blinken - en to pt_BR translation catalogue (36 entries)

en: Sounds
pt_BR: Sons

en: Font
pt_BR: Fonte

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
pt_BR: Iniciar

en: Restart
pt_BR: Reiniciar

en: Enter Your Name
pt_BR: Digite seu nome

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Restart the game
pt_BR: Reiniciar o jogo

en: Quit Blinken
pt_BR: Sair do Blinken

en: View Highscore Table
pt_BR: Ver a tabela de recordes

en: Show Settings
pt_BR: Exibir configurações

en: Hide Settings
pt_BR: Ocultar configurações

en: 2nd Level
pt_BR: 2º nível

en: 1st Level
pt_BR: 1º nível

en: Random Level
pt_BR: Nível aleatório

en: Press the key for this button
pt_BR: Pressione a tecla para este botão

en: Click any button to change its key
pt_BR: Clique em qualquer botão para mudar sua tecla

en: Press Start to begin
pt_BR: Pressione Iniciar para começar

en: Set the Difficulty Level...
pt_BR: Defina o nível de dificuldade...

en: Next sequence in 3...
pt_BR: Próxima sequência em 3...

en: Next sequence in 3, 2...
pt_BR: Próxima sequência em 3, 2...

en: Next sequence in 2...
pt_BR: Próxima sequência em 2...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
pt_BR: Próxima sequência em 3, 2, 1...

en: Next sequence in 2, 1...
pt_BR: Próxima sequência em 2, 1...

en: Remember this sequence...
pt_BR: Memorize essa sequência...

en: Repeat the sequence
pt_BR: Repita a sequência

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
pt_BR: Nível

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
pt_BR: Reproduzir os sons

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
pt_BR: Usar uma fonte personalizada para o texto de status

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
pt_BR: Recordes

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
pt_BR: Nível 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
pt_BR: Nível 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
pt_BR: Nível ?

en: A memory enhancement game
pt_BR: Um jogo de desenvolvimento da memória

en: Coding
pt_BR: Codificação

en: Design, Graphics and Sounds
pt_BR: Design, gráficos e sons

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
pt_BR: Colocou a sua fonte 'Steve' sob a GPL, para que pudéssemos usá-la
