bluedevil - en to hi translation catalogue (39 entries)

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
hi: डिवाइस पहुंच से बाहर है

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
hi: डिवाइस से कनेक्शन विफल

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
hi: डिवाइस तैयार नहीं है

en: Disconnect
hi: डिस्कनेक्ट

en: Connect
hi: जोड़ना

en: Browse Files
hi: फ़ाइलों को ब्राउज़ करें

en: Send File
hi: लेख्यपत्र भेज दें

en: Copy
hi: प्रतिलिपि

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Remote Name
hi: रिमोट नाम

en: Address
hi: पता

en: Paired
hi: युग्मित

en: Trusted
hi: विश्वस्त

en: Adapter
hi: अनुकूलक

en: Connecting
hi: कनेक्ट

en: Disconnecting
hi: डिस्कनेक्ट कर रहा है

en: Connection failed
hi: कनेक्शन विफल

en: %1% Battery
hi: %1% बैटरी

en: Audio device
hi: ऑडियो डिवाइस

en: Phone
hi: फ़ोन

en: File transfer
hi: दस्तावेज हस्तांतरण

en: Send file
hi: लेख्यपत्र भेज दें

en: Input
hi: इनपुट

en: Audio
hi: ऑडियो

en: Network
hi: नेटवर्क

en: Other device
hi: अन्य डिवाइस

en: Enable
hi: सक्षम

en: No Bluetooth adapters available
hi: कोई ब्लूटूथ एडाप्टर उपलब्ध नहीं है

en: Bluetooth is disabled
hi: ब्लूटूथ अक्षम है

en: No devices paired
hi: कोई डिवाइस युग्मित नहीं है

en: Bluetooth
hi: ब्लूटूथ

en: Bluetooth is disabled; middle-click to enable
hi: ब्लूटूथ अक्षम है; सक्षम करने के लिए मध्य-क्लिक करें

en: No adapters available
hi: कोई एडाप्टर उपलब्ध नहीं है

en: Bluetooth is offline
hi: ब्लूटूथ ऑफ़लाइन है

en: Middle-click to disable Bluetooth
hi: ब्लूटूथ को अक्षम करने के लिए मध्य-क्लिक करें

en: No connected devices
hi: कोई कनेक्टेड डिवाइस नहीं

en: %1 connected
hi: %1 कनेक्टेड

[ctx: Number of connected devices]
en: %1 connected device | %1 connected devices
hi[0]: %1 कनेक्टेड डिवाइस
hi[1]: %1 कनेक्टेड डिवाइस
