blogilo - en to ja translation catalogue (75 entries)

en: Edit blog settings
ja: ブログ設定を編集

en: Add a new blog
ja: 新しいブログを追加

en: You have to set the username, password and URL of your blog or website.
ja: あなたのブログかウェブサイトのユーザ名、パスワード、URL を設定してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationNameLabel)
en: Please wait...
ja: お待ちください...

en: Auto Configuration Failed
ja: 自動設定に失敗

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localEntries)
en: Title
ja: タイトル

en: Which blog?
ja: どのブログ？

[ctx: Supported feature or Not]
en: Yes
ja: はい

[ctx: Supported feature or Not]
en: No, API does not support it
ja: いいえ、API がサポートしません

[ctx: Supported feature or Not]
en: No, Blogilo does not yet support it
ja: いいえ、Blogilo がまだサポートしません

en: Authentication error:
ja: 認証エラー:

en: Unknown error:
ja: 不明なエラー:

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
ja: 設定

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Select a blog
ja: ブログを選択

en: Show line numbers
ja: 行番号を表示

en: Options
ja: オプション

[ctx: Configure Page]
en: General
ja: 一般

[ctx: Configure Page]
en: Blogs
ja: ブログ

[ctx: Configure Page]
en: Editor
ja: エディタ

[ctx: Configure Page]
en: Advanced
ja: 詳細

en: A KDE Blogging Client
ja: KDE ブログクライアント

en: Toolbox
ja: ツールボックス

en: Upload File
ja: ファイルをアップロード

en: Add Blog...
ja: ブログを追加...

en: Upload Media...
ja: メディアをアップロード...

en: Show Toolbox
ja: ツールボックスを表示

en: Open in browser
ja: ブラウザで開く

[ctx: noun, the post title]
en: Title:
ja: タイトル:

[ctx: Post status, e.g Draft or Published Post]
en: draft
ja: 下書き

en: New tab
ja: 新しいタブ

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
ja: 現在のタブを閉じる

en: Close tab
ja: タブを閉じる

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
ja: タブを閉じる

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other Tabs
ja: すべての他のタブを閉じる

en: %1 (Draft)
ja: %1 (下書き)

en: Copy URL
ja: URL をコピー

en: Copy title
ja: タイトルをコピー

[ctx: Basic configurations]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBasic)
en: Basic
ja: ベーシック

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Blog Account Configuration
ja: ブログアカウント設定

[ctx: Blog Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Title:
ja: タイトル:

[ctx: Blog account Username]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
ja: ユーザ名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
ja: パスワード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAutoConf)
en: Auto-Configure
ja: 自動設定

[ctx: Advanced configurations]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
ja: 詳細

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboDir)
en: Left to Right
ja: 左から右

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboDir)
en: Right to Left
ja: 右から左

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Support for categories:
ja: カテゴリのサポート:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Support for tags:
ja: タグのサポート:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Remove posts:
ja: 投稿の削除:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Fetch recent posts:
ja: 最近の投稿を取得:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Upload media:
ja: メディアをアップロード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Create new categories:
ja: 新しいカテゴリを作成:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: &Add...
ja: 追加(&A)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Modify...
ja: 変更(&M)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: &Remove
ja: 削除(&R)

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_autosaveInterval)
en:  minutes
ja:  分

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_remember)
en: Do not ask again
ja: 次回から確認しない

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableSysTrayIcon)
en: Enable system tray icon
ja: システムトレイアイコンを有効にする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCatTags)
en: &Tags:
ja: タグ(&T):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboOptionsStatus)
en: Published
ja: 公開済み

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboOptionsStatus)
en: Draft
ja: 下書き

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Feedback:
ja: フィードバック:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkOptionsComments)
en: Comments
ja: コメント

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkOptionsTrackback)
en: Trackback
ja: トラックバック

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkOptionsTime)
en: Modify time&stamp
ja: タイムスタンプを変更(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnOptionsNow)
en: Now
ja: 今

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Summary:
ja: 要約:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: File:
ja: ファイル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Name on server:
ja: サーバ上の名前:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kcfg_urlBrowser)
en: Browse
ja: ブラウズ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ftpBox)
en: FTP Configurations
ja: FTP 設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: (S)FTP path:
ja: (S)FTP パス:

en: Upload
ja: アップロード

en: Blog API
ja: ブログ API
