blinken - en to ru translation catalogue (38 entries)

[ctx: If the Steve font that is used by Blinken by default to show status messages does not support any of the characters of your language, please translate that message to 1 and KDE standard font will be used to show the texts, if not translate it to 0]
en: 0
ru: 1

en: Sounds
ru: Звуки

en: Font
ru: Шрифт

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
ru: Начать

en: Restart
ru: Начать заново

en: Enter Your Name
ru: Введите своё имя

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
ru: Имя:

en: Restart the game
ru: Начать игру заново

en: Quit Blinken
ru: Выход из программы

en: View Highscore Table
ru: Таблица рекордов

en: Show Settings
ru: Настройка

en: Hide Settings
ru: Скрыть параметры

en: 2nd Level
ru: Второй уровень

en: 1st Level
ru: Первый уровень

en: Random Level
ru: Случайный уровень

en: Press the key for this button
ru: Нажмите клавишу для этой кнопки

en: Click any button to change its key
ru: Нажмите кнопку для смены привязанной к ней клавиши

en: Press Start to begin
ru: Нажмите «Начать» для запуска игры

en: Set the Difficulty Level...
ru: Выберите уровень сложности...

en: Next sequence in 3...
ru: 3...

en: Next sequence in 3, 2...
ru: 3, 2...

en: Next sequence in 2...
ru: 2...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
ru: 3, 2, 1...

en: Next sequence in 2, 1...
ru: 2, 1...

en: Remember this sequence...
ru: Запомните последовательность...

en: Repeat the sequence
ru: Повторите последовательность

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
ru: Уровень

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
ru: Воспроизводить звуки

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
ru: Другой шрифт для показа состояния

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
ru: Рекорды

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
ru: Уровень 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
ru: Уровень 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
ru: Уровень ?

en: A memory enhancement game
ru: Игра для развития памяти

en: © 2005-2007 Albert Astals Cid
    SPDX-FileCopyrightText: 2005-2007 Danny Allen
ru: © Albert Astals Cid, 2005-2007
    SPDX-FileCopyrightText: Danny Allen, 2005-2007

en: Coding
ru: Программирование

en: Design, Graphics and Sounds
ru: Дизайн, графика и звук

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
ru: Перелицензировал под GPL свой шрифт Steve, так что мы смогли использовать его
