bluedevil - en to az translation catalogue (80 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
az: %1 Şəbəkə (%2)

en: Bluetooth Daemon
az: Bluetooth  Xidmətçisi

en: Maintainer
az: Müşayətçi

en: Previous Maintainer
az: Əvvəlki Müşayətçi

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
az: %1 bu kompyuterə giriş izni istəyir

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust and Authorize
az: Etibar edin və İcazə verin

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
az: Yalnız icazə vermək

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
az: Qadağan etmək

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
az: %1 PİN kodun düzgün olub olmadığını soruşur:%2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
az: PİN doğrudur

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
az: PİN səhvdir

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
az: %1 ilə qoşulmaq üçün PİN

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
az: PİN daxil edin

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
az: PİN daxil edin

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
az: %1 kompyuterə qoşulmaq üçün PİN daxil etməlisiniz. Lütfən aşağıda PİN daxil edin.

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
az: %1 sizə %2 faylını göndərir

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
az: Qəbul edin

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
az: İmtina edin

[ctx: @title job]
en: Receiving file
az: Fayllar alınır

[ctx: File transfer origin]
en: From
az: Kimdən

[ctx: File transfer destination]
en: To
az: Kimə

en: Saving file failed
az: Faylı saxlamaq mümkün olmadı

en: Bluetooth transfer failed
az: Bluetooth mübadiləsi uğursuz oldu

en: Send File
az: Fayl göndər

en: Browse Files
az: Fayllara baxmaq

en: No Bluetooth adapters have been found.
az: Heç bir Uzlaşdırıcı tapılmadı.

en: Retrieving services…
az: Xidmətlər siyahısı alınır...

en: This address is unavailable.
az: Bu ünvan əlçatmazdır.

en: Received Files
az: Alınan fayllar

en: Scanning for new devices…
az: Yeni cihazın axtarışı…

en: Obexd service is not running.
az: Obexd xidməti başladılmadı.

en: Retrieving information from remote device…
az: Uzaqdakı cihazdan məlumatların alınması...

en: Connecting to the device
az: Cihaza qoşulma

en: Phone memory
az: Telefon yaddaşı

en: External memory
az: Xarici yaddaş

en: Bluetooth is disabled.
az: Bluetooth söndürüldü.

[ctx: Action to enable Bluetooth adapter]
en: Enable
az: Aktiv etmək

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
az: Sizin Bluetooth uzlaşdırıcınız söndürülüb.

[ctx: Action to turn on Bluetooth adapter]
en: Turn On
az: Açmaq

en: Bluetooth File Transfer
az: Bluetooth ilə fayl mübadiləsi

en: Specify receiving device by MAC address.
az: Qəbul edən cihazı MAC ünvanına görə göstərmək.

en: Specify receiving device by UBI path.
az: Qəbul edən cihazı onun UBİ yoluna görə göstərmək.

en: Files to be sent.
az: Göndərmək üçün fayllar

[ctx: Connecting to a Bluetooth device]
en: Connecting to %1…
az: %1 qoşulur...

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The connection to the device has failed: %1
az: Bu cihaza qoşulma uğursuz oldu: %1

en: The connection to %1 has failed: %2
az: %1 cihazına qoşulma uğursuz oldu: %2

en: Open file…
az: Faylı açın...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
az: Bir və daha çox fayl seçin:

en: Selected files: <b>%1</b>
az: Seçilmiş fayllar:<b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
az: Cihazı bu siyahıdan seçin:

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
az: %1 -ə göndər

en: Sending file over Bluetooth
az: Faylı Bluetooth-la göndərmək

en: Send Files
az: Faylları göndərmək

en: Cancel
az: İmtina

[ctx: @info:status %1 error message]
en: Failed to start org.bluez.obex service: %1
az: org.bluez.obex xidmətini başlatmaq mümkün olmadı: %1

note: i18n: ectx: label, entry (saveUrl), group (General)
en: Save received files to:
az: Qəbul edilmiş faylları burada saxlayın:

note: i18n: ectx: label, entry (autoAccept), group (General)
en: Whether allow to modify shared files
az: Paylaşılan faylları dəyişdirməyə icazə verin

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
az: Sonrakı

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
az: Son

en: Add Bluetooth Device
az: Bluetooth cihazı əlavə edin

en: Select a device
az: Cihazı seçin

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
az: Bunu düzəldin

en: Your Bluetooth adapter is not pairable.
az: Bluetooth uzlaşdırıcınız qeyri-aktiv qoşulma rejimindədir.

[ctx: Action to make Bluetooth adapter pairable]
en: Make Pairable
az: Qoşulma rejimini aktiv edin

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchField)
en: Search…
az: sAxtarış…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scanning…
az: Axtarılır...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualPin)
en: Manual PIN:
az: PİN-i əllə daxil edin:

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
az: Yenidən başladın

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
az: Bağlamaq

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The setup of the device has failed
az: Bu cihazın ayarlanması alınmadı

en: The setup of %1 has failed
az: %1 ayarlanması alınmadı

en: Connecting to %1…
az: %1-ə/a qoşulur...

en: Please introduce the PIN in your keyboard when it appears and press Enter
az: Lütfən,PİN görünən zaman onu klaviaturada daxil edin və"Enter" basın

en: Please introduce the PIN in your device when it appears
az: Lütfən,PİN görünən zaman onu cihazda daxil edin

en: Matches
az: Uyğun gəlir

en: Does not match
az: Uyğun gəlmir

en: Please, confirm that the PIN displayed on %1 matches the wizard one.
az: Lütfən Bələdçinin verdiyi PİN kodla %1 cihazında görünən PİN kodun eyni olduğunu təsdiq edin.

en: Setup Finished
az: Ayarlanma sona çatdı

en: The device has been set up and can now be used.
az: Bu cihaz artıq ayarlanıb və istifadəyə hazırdır.

[ctx: Placeholder is device name]
en: The device '%1' has been set up and can now be used.
az: %1 cihazı artıq ayarlanıb və istifadəyə hazırdır.
