blinken - en to nb translation catalogue (35 entries)

en: Sounds
nb: Lyder

en: Font
nb: Skrift

en: Restart
nb: Start på nytt

en: Enter Your Name
nb: Oppgi navnet ditt

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
nb: Navn:

en: Restart the game
nb: Start spillet på nytt

en: Quit Blinken
nb: Avslutt Blinken

en: View Highscore Table
nb: Vis lista over toppresultater

en: Show Settings
nb: Vis innstillinger

en: Hide Settings
nb: Skjul innstillinger

en: 2nd Level
nb: Andre nivå

en: 1st Level
nb: Første nivå

en: Random Level
nb: Tilfeldig nivå

en: Press the key for this button
nb: Trykk tasten for denne knappen

en: Click any button to change its key
nb: Trykk en knapp for å endre tasten

en: Press Start to begin
nb: Trykk Start for å begynne

en: Set the Difficulty Level...
nb: Velg vanskelighetsgrad ...

en: Next sequence in 3...
nb: Neste rekkefølge i 3 ...

en: Next sequence in 3, 2...
nb: Neste rekkefølge i 3, 2 ...

en: Next sequence in 2...
nb: Neste rekkefølge i 2 ...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
nb: Neste rekkefølge i 3, 2, 1 ...

en: Next sequence in 2, 1...
nb: Neste rekkefølge i 2, 1 ...

en: Remember this sequence...
nb: Husk denne rekkefølgen ...

en: Repeat the sequence
nb: Gjenta rekkefølgen

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
nb: Nivå

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
nb: Spill lyder

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
nb: Bruk egen skrift for statustekst

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
nb: Toppresultater

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
nb: Nivå 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
nb: Nivå 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
nb: Nivå ?

en: A memory enhancement game
nb: Et hukommelsesspill

en: Coding
nb: Koding

en: Design, Graphics and Sounds
nb: Utforming, grafikk og lyder

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
nb: Utga skrifta «Steve» under GPL så vi kunne bruke den
