blinken - en to pa translation catalogue (40 entries)

en: Sounds
pa: ਸਾਊਂਡ

en: Font
pa: ਫੋਂਟ

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
pa: ਸ਼ੁਰੂ

en: Restart
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ

en: Enter Your Name
pa: ਆਪਣਾ ਨਾਂ ਦਿਓ

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
pa: ਨਾਂ:

en: Restart the game
pa: ਖੇਡ ਮੁੜ-ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Quit Blinken
pa: ਬਲੀਕਿੰਨ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: View Highscore Table
pa: ਉੱਚ-ਸਕੋਰ ਟੇਬਲ ਵੇਖੋ

en: Show Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ ਵੇਖੋ

en: Hide Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ ਓਹਲੇ

en: 2nd Level
pa: 2ਜਾ ਲੈਵਲ

en: 1st Level
pa: 1ਲਾਂ ਲੈਵਲ

en: Random Level
pa: ਰਲਵਾਂ ਲੈਵਲ

en: Press the key for this button
pa: ਇਹ ਬਟਨ ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਦੱਬੋ

en: Click any button to change its key
pa: ਇਹ ਸਵਿੱਚ ਬਦਲਣ ਲਈ ਕੋਈ ਵੀ ਬਟਨ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Press Start to begin
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਦਬਾਓ

en: Set the Difficulty Level...
pa: ਔਖਾ ਲੈਵਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ...

en: Next sequence in 3...
pa: 3 ਵਿੱਚ ਅਗਲਾ ਕ੍ਰਮ...

en: Next sequence in 3, 2...
pa: 3, 2 ਵਿੱਚ ਅਗਲਾ ਕ੍ਰਮ...

en: Next sequence in 2...
pa: 2 ਵਿੱਚ ਅਗਲਾ ਕ੍ਰਮ...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
pa: 3, 2, 1 ਵਿੱਚ ਅਗਲਾ ਕ੍ਰਮ...

en: Next sequence in 2, 1...
pa: 2, 1 ਵਿੱਚ ਅਗਲਾ ਕ੍ਰਮ...

en: Remember this sequence...
pa: ਇਹ ਕ੍ਰਮ ਯਾਦ ਰੱਖੋ...

en: Repeat the sequence
pa: ਕ੍ਰਮ ਦੁਹਰਾਓ

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
pa: ਲੈਵਲ

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
pa: ਸਾਊਂਡ ਚਲਾਓ

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
pa: ਹਾਲਤ ਟੈਕਸਟ ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਫੋਂਟ ਵਰਤੋਂ

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
pa: ਉੱਚ ਸਕੋਰ

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
pa: ਲੈਵਲ 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
pa: ਲੈਵਲ 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
pa: ਲੈਵਲ ?

en: Blinken
pa: ਬਲੀਕਿੰਨ

en: A memory enhancement game
pa: ਇੱਕ ਮੈਮੋਰੀ ਵਧਾਉਣ ਵਾਲੀ ਖੇਡ

en: Albert Astals Cid
pa: ਅਲਬਰਟ ਅਸਟਾਲਸ ਸਿਡ

en: Coding
pa: ਕੋਡਿੰਗ

en: Danny Allen
pa: ਡੈਨੀ ਅੱਲੀਨ

en: Design, Graphics and Sounds
pa: ਡਿਜ਼ਾਇਨ, ਗਰਾਫਿਕਸ ਅਤੇ ਸਾਊਂਡ

en: Steve Jordi
pa: ਸਟੀਵੀ ਜੋਰਡੀ

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
pa: GPL ਕੀਤੇ 'Steve' ਫੋਂਟ, ਜੋ ਕਿ ਅਸੀਂ ਵਰਤੇ ਚੁੱਕੇ ਹਾਂ
