bluedevil - en to is translation catalogue (50 entries)

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
is: Ekki næst í tækið

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
is: Tengingin við tækið brást

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
is: Tækið er ekki tilbúið

en: Disconnect
is: Aftengjast

en: Connect
is: Tengjast

en: Browse Files
is: Fletta í skrám

en: Send File
is: Senda skrá

en: Copy
is: Afrita

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Remote Name
is: Heiti fjartengds tækis

en: Address
is: Vistfang

en: Paired
is: Parað

en: Trusted
is: Traust

en: Adapter
is: Búnaður

en: Connecting
is: Tengist

en: Disconnecting
is: Aftengist

en: Connection failed
is: Tenging mistókst

en: Headset
is: Höfuðtól

en: Audio device
is: Hljóðtæki

en: Keyboard
is: Lyklaborð

en: Mouse
is: Mús

en: Joypad
is: Leikjastýring

en: Drawing tablet
is: Teikniborð

en: Phone
is: Sími

en: Camera
is: Myndavél

en: Printer
is: Prentari

en: File transfer
is: Skráaflutningur

en: Send file
is: Senda skrá

en: Input
is: Inntak

en: Audio
is: Hljóð

en: Network
is: Net

en: Other device
is: Annað tæki

en: %1% Battery
is: %1% rafhlaða

en: Enable
is: Virkja

en: No Bluetooth adapters available
is: Enginn Bluetooth-búnaður fannst

en: Bluetooth is disabled
is: Slökkt er á Bluetooth

en: No devices paired
is: Engin tæki pöruð

en: Bluetooth is disabled; middle-click to enable
is: Slökkt er á Bluetooth. Miðjusmelltu til að kveikja

en: No adapters available
is: Enginn búnaður fannst

en: Bluetooth is offline
is: Bluetooth er ótengt

en: Middle-click to disable Bluetooth
is: Miðjusmelltu til að slökkva á Bluetooth

en: No connected devices
is: Engin tengd tæki

en: %1 connected
is: %1 tengt

[ctx: Number of connected devices]
en: %1 connected device | %1 connected devices
is[0]: %1 tengt tæki
is[1]: %1 tengd tæki

en: Pair Device…
is: Para tæki…

en: Badge icon with number of connected devices
is: Táknskjöldur með fjölda tengdra tækja

en: Configure &Bluetooth…
is: Grunnstilla &Bluetooth…

en: Enable Bluetooth
is: Kveikja á Bluetooth

[ctx: @action:button opens hamburger menu]
en: More actions
is: Fleiri aðgerðir
