bluedevil - en to hi translation catalogue (86 entries)

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
hi: डिवाइस पहुंच से बाहर है

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
hi: डिवाइस से कनेक्शन विफल

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
hi: डिवाइस तैयार नहीं है

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
hi: %1 नेटवर्क (%2)

en: Bluetooth Daemon
hi: ब्लूटूथ डेमॉन

en: (c) 2010, UFO Coders
hi: (c) 2010, यूएफओ कोडर्स

en: Maintainer
hi: मेंटेनर

en: Previous Maintainer
hi: पिछला अनुरक्षक

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
hi: %1 इस कंप्यूटर तक पहुंच का अनुरोध कर रहा है

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust and Authorize
hi: विश्वास करें और अधिकृत करें

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
hi: केवल अधिकृत करें

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
hi: अस्वीकार करना

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
hi: %1 पूछ रहा है कि क्या पिन सही है: %2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
hi: पिन सही

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
hi: पिन ग़लत है

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
hi: %1 के साथ युग्मित करने के लिए पिन की आवश्यकता है

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
hi: पिन का परिचय दें

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
hi: पिन का परिचय दें

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
hi: इस कंप्यूटर को %1 के साथ जोड़ने के लिए, आपको एक पिन दर्ज करना होगा। कृपया इसे नीचे दर्ज करें।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: PIN:
hi: नत्थी करना:

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
hi: %1 आपको फ़ाइल %2 भेज रहा है

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
hi: स्वीकार करना

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
hi: रद्द करना

[ctx: @title job]
en: Receiving file
hi: फ़ाइल प्राप्त करना

[ctx: File transfer origin]
en: From
hi: से

[ctx: File transfer destination]
en: To
hi: को

en: Saving file failed
hi: फ़ाइल सहेजना विफल

en: Bluetooth transfer failed
hi: ब्लूटूथ स्थानांतरण विफल

en: Send File
hi: लेख्यपत्र भेज दें

en: Browse Files
hi: फ़ाइलों को ब्राउज़ करें

en: No Bluetooth adapters have been found.
hi: कोई ब्लूटूथ एडाप्टर नहीं मिला है.

en: Retrieving services…
hi: सेवाएँ पुनः प्राप्त की जा रही हैं…

en: This address is unavailable.
hi: यह पता उपलब्ध नहीं है.

en: Received Files
hi: प्राप्त की गई संचिकाएं

en: Scanning for new devices…
hi: नए डिवाइसों के लिए स्कैनिंग की जा रही है…

en: Obexd service is not running.
hi: Obexd सेवा चालू नहीं है.

en: Retrieving information from remote device…
hi: दूरस्थ डिवाइस से जानकारी प्राप्त की जा रही है…

en: Connecting to the device
hi: डिवाइस से कनेक्ट करना

en: This should not happen
hi: ऐसा न हो कि

en: Phone memory
hi: फ़ोन मेमोरी

en: External memory
hi: बाह्य मेमोरी

en: Bluetooth is disabled.
hi: ब्लूटूथ अक्षम है.

[ctx: Action to enable Bluetooth adapter]
en: Enable
hi: सक्षम

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
hi: आपका ब्लूटूथ एडाप्टर बंद है.

[ctx: Action to turn on Bluetooth adapter]
en: Turn On
hi: चालू करो

en: Bluetooth File Transfer
hi: ब्लूटूथ फ़ाइल स्थानांतरण

en: Specify receiving device by MAC address.
hi: MAC पते द्वारा प्राप्तकर्ता डिवाइस निर्दिष्ट करें.

en: Specify receiving device by UBI path.
hi: UBI पथ द्वारा प्राप्त करने वाला उपकरण निर्दिष्ट करें.

en: Files to be sent.
hi: भेजी जाने वाली फ़ाइलें.

[ctx: Connecting to a Bluetooth device]
en: Connecting to %1…
hi: %1 से कनेक्ट हो रहा है…

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The connection to the device has failed: %1
hi: डिवाइस से कनेक्शन विफल हो गया है: %1

en: The connection to %1 has failed: %2
hi: %1 से कनेक्शन विफल हो गया है: %2

en: Open file…
hi: खुली फाइल…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
hi: एक या अधिक फ़ाइलें चुनें:

en: Selected files: <b>%1</b>
hi: चयनित फ़ाइलें: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
hi: सूची से एक डिवाइस चुनें:

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
hi: %1 को भेजें

en: Sending file over Bluetooth
hi: ब्लूटूथ पर फ़ाइल भेजना

en: Send Files
hi: फ़ाइलें भेजें

en: Cancel
hi: रद्द करना

[ctx: @info:status %1 error message]
en: Failed to start org.bluez.obex service: %1
hi: org.bluez.obex सेवा प्रारंभ करने में विफल: %1

note: i18n: ectx: label, entry (saveUrl), group (General)
en: Save received files to:
hi: प्राप्त फ़ाइलें यहां सहेजें:

note: i18n: ectx: label, entry (autoAccept), group (General)
en: Whether allow to modify shared files
hi: क्या साझा की गई फ़ाइलों को संशोधित करने की अनुमति है

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
hi: अगला

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
hi: खत्म करना

en: Add Bluetooth Device
hi: ब्लूटूथ डिवाइस जोड़ें

en: Select a device
hi: कोई डिवाइस चुनें

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
hi: इसे ठीक करें

en: Your Bluetooth adapter is not pairable.
hi: आपका ब्लूटूथ एडाप्टर युग्मनीय नहीं है.

[ctx: Action to make Bluetooth adapter pairable]
en: Make Pairable
hi: जोड़ीदार बनाएं

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchField)
en: Search…
hi: खोजना…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scanning…
hi: स्कैनिंग…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualPin)
en: Manual PIN:
hi: मैनुअल पिन:

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
hi: विज़ार्ड को पुनः प्रारंभ करें

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
hi: बंद करना

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The setup of the device has failed
hi: डिवाइस का सेटअप विफल हो गया है

en: The setup of %1 has failed
hi: %1 का सेटअप विफल हो गया है

en: Connecting to %1…
hi: %1 से कनेक्ट हो रहा है…

en: Please introduce the PIN in your keyboard when it appears and press Enter
hi: कृपया जब पिन दिखाई दे तो उसे अपने कीबोर्ड में डालें और एंटर दबाएँ

en: Please introduce the PIN in your device when it appears
hi: कृपया जब पिन दिखाई दे तो उसे अपने डिवाइस में डालें

en: Matches
hi: माचिस

en: Does not match
hi: मेल नहीं खाता

en: Please, confirm that the PIN displayed on %1 matches the wizard one.
hi: कृपया पुष्टि करें कि %1 पर प्रदर्शित पिन विज़ार्ड पिन से मेल खाता है।

en: Setup Finished
hi: सेटअप समाप्त

en: The device has been set up and can now be used.
hi: डिवाइस स्थापित हो चुका है और अब इसका उपयोग किया जा सकता है।

[ctx: Placeholder is device name]
en: The device '%1' has been set up and can now be used.
hi: डिवाइस '%1' सेट हो गया है और अब इसका उपयोग किया जा सकता है।
