bluedevil - en to ja translation catalogue (67 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
ja: %1 ネットワーク (%2)

en: Disconnect
ja: 切断

en: Connect
ja: 接続

en: Unblock the device first to be able to connect to it
ja: デバイスに接続するにはまずブロックを解除してください

en: Type:
ja: 種類:

en: Battery:
ja: バッテリ:

en: Address:
ja: アドレス:

en: Adapter:
ja: アダプタ:

en: Name:
ja: 名前:

en: Trusted
ja: 信頼済

en: Blocked
ja: ブロック済み

en: Send File
ja: ファイルを送信

en: Setup NAP Network…
ja: NAP ネットワークのセットアップ...

en: Setup DUN Network…
ja: DUN ネットワークのセットアップ...

[ctx: @action:button Forget the Bluetooth device]
en: Forget
ja: 削除

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
ja: "%1" を削除

en: Settings
ja: 設定

en: Device:
ja: デバイス:

en: Enabled:
ja: 有効:

en: Visible:
ja: 表示:

en: On login:
ja: ログイン時:

en: Enable Bluetooth
ja: Bluetooth を有効化

en: Disable Bluetooth
ja: Bluetooth を無効化

en: Restore previous status
ja: 以前の状態を復元

en: When receiving files:
ja: ファイルの受信時:

en: Ask for confirmation
ja: 確認を求める

en: Accept for trusted devices
ja: 信頼されたデバイスを受け入れる

en: Always accept
ja: 常に受け入れる

en: Save files in:
ja: ファイルの保存先:

en: Select folder
ja: フォルダを選択

en: Pair Device…
ja: デバイスとペアリング...

en: Configure…
ja: 設定...

[ctx: @action: button as in, 'enable Bluetooth']
en: Enabled
ja: 有効

en: No Bluetooth adapters found
ja: Bluetooth アダプタが見つかりません

en: Connect an external Bluetooth adapter
ja: Bluetooth アダプタを接続してください

en: Bluetooth is disabled
ja: Bluetooth は無効化されています。

en: Enable
ja: 有効化

en: No devices paired
ja: ペアリングされたデバイスはありません

[ctx: @info]
en: Click <interface>Pair Device…</interface> to pair some
ja: <interface>デバイスとペアリング...</interface>をクリックしてペアリングしてください

en: Connected
ja: 接続済み

en: Available
ja: 利用可能

en: %1% Battery
ja: バッテリ %1%

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
ja: 電話

[ctx: This device is a Modem]
en: Modem
ja: モデム

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
ja: コンピュータ

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
ja: ネットワーク

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
ja: ヘッドセット

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
ja: ヘッドフォン

[ctx: This device is an Audio/Video device]
en: Multimedia
ja: マルチメディア

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
ja: キーボード

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
ja: マウス

[ctx: This device is a Game controller]
en: Game controller
ja: ゲームコントローラ

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
ja: タブレット

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
ja: 周辺機器

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
ja: カメラ

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
ja: プリンタ

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, …)]
en: Imaging
ja: イメージングデバイス

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
ja: ウェアラブル

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
ja: おもちゃ

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
ja: 健康

en: File transfer
ja: ファイル転送

en: Send file
ja: ファイルを送信

en: Input
ja: 入力

en: Audio
ja: オーディオ

en: Network
ja: ネットワーク

en: Other
ja: その他

[ctx: List separator]
en: ,
ja: 、
