics and Sounds
ja: デザイン、グラフィックおよびサウンド

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
ja: Steve フォントを GPL ライセンスで配布
