blinken - en to ug translation catalogue (38 entries)

en: Sounds
ug: ئۈن

en: Font
ug: خەت نۇسخا

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
ug: باشلاش

en: Restart
ug: قايتا قوزغات

en: Enter Your Name
ug: ئاتىڭىزنى كىرگۈزۈڭ

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
ug: ئاتى:

en: Restart the game
ug: بۇ ئويۇننى قايتا قوزغات

en: Quit Blinken
ug: Blinken دىن چېكىن

en: View Highscore Table
ug: يۇقىرى نومۇر جەدۋەلىنى كۆرسەت

en: Show Settings
ug: تەڭشەكلەرنى كۆرسەت

en: Hide Settings
ug: تەڭشەكلەرنى يوشۇر

en: 2nd Level
ug: ئىككىنچى دەرىجە

en: 1st Level
ug: بىرىنچى دەرىجە

en: Random Level
ug: خالىغان دەرىجە

en: Press the key for this button
ug: بۇ توپچىنىڭ كۇنۇپكىسىنى بېسىڭ

en: Click any button to change its key
ug: خالىغان توپچا چېكىلسە كۇنۇپكا ئۆزگىرىدۇ

en: Press Start to begin
ug: باشلانى بېسىپ باشلاڭ

en: Set the Difficulty Level...
ug: قىيىنلىق دەرىجە تەڭشىكى…

en: Next sequence in 3...
ug: كېيىنكى قەدەم تەرتىپى 3 …

en: Next sequence in 3, 2...
ug: كېيىنكى قەدەم تەرتىپى 3، 2 …

en: Next sequence in 2...
ug: كېيىنكى قەدەم تەرتىپى 2 …

en: Next sequence in 3, 2, 1...
ug: كېيىنكى قەدەم تەرتىپى 3، 2، 1 …

en: Next sequence in 2, 1...
ug: كېيىنكى قەدەم تەرتىپى 2، 1 …

en: Remember this sequence...
ug: بۇ قەدەم تەرتىپىنى ئەستە تۇت…

en: Repeat the sequence
ug: بۇ قەدەمنى تەكرارلا

en: ?
ug: ؟

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
ug: دەرىجە

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
ug: ئاۋاز قوي

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
ug: ھالەت تېكىستكە ئۆزلەشتۈرگەن خەت نۇسخىسىنى ئىشلەت

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
ug: دەرىجە تاختىسى

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
ug: دەرىجە 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
ug: دەرىجە 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
ug: دەرىجە؟

en: Blinken
ug: لىپىلدىغان

en: A memory enhancement game
ug: ئەستە تۇتۇش قابىلىيىتىنى ئۆستۈرىدىغان بىر ئويۇن

en: Coding
ug: كودلاش

en: Design, Graphics and Sounds
ug: لايىھە، گرافىك ۋە ئاۋازلار

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
ug: GPL كېلىشىمىدە ئۇنىڭ 'Steve' خەت نۇسخىسىنى تارقاتتى، بىز ئۇنى ئىشلىتىمىز
