blinken - en to uk translation catalogue (37 entries)

en: Sounds
uk: Звуки

en: Font
uk: Шрифт

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
uk: Почати

en: Restart
uk: Перезапустити

en: Enter Your Name
uk: Введіть своє ім'я

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
uk: Ім'я:

en: Restart the game
uk: Розпочати гру знову

en: Quit Blinken
uk: Вийти з Blinken

en: View Highscore Table
uk: Перегляд найкращих результатів

en: Show Settings
uk: Показати налаштування

en: Hide Settings
uk: Сховати налаштування

en: 2nd Level
uk: 2-й рівень

en: 1st Level
uk: 1-й рівень

en: Random Level
uk: Випадковий рівень

en: Press the key for this button
uk: Натисніть клавішу для цієї кнопки

en: Click any button to change its key
uk: Натисніть будь-яку кнопку, щоб змінити її клавішу

en: Press Start to begin
uk: Натисніть «Почати» для запуску гри!

en: Set the Difficulty Level...
uk: Вкажіть рівень...

en: Next sequence in 3...
uk: Наступна послідовність: 3...

en: Next sequence in 3, 2...
uk: Наступна послідовність: 3, 2...

en: Next sequence in 2...
uk: Наступна послідовність: 2...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
uk: Наступна послідовність: 3, 2, 1...

en: Next sequence in 2, 1...
uk: Наступна послідовність: 2, 1...

en: Remember this sequence...
uk: Запам'ятайте цю послідовність...

en: Repeat the sequence
uk: Повторіть послідовність

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
uk: Рівень

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
uk: Грати звуки

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
uk: Використовувати нетиповий шрифт для тексту стану

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
uk: Найкращі результати

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
uk: Рівень 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
uk: Рівень 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
uk: Рівень ?

en: A memory enhancement game
uk: Гра для покращання пам'яті

en: © 2005-2007 Albert Astals Cid
    SPDX-FileCopyrightText: 2005-2007 Danny Allen
uk: © Albert Astals Cid, 2005–2007
    © Danny Allen, 2005–2007

en: Coding
uk: Програмування

en: Design, Graphics and Sounds
uk: Дизайн, графіка і звуки

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
uk: Випустив свій шрифт «Steve» за умови дотримання GPL
