blinken - en to nds translation catalogue (36 entries)

en: Sounds
nds: Kläng

en: Font
nds: Schriftoort

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
nds: Loos

en: Restart
nds: Nieg starten

en: Enter Your Name
nds: Giff Dien Naam in

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
nds: Naam:

en: Restart the game
nds: Speel nieg starten

en: Quit Blinken
nds: Blinken utmaken

en: View Highscore Table
nds: Bestenlist ankieken

en: Show Settings
nds: Instellen wiesen

en: Hide Settings
nds: Instellen versteken

en: 2nd Level
nds: Tweet Stoop

en: 1st Level
nds: Eerst Stoop

en: Random Level
nds: Tofällig Stoop

en: Press the key for this button
nds: Drück de Tast för dissen Knoop

en: Click any button to change its key
nds: Klick op en Knoop, wenn Du sien Tast ännern wullt

en: Press Start to begin
nds: Klick op "Start", wenn Du anfangen wullt

en: Set the Difficulty Level...
nds: Speelstärk instellen...

en: Next sequence in 3...
nds: Nakamen Toonreeg in 3...

en: Next sequence in 3, 2...
nds: Nakamen Toonreeg in 3, 2...

en: Next sequence in 2...
nds: Nakamen Toonreeg in 2...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
nds: Nakamen Toonreeg in 3, 2, 1...

en: Next sequence in 2, 1...
nds: Nakamen Toonreeg in 2, 1...

en: Remember this sequence...
nds: Disse Toonreeg wohren...

en: Repeat the sequence
nds: Wedderhaal de Toonreeg

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
nds: Stoop

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
nds: Kläng afspelen

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
nds: Egen Schriftoort för den Statustext bruken

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
nds: Bestenlist

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
nds: Stoop 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
nds: Stoop 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
nds: Stoop ?

en: A memory enhancement game
nds: En Öven för't Behollen

en: Coding
nds: Programmeren

en: Design, Graphics and Sounds
nds: Utsehn, Grafiken un Kläng

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
nds: Hett sien Schriftoort „Steve“ ünner de GPL stellt, so dat wi ehr bruken köönt
