bluedevil - en to lv translation catalogue (95 entries)

[ctx: @title:column Blocked Bluetooth devices]
en: Blocked
lv: Bloķēts

[ctx: @title:column Connected Bluetooth devices]
en: Connected
lv: Savienots

[ctx: @title:column Available but not connected Bluetooth devices]
en: Available
lv: Pieejams

[ctx: @label %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Could not connect to device “%1”
lv: Neizdevās savienoties ar ierīci „%1“

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
lv: Ierīce nav sasniedzama

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
lv: Savienojums ar ierīci nav izdevies

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
lv: Ierīce nav gatava

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
lv: „%1“ tīkls („%2“)

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable Bluetooth
lv: Ieslēgt „Bluetooth“

en: Bluetooth Daemon
lv: „Bluetooth“ dēmons

en: Maintainer
lv: Uzturētājs

en: Previous Maintainer
lv: Iepriekšējais uzturētājs

[ctx: @label %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Access request from device “%1”
lv: Piekļuves pieprasījums no ierīces „%1“

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
lv: „%1“ pieprasa pieeju pie šī datora

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust and Authorize
lv: Uzticēties un atļaut

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
lv: Tikai atļaut

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
lv: Liegt

[ctx: @label %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Verify PIN for device “%1”
lv: PIN pārbaude ierīcei „%1“

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
lv: „%1“ jautā, vai PIN ir pareizs: %2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
lv: PIN ir pareizs

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
lv: PIN nav pareizs

[ctx: @label %1 is the name of a Bluetooth device]
en: PIN for device “%1”
lv: PIN ierīcei „%1“

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
lv: Vajadzīgs PIN, lai sapārotu ar %1

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
lv: Ieviest PIN

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
lv: PIN ieviešana

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
lv: Lai sapārotu šo datoru ar „%1“, nepieciešams ievadīt PIN. Izdariet to tālāk.

[ctx: %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Incoming file from device “%1”
lv: Ienākoša datne no ierīces „%1“

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
lv: „%1“ nosūta jums datni „%2“

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
lv: Pieņemt

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
lv: Atcelt

[ctx: @title job]
en: Receiving file
lv: Saņem datni

[ctx: File transfer origin]
en: From
lv: No

[ctx: File transfer destination]
en: To
lv: Līdz

en: Saving file failed
lv: Datnes saglabāšana neizdevās

en: Bluetooth transfer failed
lv: Pārsūtīšana ar „Bluetooth“ neizdevās

en: Send File
lv: Nosūtīt datni

en: Browse Files
lv: Pārlūkot datnes

en: No Bluetooth adapters have been found.
lv: Nav atrasts neviens „Bluetooth“ adapteris.

en: Retrieving services…
lv: Izgūst servisus…

en: This address is unavailable.
lv: Adrese nav pieejama

en: Received Files
lv: Saņemtās datnes

en: Scanning for new devices…
lv: Skenē jaunas ierīces…

en: Obexd service is not running.
lv: „Obexd“ serviss nav palaists.

en: Retrieving information from remote device…
lv: Izgūst informāciju no attālās ierīces…

en: Connecting to the device
lv: Savienojas ar ierīci

en: This should not happen
lv: Tam nevajadzētu notikt

en: Phone memory
lv: Tālruņa atmiņa

en: External memory
lv: Ārējā atmiņa

en: Bluetooth is disabled.
lv: „Bluetooth“ ir izslēgts.

[ctx: Action to enable Bluetooth adapter]
en: Enable
lv: Ieslēgt

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
lv: Jūsu „Bluetooth“ adapteris ir izslēgts.

[ctx: Action to turn on Bluetooth adapter]
en: Turn On
lv: Ieslēgt

en: Bluetooth File Transfer
lv: Datņu pārsūtīšana ar „Bluetooth“

en: Specify receiving device by MAC address.
lv: Norādīt saņēmējierīci pēc MAC adreses.

en: Specify receiving device by UBI path.
lv: Norādīt saņēmējierīcu pēc UBI ceļa

en: Files to be sent.
lv: Nosūtāmās datnes.

[ctx: Connecting to a Bluetooth device]
en: Connecting to %1…
lv: Savienojas ar „%1“…

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The connection to the device has failed: %1
lv: Savienošanās ar ierīci nav izdevusies: %1

en: The connection to %1 has failed: %2
lv: Savienošanās ar „%1“ nav izdevusies: %2

en: Open file…
lv: Atvērt dati…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
lv: Atlasīt vienu vai vairākas datnes:

en: Selected files: <b>%1</b>
lv: Atlasītās datnes: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
lv: Atlasīt ierīci sarakstā:

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
lv: Nosūtīt uz „%1“

en: Sending file over Bluetooth
lv: Nosūtīt datni ar „Bluetooth“

en: Send Files
lv: Nosūtīt datnes

en: Cancel
lv: Atcelt

[ctx: @info:status %1 error message]
en: Failed to start org.bluez.obex service: %1
lv: Neizdevās palaist „org.bluez.obex“ servisu: %1

note: i18n: ectx: label, entry (launchState), group (General)
en: Option to determine the bluetooth state at launch
lv: Opcija palaišanas brīdī noteikt „Bluetooth“ statusu

note: i18n: ectx: label, entry (saveUrl), group (General)
en: Save received files to:
lv: Saglabāt saņemtās datnes uz:

note: i18n: ectx: label, entry (autoAccept), group (General)
en: Whether allow to modify shared files
lv: Vai atļaut rediģēt kopīgotās datnes

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
lv: Tālāk

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
lv: Pabeigt

en: Add Bluetooth Device
lv: Pievienot „Bluetooth“ ierīci

en: Select a device
lv: Izvēlieties ierīci

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
lv: Salabot

en: Your Bluetooth adapter is not pairable.
lv: Jūsu „Bluetooth“ adapteri nevar sapārot.

[ctx: Action to make Bluetooth adapter pairable]
en: Make Pairable
lv: Padarīt sapārojamu

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchField)
en: Search…
lv: Meklēt…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showUnnamedDevicesCheckBox)
en: Show unnamed devices
lv: Rādīt nenosauktas ierīces

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scanning…
lv: Skenē…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualPin)
en: Manual PIN:
lv: Manuāls PIN:

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
lv: Pārstartēt vedni

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
lv: Aizvērt

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The setup of the device has failed
lv: Ierīces iestatīšana neizdevās

en: The setup of %1 has failed
lv: „%1“ neizdevās iestatīt

en: Connecting to %1…
lv: Savienojas ar „%1“…

en: Please introduce the PIN in your keyboard when it appears and press Enter
lv: Ieviesiet PIN savā tastatūrā, kad tas parādīsies, un spiediet „Enter“

en: Please introduce the PIN in your device when it appears
lv: Ieviesiet PIN kodu savā ierīcē, kas tas parādīsies

en: Matches
lv: Atbilst

en: Does not match
lv: Neatbilst

en: Please, confirm that the PIN displayed on %1 matches the wizard one.
lv: Apstipriniet, ka „%1“ parādītais PIN kods atbilst vednī redzamajam.

en: Setup Finished
lv: Sagatavošana ir pabeigta

en: The device has been set up and can now be used.
lv: Ierīce ir sagatavota un izmantojama.

[ctx: Placeholder is device name]
en: The device '%1' has been set up and can now be used.
lv: Ierīce „%1“ ir sagatavota un izmantojama.
