bluedevil - en to hu translation catalogue (52 entries)

[ctx: @title:column Blocked Bluetooth devices]
en: Blocked
hu: Blokkolt

[ctx: @title:column Connected Bluetooth devices]
en: Connected
hu: Kapcsolódva

[ctx: @title:column Available but not connected Bluetooth devices]
en: Available
hu: Elérhető

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
hu: Az eszköz nem érhető el

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
hu: Nem sikerült kapcsolódni az eszközhöz

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
hu: Az eszköz nem áll készen

en: Disconnect
hu: Kapcsolat bontása

en: Connect
hu: Kapcsolódás

en: Browse Files
hu: Fájlok böngészése

en: Send File
hu: Fájl küldése

en: Copy
hu: Másolás

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Remote Name
hu: Távoli név

en: Address
hu: Cím

en: Paired
hu: Párosítva

en: Trusted
hu: Megbízható

en: Connecting
hu: Kapcsolódás

en: Disconnecting
hu: Kapcsolat bontása

en: Connection failed
hu: Kapcsolódás sikertelen

en: Headset
hu: Fejhallgató

en: Audio device
hu: Hangeszköz

en: Keyboard
hu: Billentyűzet

en: Mouse
hu: Egér

en: Joypad
hu: Játékvezérlő

en: Drawing tablet
hu: Rajztábla

en: Phone
hu: Telefon

en: Camera
hu: Fényképezőgép

en: Printer
hu: Nyomtató

en: File transfer
hu: Fájlátvitel

en: Send file
hu: Fájl küldése

en: Input
hu: Bemenet

en: Audio
hu: Hang

en: Network
hu: Hálózat

en: Other device
hu: Egyéb eszköz

en: %1% Battery
hu: %1% akkumulátor

en: Enable
hu: Bekapcsolás

en: No Bluetooth adapters available
hu: Nem érhetők el Bluetooth adapterek

en: Bluetooth is disabled
hu: A Bluetooth ki van kapcsolva

en: No devices paired
hu: Nincs párosított eszköz

en: Bluetooth is disabled; middle-click to enable
hu: A Bluetooth ki van kapcsolva; kattintson középső gombbal a bekapcsoláshoz

en: No adapters available
hu: Nem érhetők el adapterek

en: Bluetooth is offline
hu: A Bluetooth offline

en: Middle-click to disable Bluetooth
hu: Kattintson középső gombbal a Bluetooth kikapcsolásához

en: No connected devices
hu: Nincsenek kapcsolódott eszközök

en: %1 connected
hu: %1 kapcsolódott

[ctx: Number of connected devices]
en: %1 connected device | %1 connected devices
hu[0]: %1 kapcsolódott eszköz
hu[1]: %1 kapcsolódott eszköz

en: Pair Device…
hu: Eszköz párosítása…

en: Badge icon with number of connected devices
hu: Jelvényikon a csatlakoztatott eszközök számával

en: Configure &Bluetooth…
hu: A &Bluetooth beállítása…

en: Enable Bluetooth
hu: Bluetooth bekapcsolása

[ctx: @action:button opens hamburger menu]
en: More actions
hu: További műveletek
