blinken - en to nn translation catalogue (36 entries)

en: Sounds
nn: Lydar

en: Font
nn: Skrift

en: Restart
nn: Start på nytt

en: Enter Your Name
nn: Skriv inn namnet ditt

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
nn: Namn:

en: Restart the game
nn: Start spelet på nytt

en: Quit Blinken
nn: Avslutt Blinken

en: View Highscore Table
nn: Vis rekordar

en: Show Settings
nn: Vis innstillingar

en: Hide Settings
nn: Gøym innstillingar

en: 2nd Level
nn: Andre nivå

en: 1st Level
nn: Første nivå

en: Random Level
nn: Tilfeldig nivå

en: Press the key for this button
nn: Trykk tasten for denne knappen

en: Click any button to change its key
nn: Trykk på ein knapp for å endra tilhøyrande tast

en: Press Start to begin
nn: Trykk «Start» for å begynna!

en: Set the Difficulty Level...
nn: Vel vanskegrad ...

en: Next sequence in 3...
nn: Neste melodi om 3 ...

en: Next sequence in 3, 2...
nn: Neste melodi om 3, 2 ...

en: Next sequence in 2...
nn: Neste melodi om 2 ...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
nn: Neste melodi om 3, 2, 1 ...

en: Next sequence in 2, 1...
nn: Neste melodi om 2,1 ...

en: Remember this sequence...
nn: Hugs denne melodien ...

en: Repeat the sequence
nn: Gjenta melodien!

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
nn: Nivå

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
nn: Spel lydar

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
nn: Bruk sjølvvald skrift for statustekst

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
nn: Rekordar

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
nn: Nivå 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
nn: Nivå 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
nn: Nivå ?

en: A memory enhancement game
nn: Ei hugsetreningsspel

en: © 2005-2007 Albert Astals Cid
    SPDX-FileCopyrightText: 2005-2007 Danny Allen
nn: © 2005–2007 Albert Astals Cid
    SPDX-FileCopyrightText: 2005–2007 Danny Allen

en: Coding
nn: Programmering

en: Design, Graphics and Sounds
nn: Utforming, bilete og lydar

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
nn: Gav ut skrifta «Steve» under GPL-lisensen, slik at me kunne bruka ho
