bluedevil - en to eo translation catalogue (67 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
eo: %1 Reto (%2)

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable Bluetooth
eo: Ebligi Bluetooth

en: Disconnect
eo: Malkonekti

en: Connect
eo: Konekti

en: Unblock the device first to be able to connect to it
eo: Malbloku la aparaton unue por ebligi kontekti al ĝi

en: Type:
eo: Tipo:

en: Battery:
eo: Baterio:

en: Address:
eo: Adreso:

en: Adapter:
eo: Adaptilo:

en: Name:
eo: Nomo:

en: Trusted
eo: Fidinda

en: Blocked
eo: Blokita

en: Send File
eo: Sendi Dosieron

en: Setup NAP Network…
eo: Agordi NAP-reton…

en: Setup DUN Network…
eo: Agordi DUN-reton…

[ctx: @action:button Forget the Bluetooth device]
en: Forget
eo: Forgesi

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
eo: Forgesi "%1"

en: Settings
eo: Agordoj

en: Device:
eo: Aparato:

en: Enabled:
eo: Ebligita:

en: Visible:
eo: Videbla:

en: On login:
eo: Ensalutu:

en: Enable Bluetooth
eo: Ebligi Bluetooth

en: Disable Bluetooth
eo: Malebligi Bluetooth

en: Restore previous status
eo: Restarigi antaŭan staton

en: When receiving files:
eo: Kiam vi ricevas dosierojn:

en: Ask for confirmation
eo: Peti konfirmon

en: Accept for trusted devices
eo: Akcepti por fidindaj aparatoj

en: Always accept
eo: Ĉiam akcepti

en: Save files in:
eo: Konservi dosierojn en:

en: Select folder
eo: Elekti dosierujon

en: Pair Device…
eo: Parigi Aparaton…

en: Configure…
eo: Agordi…

[ctx: @action: button as in, 'enable Bluetooth']
en: Enabled
eo: Ebligita

en: No Bluetooth adapters found
eo: Neniuj Bluetooth-adaptiloj trovitaj

en: Connect an external Bluetooth adapter
eo: Kontekti eksternan Bluetooth-adaptilon

en: Bluetooth is disabled
eo: Bluetooth estas malŝaltita

en: Enable
eo: Ebligi

en: No devices paired
eo: Neniuj aparatoj parigitaj

[ctx: @info]
en: Click <interface>Pair Device…</interface> to pair some
eo: Klaku <interface>Parigi Aparaton…</interface> por parigi iujn

en: Connected
eo: Konektita

en: Available
eo: Disponebla

en: %1% Battery
eo: %1% Baterio

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
eo: Telefono

[ctx: This device is a Modem]
en: Modem
eo: Modemo

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
eo: Komputilo

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
eo: Reto

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
eo: Kaptelefono

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
eo: Kapaŭdilo

[ctx: This device is an Audio/Video device]
en: Multimedia
eo: Aŭdvidilo

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
eo: Klavaro

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
eo: Muso

[ctx: This device is a Game controller]
en: Game controller
eo: Ludstirilo

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
eo: Tabulkomputilo

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
eo: Flankaparato

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
eo: Fotilo

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
eo: Presilo

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, …)]
en: Imaging
eo: Bildigilo

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
eo: Portebla

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
eo: Ludilo

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
eo: Sano

en: File transfer
eo: Dosiertransdono

en: Send file
eo: Sendi Dosieron

en: Input
eo: Enigo

en: Audio
eo: Aŭdo

en: Network
eo: Reto

en: Other
eo: Alia
