bluedevil - en to ja translation catalogue (83 entries)

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
ja: デバイスへの接続に失敗

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
ja: %1 のネットワーク (%2)

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable Bluetooth
ja: Bluetooth を有効化

en: Bluetooth Daemon
ja: Bluetooth デーモン

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Previous Maintainer
ja: 前メンテナ

[ctx: @label %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Access request from device “%1”
ja: デバイス "%1" からのアクセス要求

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
ja: %1 がこのコンピュータへのアクセスを要求しています

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust and Authorize
ja: 信頼して承認

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
ja: 承認のみ

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
ja: 拒否

[ctx: @label %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Verify PIN for device “%1”
ja: デバイス "%1" の PIN を確認

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
ja: %1 が PIN が正しいか尋ねています: %2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
ja: 正しい PIN

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
ja: 間違った PIN

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
ja: %1 とのペアには PIN が必要です

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
ja: PIN を入力

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
ja: PIN を入力

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
ja: %1 とこのコンピュータをペアするには、PIN を入力する必要があります。以下にしてください。

[ctx: %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Incoming file from device “%1”
ja: デバイス "%1" からの受信ファイル

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
ja: %1 がこのデバイスにファイル %2 を送信しようとしています

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
ja: 受け入れる

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: @title job]
en: Receiving file
ja: ファイルを受信中

[ctx: File transfer origin]
en: From
ja: 転送元

[ctx: File transfer destination]
en: To
ja: 転送先

en: Saving file failed
ja: ファイルの保存に失敗

en: Bluetooth transfer failed
ja: Bluetooth を使った転送に失敗

en: Send File
ja: ファイルを送信

en: Browse Files
ja: ファイルをブラウズ

en: No Bluetooth adapters have been found.
ja: Bluetooth アダプタが見つかりませんでした。

en: Retrieving services…
ja: サービスを検索中…

en: This address is unavailable.
ja: このアドレスは利用不可です。

en: Received Files
ja: 受信したファイル

en: Scanning for new devices…
ja: 新しいデバイスをスキャンしています…

en: Obexd service is not running.
ja: Obexd サービスが動作していません。

en: Retrieving information from remote device…
ja: リモートデバイスから情報を検索しています…

en: Connecting to the device
ja: デバイスに接続しています

en: External memory
ja: 外部メモリー

en: Bluetooth is disabled.
ja: Bluetooth が無効です。

[ctx: Action to enable Bluetooth adapter]
en: Enable
ja: 有効化

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
ja: Bluetooth アダプタの電源が切れています。

[ctx: Action to turn on Bluetooth adapter]
en: Turn On
ja: オンにする

en: Bluetooth File Transfer
ja: Bluetooth ファイル転送

en: Specify receiving device by MAC address.
ja: MAC アドレスで受信するデバイスを指定する。

en: Files to be sent.
ja: 送信されるファイル。

[ctx: Connecting to a Bluetooth device]
en: Connecting to %1…
ja: %1 に接続しています…

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The connection to the device has failed: %1
ja: デバイスへの接続に失敗しました: %1

en: The connection to %1 has failed: %2
ja: %1 への接続に失敗しました: %2

en: Open file…
ja: ファイルを開く…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
ja: 1 個以上のファイルを選択してください:

en: Selected files: <b>%1</b>
ja: 選択されたファイル:<b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
ja: リストからデバイスを選択してください:

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
ja: %1に送信

en: Sending file over Bluetooth
ja: Bluetooth でファイルを送信

en: Send Files
ja: ファイルを送信

en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: @info:status %1 error message]
en: Failed to start org.bluez.obex service: %1
ja: org.bluez.obex サービスの開始に失敗しました: %1

note: i18n: ectx: label, entry (saveUrl), group (General)
en: Save received files to:
ja: 受信したファイルの保存先:

note: i18n: ectx: label, entry (autoAccept), group (General)
en: Whether allow to modify shared files
ja: 共有されたファイルの変更を許可するか

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
ja: 次へ

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
ja: 完了

en: Add Bluetooth Device
ja: Bluetooth デバイスを追加

en: Select a device
ja: デバイスを選択

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
ja: 修正する

en: Your Bluetooth adapter is not pairable.
ja: あなたの Bluetooth アダプタはペア不可です。

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchField)
en: Search…
ja: 検索…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showUnnamedDevicesCheckBox)
en: Show unnamed devices
ja: 名前がないデバイスを表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scanning…
ja: スキャンしています…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualPin)
en: Manual PIN:
ja: 手動 PIN:

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
ja: ウィザードを再開

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The setup of the device has failed
ja: デバイスのセットアップに失敗しました

en: The setup of %1 has failed
ja: %1 のセットアップに失敗しました

en: Connecting to %1…
ja: %1 に接続しています…

en: Please introduce the PIN in your keyboard when it appears and press Enter
ja: PIN が表示されたらキーボードで入力し、Enter を押してください

en: Please introduce the PIN in your device when it appears
ja: PIN が表示されたらあなたのデバイスで入力してください。

en: Matches
ja: 一致

en: Does not match
ja: 一致しない

en: Please, confirm that the PIN displayed on %1 matches the wizard one.
ja: %1 に表示されている PIN がウィザード内のものと一致するか確認してください。

en: Setup Finished
ja: セットアップ完了

en: The device has been set up and can now be used.
ja: デバイスのセットアップが完了し、利用可能になりました。

[ctx: Placeholder is device name]
en: The device '%1' has been set up and can now be used.
ja: デバイス '%1' のセットアップが完了し、利用可能になりました。
