blinken - en to sv translation catalogue (37 entries)

en: Sounds
sv: Ljud

en: Font
sv: Teckensnitt

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
sv: Starta

en: Restart
sv: Starta om

en: Enter Your Name
sv: Skriv in ditt namn

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
sv: Namn:

en: Restart the game
sv: Starta om spelet

en: Quit Blinken
sv: Avsluta Blinken

en: View Highscore Table
sv: Visa högsta poäng

en: Show Settings
sv: Visa inställningar

en: Hide Settings
sv: Dölj inställningar

en: 2nd Level
sv: Andra nivå

en: 1st Level
sv: Första nivå

en: Random Level
sv: Slumpmässig nivå

en: Press the key for this button
sv: Tryck på tangenten för knappen

en: Click any button to change its key
sv: Klicka på någon knapp för att ändra dess tangent

en: Press Start to begin
sv: Tryck på start för att börja

en: Set the Difficulty Level...
sv: Ställ in svårighetsnivå...

en: Next sequence in 3...
sv: Nästa rörelse om 3...

en: Next sequence in 3, 2...
sv: Nästa rörelse om 3, 2...

en: Next sequence in 2...
sv: Nästa rörelse om 2...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
sv: Nästa rörelse om 3, 2, 1...

en: Next sequence in 2, 1...
sv: Nästa rörelse om 2, 1...

en: Remember this sequence...
sv: Kom ihåg de här rörelserna...

en: Repeat the sequence
sv: Upprepa rörelserna

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
sv: Nivå

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
sv: Spela ljud

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
sv: Använd eget teckensnitt för statustext

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
sv: Högsta poäng

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
sv: Nivå 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
sv: Nivå 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
sv: Nivå ?

en: A memory enhancement game
sv: Ett minnesförbättringsspel

en: © 2005-2007 Albert Astals Cid
    SPDX-FileCopyrightText: 2005-2007 Danny Allen
sv: © 2005-2007 Albert Astals Cid
    SPDX-filcopyrighttext: 2005-2007 Danny Allen

en: Coding
sv: Kodning

en: Design, Graphics and Sounds
sv: Design, grafik och ljud

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
sv: Gav sitt teckensnitt 'Steve' GPL-licens så att vi kunde använda det
