blinken - en to ne translation catalogue (37 entries)

[ctx: If the Steve font that is used by Blinken by default to show status messages does not support any of the characters of your language, please translate that message to 1 and KDE standard font will be used to show the texts, if not translate it to 0]
en: 0
ne: ०

en: Sounds
ne: ध्वनि

en: Font
ne: फन्ट

en: Restart
ne: फेरि सुरु गर्नुहोस्

en: Enter Your Name
ne: तपाईँको नाम प्रविष्ट गर्नुहोस्

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
ne: नाम:

en: Restart the game
ne: खेल फेरि सुरु गर्नुहोस्

en: Quit Blinken
ne: झिम्किने अन्त्य गर्नुहोस्

en: View Highscore Table
ne: उच्च प्राप्ताङ्क तालिका हेर्नुहोस्

en: 2nd Level
ne: दोस्रो स्तर

en: 1st Level
ne: पहिलो स्तर

en: Random Level
ne: अनियमित स्तर

en: Press the key for this button
ne: यो बटनका लागि कुञ्जी थिच्नुहोस्

en: Click any button to change its key
ne: यसको कुञ्जी परिवर्तन गर्न कुनै बटन क्लिक गर्नुहोस्

en: Press Start to begin
ne: सुरुआत गर्न 'सुरु गर्नुहोस्' बटन थिच्नुहोस्

en: Set the Difficulty Level...
ne: कठिनता स्तर सेट गर्नुहोस्...

en: Next sequence in 3...
ne: ३ मा पछिल्लो अनुक्रम...

en: Next sequence in 3, 2...
ne: ३, २ मा पछिल्लो अनुक्रम...

en: Next sequence in 2...
ne: २ मा पछिल्लो अनुक्रम...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
ne: ३, २, १ मा पछिल्लो अनुक्रम...

en: Next sequence in 2, 1...
ne: २, १ मा पछिल्लो अनुक्रम...

en: Remember this sequence...
ne: यो अनुक्रम सम्झनुहोस्...

en: Repeat the sequence
ne: अनुक्रम दोहोर्याउनुहोस्

en: 2
ne: २

en: 1
ne: १

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
ne: स्तर

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
ne: ध्वनि बजाउनुहोस्

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
ne: वस्तुस्थिति पाठका लागि अनुकूल फन्ट प्रयोग गर्नुहोस्

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
ne: उच्च प्राप्ताङ्क

en: Blinken
ne: झिम्केको

en: A memory enhancement game
ne: स्मृति बढाउने खेल

en: Albert Astals Cid
ne: अल्बर्ट एस्टाल्स सिड

en: Coding
ne: सङ्केतन

en: Danny Allen
ne: ड्यानी एलेन

en: Design, Graphics and Sounds
ne: डिजाइन, ग्राफिक्स र ध्वनि

en: Steve Jordi
ne: स्टेभ जोर्डी

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
ne: हामिले प्रयोग गर्न सक्ने गरि उसको 'स्टेभ' फन्ट GPL गरियो ।
