blinken - en to sl translation catalogue (39 entries)

[ctx: If the Steve font that is used by Blinken by default to show status messages does not support any of the characters of your language, please translate that message to 1 and KDE standard font will be used to show the texts, if not translate it to 0]
en: 0
sl: 1

en: Sounds
sl: Zvoki

en: Font
sl: Pisava

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
sl: Začni

en: Restart
sl: Znova zaženi

en: Enter Your Name
sl: Vnesite svoje ime

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
sl: Ime:

en: Restart the game
sl: Znova zaženi igro

en: Quit Blinken
sl: Končaj BlinKen

en: View Highscore Table
sl: Prikaži najboljše rezultate

en: Show Settings
sl: Prikaži nastavitve

en: Hide Settings
sl: Skrij nastavitve

en: 2nd Level
sl: 2. stopnja

en: 1st Level
sl: 1. stopnja

en: Random Level
sl: Naključna stopnja

en: Press the key for this button
sl: Pritisnite tipko za ta gumb

en: Click any button to change its key
sl: Kliknite katerikoli gumb za spremembo tipke zanj

en: Press Start to begin
sl: Za začetek kliknite Začni

en: Set the Difficulty Level...
sl: Nastavite težavnost ...

en: Next sequence in 3...
sl: Naslednje zaporedje v 3 ...

en: Next sequence in 3, 2...
sl: Naslednje zaporedje v 3, 2 ...

en: Next sequence in 2...
sl: Naslednje zaporedje v 2 ...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
sl: Naslednje zaporedje v 3, 2, 1 ...

en: Next sequence in 2, 1...
sl: Naslednje zaporedje v 2, 1 ...

en: Remember this sequence...
sl: Zapomnite si to zaporedje ...

en: Repeat the sequence
sl: Ponovite zaporedje

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
sl: Stopnja

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
sl: Predvajaj zvoke

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
sl: Uporabi pisavo po meri za besedilo stanja

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
sl: Najboljši rezultati

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
sl: 1. stopnja

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
sl: 2. stopnja

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
sl: Stopnja ?

en: Blinken
sl: BlinKen

en: A memory enhancement game
sl: Igra za izboljšanje spomina

en: © 2005-2007 Albert Astals Cid
    SPDX-FileCopyrightText: 2005-2007 Danny Allen
sl: © 2005-2007 Albert Astals Cid
    SPDX-FileCopyrightText: © 2005-2007 Danny Allen

en: Coding
sl: Programiranje

en: Design, Graphics and Sounds
sl: Oblikovanje, grafika in zvok

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
sl: Izdal svojo pisavo Steve pod pogoji GPL, da smo jo lahko uporabili
