bluedevil - en to lv translation catalogue (70 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
lv: „%1“ tīkls („%2“)

en: Disconnect
lv: Atvienot

en: Connect
lv: Savienot

en: Unblock the device first to be able to connect to it
lv: Lai savienotos ar ierīci, vispirms to atbloķējiet

en: Type:
lv: Tips:

en: Battery:
lv: Baterija:

en: Address:
lv: Adrese:

en: Adapter:
lv: Adapteris:

en: Name:
lv: Nosaukums:

en: Trusted
lv: Uzticama

en: Blocked
lv: Bloķēta

en: Any incoming connections from a blocked device will be immediately rejected.
lv: Visi ienākošie savienojumi no bloķētas ierīces tiks automātiski noraidīti.

en: Send File
lv: Sūtīt datni

en: Setup NAP Network…
lv: Iestatīt NAP tīklu…

en: Setup DUN Network…
lv: Iestatīt DUN tīklu…

[ctx: @action:button Forget the Bluetooth device]
en: Forget
lv: Aizmirst

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
lv: Aizmirst „%1“

en: Forget this Device?
lv: Vai aizmirst šo ierīci?

en: Are you sure you want to forget "%1"?
lv: Vai tiešām vēlaties aizmirst „%1“?

[ctx: @action:button]
en: Forget Device
lv: Aizmirst šo ierīci

[ctx: @action:button]
en: Cancel
lv: Atcelt

en: Settings
lv: Iestatījumi

en: Device:
lv: Ierīce:

en: Enabled:
lv: Ieslēgts:

en: Visible:
lv: Ierīce redzama:

en: On login:
lv: Ierakstoties:

en: Enable Bluetooth
lv: Ieslēgt „Bluetooth“

en: Disable Bluetooth
lv: Izslēgt „Bluetooth“

en: Restore previous status
lv: Atcerēties iepriekšējo stāvokli

en: When receiving files:
lv: Saņemot datnes:

en: Ask for confirmation
lv: Jautāt apstiprinājumu

en: Accept for trusted devices
lv: Pieņemt no uzticamām ierīcēm

en: Always accept
lv: Vienmēr pieņemt

en: Save files in:
lv: Saglabāt datnes te:

en: Select folder
lv: Atlasīt mapi

[ctx: @action: button as in, 'enable Bluetooth']
en: Enabled
lv: Ieslēgts

en: Pair Device…
lv: Sapārot ierīci…

en: Configure…
lv: Konfigurēt…

en: No Bluetooth adapters found
lv: Nav atrasts neviens „Bluetooth“ adapteris

en: Connect an external Bluetooth adapter
lv: Pievienot ārēju „Bluetooth“ adapteri

en: Bluetooth is disabled
lv: „Bluetooth“ ir izslēgts

en: Enable
lv: Ieslēgt

en: No devices paired
lv: Nav sapārotu ierīču

[ctx: @info]
en: Click <interface>Pair Device…</interface> to pair some
lv: Spiediet uz <interface>Sapārot ierīci…</interface>, lai sapārotu

en: Connected
lv: Savienotas

en: Available
lv: Pieejamas

en: %1% Battery
lv: %1% baterija

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
lv: Tālrunis

[ctx: This device is a Modem]
en: Modem
lv: Modems

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
lv: Dators

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
lv: Tīkls

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
lv: Uzgalvas ierīce

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
lv: Austiņas

[ctx: This device is an Audio/Video device]
en: Multimedia
lv: Multivide

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
lv: Tastatūra

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
lv: Pele

[ctx: This device is a Game controller]
en: Game controller
lv: Spēļu vadāmierīce

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
lv: Planšetdators

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
lv: Perifērijas ierīce

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
lv: Kamera

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
lv: Printeris

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, …)]
en: Imaging
lv: Attēlu uzņēmējiekārta

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
lv: Valkājamierīce

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
lv: Rotaļlieta

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
lv: Veselības ierīce

en: File transfer
lv: Datņu pārsūtīšana

en: Send file
lv: Nosūtīt datni

en: Input
lv: Ievade

en: Network
lv: Tīkls

en: Other
lv: Cita
