bluedevil - en to hi translation catalogue (66 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
hi: %1 नेटवर्क (%2)

en: Disconnect
hi: डिस्कनेक्ट

en: Connect
hi: जोड़ना

en: Unblock the device first to be able to connect to it
hi: डिवाइस से कनेक्ट होने के लिए पहले उसे अनब्लॉक करें

en: Type:
hi: प्रकार:

en: Battery:
hi: बैटरी:

en: Address:
hi: पता:

en: Adapter:
hi: एडाप्टर:

en: Name:
hi: नाम:

en: Trusted
hi: विश्वस्त

en: Blocked
hi: अवरोधित

en: Send File
hi: लेख्यपत्र भेज दें

en: Setup NAP Network…
hi: NAP नेटवर्क सेटअप करें…

en: Setup DUN Network…
hi: DUN नेटवर्क सेटअप करें…

[ctx: @action:button Forget the Bluetooth device]
en: Forget
hi: भूल जाओ

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
hi: "%1" भूल जाओ

en: Settings
hi: सेटिंग्स

en: Device:
hi: उपकरण:

en: Enabled:
hi: सक्षम:

en: Visible:
hi: दृश्यमान:

en: On login:
hi: लॉगिन पर:

en: Enable Bluetooth
hi: ब्लूटूथ सक्षम करें

en: Disable Bluetooth
hi: ब्लूटूथ अक्षम करें

en: Restore previous status
hi: पिछली स्थिति बहाल करें

en: When receiving files:
hi: फ़ाइलें प्राप्त करते समय:

en: Ask for confirmation
hi: पुष्टि हेतु पूछें

en: Accept for trusted devices
hi: विश्वसनीय डिवाइस के लिए स्वीकार करें

en: Always accept
hi: सदैव स्वीकार करें

en: Save files in:
hi: फ़ाइलें यहां सहेजें:

en: Select folder
hi: फ़ोल्डर चुनें

en: Pair Device…
hi: डिवाइस युग्मित करें…

en: Configure…
hi: कॉन्फ़िगर करें…

[ctx: @action: button as in, 'enable Bluetooth']
en: Enabled
hi: सक्रिय

en: No Bluetooth adapters found
hi: कोई ब्लूटूथ एडाप्टर नहीं मिला

en: Connect an external Bluetooth adapter
hi: बाहरी ब्लूटूथ एडाप्टर कनेक्ट करें

en: Bluetooth is disabled
hi: ब्लूटूथ अक्षम है

en: Enable
hi: सक्षम

en: No devices paired
hi: कोई डिवाइस युग्मित नहीं है

[ctx: @info]
en: Click <interface>Pair Device…</interface> to pair some
hi: कुछ डिवाइस को पेयर करने के लिए <interface>Pair Device…</interface> पर क्लिक करें

en: Connected
hi: जुड़े हुए

en: Available
hi: उपलब्ध

en: %1% Battery
hi: %1% बैटरी

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
hi: फ़ोन

[ctx: This device is a Modem]
en: Modem
hi: मोडम

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
hi: कंप्यूटर

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
hi: नेटवर्क

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
hi: हेडसेट

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
hi: हेडफ़ोन

[ctx: This device is an Audio/Video device]
en: Multimedia
hi: मल्टीमीडिया

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
hi: कीबोर्ड

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
hi: चूहा

[ctx: This device is a Game controller]
en: Game controller
hi: खेल नियंत्रक

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
hi: टैबलेट

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
hi: परिधीय

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
hi: कैमरा

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
hi: प्रिंटर

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, …)]
en: Imaging
hi: इमेजिंग

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
hi: पहनने योग्य

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
hi: खिलौने

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
hi: स्वास्थ्य

en: File transfer
hi: दस्तावेज हस्तांतरण

en: Send file
hi: लेख्यपत्र भेज दें

en: Input
hi: इनपुट

en: Audio
hi: ऑडियो

en: Network
hi: नेटवर्क

en: Other
hi: अन्य
