bluedevil - en to is translation catalogue (88 entries)

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
is: Ekki næst í tækið

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
is: Tengingin við tækið brást

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
is: Tækið er ekki tilbúið

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
is: %1 net (%2)

en: Bluetooth Daemon
is: Bluetooth-miðlari

en: (c) 2010, UFO Coders
is: (c) 2010, UFO forritarar

en: Maintainer
is: Umsjónaraðili

en: Previous Maintainer
is: Fyrrverandi umsjónaraðili

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
is: %1 biður um aðgang að þessari tölvu

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust and Authorize
is: Treysta og auðkenna

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
is: Bara auðkenna

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
is: Hafna

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
is: %1 spyr hvort PIN-númerið sé rétt: %2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
is: PIN er rétt

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
is: PIN er rangt

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
is: PIN-númer þarf til að para við %1

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
is: Setja inn PIN

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
is: Setja inn PIN

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
is: Til að hægt sé að para þessa tölvu við %1 þarftu að slá inn PIN-númer. Gerðu það hér fyrir neðan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: PIN:
is: PIN-númer:

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
is: %1 er að senda þér skrána %2

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
is: Samþykkja

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
is: Hætta við

[ctx: @title job]
en: Receiving file
is: Tek við skrá

[ctx: File transfer origin]
en: From
is: Frá

[ctx: File transfer destination]
en: To
is: Til

en: Saving file failed
is: Mistókst að vista skrá

en: Bluetooth transfer failed
is: Bluetooth-flutningur mistókst

en: Send File
is: Senda skrá

en: Browse Files
is: Fletta í skrám

en: No Bluetooth adapters have been found.
is: Enginn Bluetooth-búnaður fannst.

en: Retrieving services…
is: Sæki þjónustur...

en: This address is unavailable.
is: Þetta vistfang er ekki tiltækt.

en: Received Files
is: Tek á móti skrám

en: Scanning for new devices…
is: Skanna eftir nýjum tækjum...

en: Obexd service is not running.
is: Obexd-þjónusta er ekki í gangi.

en: Retrieving information from remote device…
is: Sæki upplýsingar frá fjartengdu tæki…

en: Connecting to the device
is: Tengist við tæki

en: This should not happen
is: Þetta ætti ekki að gerast

en: Phone memory
is: Símaminni

en: External memory
is: Ytra minni

en: Bluetooth is disabled.
is: Bluetooth er óvirkt.

[ctx: Action to enable Bluetooth adapter]
en: Enable
is: Virkja

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
is: Slökkt er á Bluetooth-búnaðinum þínum.

[ctx: Action to turn on Bluetooth adapter]
en: Turn On
is: Kveikja á

en: Bluetooth File Transfer
is: Bluetooth skráaflutningur

en: Specify receiving device by MAC address.
is: Tilgreina viðtökutæki með MAC-vistfangi.

en: Specify receiving device by UBI path.
is: Tilgreina viðtökutæki með UBI-slóð.

en: Files to be sent.
is: Skrár sem á að senda.

[ctx: Connecting to a Bluetooth device]
en: Connecting to %1…
is: Tengist við %1...

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The connection to the device has failed: %1
is: Tengingin við tækið brást: %1

en: The connection to %1 has failed: %2
is: Tengingin við %1 brást: %2

en: Open file…
is: Opna skrá…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
is: Velja eina eða fleiri skrár:

en: Selected files: <b>%1</b>
is: Valdar skrár: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
is: Veldu tæki af listanum:

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
is: Senda til %1

en: Sending file over Bluetooth
is: Sendi skrár með Bluetooth

en: Send Files
is: Senda skrár

en: Cancel
is: Hætta við

[ctx: @info:status %1 error message]
en: Failed to start org.bluez.obex service: %1
is: Mistókst að ræsa org.bluez.obex-þjónustu: %1

note: i18n: ectx: label, entry (launchState), group (General)
en: Option to determine the bluetooth state at launch
is: Valkostur til að ákvarða stöðu Bluetooth í ræsingu

note: i18n: ectx: label, entry (saveUrl), group (General)
en: Save received files to:
is: Vista mótteknar skrár í:

note: i18n: ectx: label, entry (autoAccept), group (General)
en: Whether allow to modify shared files
is: Hvort leyfilegt sé að breyta samnýttum skrám

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
is: Næsta

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
is: Ljúka

en: Add Bluetooth Device
is: Bæta við Bluetooth-tæki

en: Select a device
is: Velja tæki

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
is: Lagfæring

en: Your Bluetooth adapter is not pairable.
is: Ekki er hægt að para Bluetooth-búnaðinn þinn.

[ctx: Action to make Bluetooth adapter pairable]
en: Make Pairable
is: Gera paranlegan

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchField)
en: Search…
is: Leita…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showUnnamedDevicesCheckBox)
en: Show unnamed devices
is: Sýna tæki án heitis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scanning…
is: Skanna...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualPin)
en: Manual PIN:
is: Handvirkt PIN-númer:

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
is: Endurræsa hjálparforritið

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
is: Loka

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The setup of the device has failed
is: Uppsetning á tækinu mistókst

en: The setup of %1 has failed
is: Uppsetning á %1 mistókst

en: Connecting to %1…
is: Tengist við %1...

en: Please introduce the PIN in your keyboard when it appears and press Enter
is: Settu inn PIN-númerið með lyklaborðinu þegar það birtist og ýttu á færslulykilinn

en: Please introduce the PIN in your device when it appears
is: Settu inn PIN-númerið í tækinu þínu þegar það birtist

en: Matches
is: Passar

en: Does not match
is: Passar ekki

en: Please, confirm that the PIN displayed on %1 matches the wizard one.
is: Staðfestu að PIN-númerið sem er sýnt á %1 passi við það sem sýnt er í hjálparforritinu.

en: Setup Finished
is: Uppsetningu lokið

en: The device has been set up and can now be used.
is: Tækið er uppsett og nú er hægt að nota það.

[ctx: Placeholder is device name]
en: The device '%1' has been set up and can now be used.
is: Tæki '%1' er uppsett og nú er hægt að nota það.
