blinken - en to ro translation catalogue (35 entries)

en: Sounds
ro: Sunete

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
ro: Începe

en: Restart
ro: Reinițializare

en: Enter Your Name
ro: Introduceți numele

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
ro: Nume:

en: Restart the game
ro: Reinițializare joc

en: Quit Blinken
ro: Ieșire din Blinken

en: View Highscore Table
ro: Afișare tabel cu recorduri

en: Show Settings
ro: Afișează setările

en: Hide Settings
ro: Ascunde setările

en: 2nd Level
ro: Nivelul 2

en: 1st Level
ro: Nivelul 1

en: Random Level
ro: Nivel aleator

en: Press the key for this button
ro: Apăsați tasta pentru acest buton

en: Click any button to change its key
ro: Faceți clic pe orice buton pentru a-i schimba tasta

en: Press Start to begin
ro: Apăsați pe Începe pentru a începe

en: Set the Difficulty Level...
ro: Stabilire nivel de dificultate...

en: Next sequence in 3...
ro: Următoarea secvență în 3...

en: Next sequence in 3, 2...
ro: Următoarea secvență în 3, 2...

en: Next sequence in 2...
ro: Următoarea secvență în 2...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
ro: Următoarea secvență în 3, 2, 1...

en: Next sequence in 2, 1...
ro: Următoarea secvență în 2, 1...

en: Remember this sequence...
ro: Memorizează secvența...

en: Repeat the sequence
ro: Repetă secvența...

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
ro: Nivelul

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
ro: Redare sunete

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
ro: Utilizare font particularizat pentru stare

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
ro: Recorduri

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
ro: Nivelul 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
ro: Nivelul 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
ro: Nivelul ?

en: A memory enhancement game
ro: Un joc de îmbunătățire a memoriei

en: Coding
ro: Codificare

en: Design, Graphics and Sounds
ro: Design, grafică și sunete

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
ro: A GPL-izat fontul său „Steve” ca să-l putem folosi
