blinken - en to pt translation catalogue (37 entries)

en: Sounds
pt: Sons

en: Font
pt: Tipo de Letra

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
pt: Iniciar

en: Restart
pt: Reiniciar

en: Enter Your Name
pt: Indique o Seu Nome

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
pt: Nome:

en: Restart the game
pt: Reiniciar o jogo

en: Quit Blinken
pt: Sair do Blinken

en: View Highscore Table
pt: Ver a Tabela de Pontuações

en: Show Settings
pt: Mostrar a Configuração

en: Hide Settings
pt: Esconder a Configuração

en: 2nd Level
pt: 2º Nível

en: 1st Level
pt: 1º Nível

en: Random Level
pt: Nível Aleatório

en: Press the key for this button
pt: Carregue na tecla para este botão

en: Click any button to change its key
pt: Carregue em qualquer botão para mudar a sua tecla

en: Press Start to begin
pt: Carregue em Iniciar para começar

en: Set the Difficulty Level...
pt: Definir o Nível de Dificuldade...

en: Next sequence in 3...
pt: A próxima sequência em 3...

en: Next sequence in 3, 2...
pt: A próxima sequência em 3, 2...

en: Next sequence in 2...
pt: A próxima sequência em 2...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
pt: A próxima sequência em 3, 2, 1...

en: Next sequence in 2, 1...
pt: A próxima sequência em 2, 1...

en: Remember this sequence...
pt: Recorde esta sequência...

en: Repeat the sequence
pt: Repita a sequência

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
pt: Nível

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
pt: Tocar os sons

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
pt: Utilizar tipo de letra personalizado para texto de estado

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
pt: Recordes

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
pt: Nível 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
pt: Nível 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
pt: Nível ?

en: A memory enhancement game
pt: Um jogo de exercício de memória

en: © 2005-2007 Albert Astals Cid
    SPDX-FileCopyrightText: 2005-2007 Danny Allen
pt: © 2005-2007 Albert Astals Cid
    © 2005-2007 Danny Allen

en: Coding
pt: Codificação

en: Design, Graphics and Sounds
pt: Desenho, Gráficos e Sons

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
pt: Colocou o tipo de letra 'Steve' sob a GPL para que fosse possível utilizá-la
