blinken - en to km translation catalogue (39 entries)

[ctx: If the Steve font that is used by Blinken by default to show status messages does not support any of the characters of your language, please translate that message to 1 and KDE standard font will be used to show the texts, if not translate it to 0]
en: 0
km: ០

en: Sounds
km: សំឡេង

en: Font
km: ពុម្ពអក្សរ

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
km: ចាប់ផ្ដើម

en: Restart
km: ចាប់​ផ្ដើម​ឡើង​វិញ

en: Enter Your Name
km: បញ្ចូល​ឈ្មោះ​របស់​អ្នក

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
km: ឈ្មោះ ៖

en: Restart the game
km: ចាប់​ផ្ដើម​ល្បែង​ឡើងវិញ

en: Quit Blinken
km: ចេញ​ពី Blinken

en: View Highscore Table
km: មើល​តារាង​ពិន្ទុ​ខ្ពស់

en: Show Settings
km: បង្ហាញ​ការ​កំណត់

en: Hide Settings
km: លាក់​ការ​កំណត់

en: 2nd Level
km: កម្រិត​ទី ២

en: 1st Level
km: កម្រិត​ទី ១

en: Random Level
km: កម្រិត​ចៃដន្យ

en: Press the key for this button
km: ចុច​គ្រាប់​ចុច​​សម្រាប់​ប៊ូតុង​នេះ

en: Click any button to change its key
km: ចុច​ប៊ូតុង​ណា​មួយ​ដើម្បី​ផ្លាស់ប្ដូរ​គ្រាប់​ចុច​របស់​វា

en: Press Start to begin
km: ចុច​ ចាប់ផ្ដើម ដើម្បី​ចាប់ផ្ដើម

en: Set the Difficulty Level...
km: កំណត់​កម្រិត​លំបាក...

en: Next sequence in 3...
km: លំដាប់​បន្ទាប់ពី ៣...

en: Next sequence in 3, 2...
km: លំដាប់​បន្ទាប់ពី ៣, ២...

en: Next sequence in 2...
km: លំដាប់​បន្ទាប់ពី ២...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
km: លំដាប់​បន្ទាប់ពី ៣, ២, ១...

en: Next sequence in 2, 1...
km: លំដាប់​បន្ទាប់ពី ២, ១....

en: Remember this sequence...
km: ចងចាំ​លំដាប់​នេះ...

en: Repeat the sequence
km: ធ្វើ​លំដាប់​នេះ​ម្ដងទៀត

en: 2
km: ២

en: 1
km: ១

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
km: កម្រិត

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
km: ចាក់​សំឡេង

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
km: ប្រើ​ពុម្ពអក្សរ​ផ្ទាល់​ខ្លួន​សម្រាប់​អត្ថបទ​ស្ថានភាព

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
km: ពិន្ទុ​ខ្ពស់

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
km: កម្រិត ១

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
km: កម្រិត ២

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
km: កម្រិត ?

en: A memory enhancement game
km: ល្បែង​បង្កើន​សតិ

en: Coding
km: សរសេរកូដ

en: Design, Graphics and Sounds
km: រចនា ក្រាហ្វិក និង​​សំឡេង

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
km: ពុម្ពអក្សរ GPL'ed his 'Steve' ដូច្នេះ​យើង​អាច​ប្រើ​វា​បាន
