bluedevil - en to sa translation catalogue (88 entries)

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
sa: यन्त्रम् अप्राप्यम् अस्ति

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
sa: यन्त्रेण सह संयोजनं विफलम् अभवत्

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
sa: यन्त्रं सज्जं नास्ति

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
sa: %1 संजाल (%2) .

en: Bluetooth Daemon
sa: ब्लूटूथ डेमन

en: (c) 2010, UFO Coders
sa: (ग) 2010, यूएफओ कोडर

en: Maintainer
sa: परिपालकः

en: Previous Maintainer
sa: पूर्व रखरखावकर्ता

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
sa: %1 अस्मिन् सङ्गणके प्रवेशं याचते

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust and Authorize
sa: विश्वासं कृत्वा अधिकृतं कुर्वन्तु

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
sa: केवलं अधिकृत्यताम्

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
sa: अपह्नुते

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
sa: %1 पृच्छति यत् पिनः सम्यक् अस्ति वा: %2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
sa: पिन सही

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
sa: पिन अशुद्धम्

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
sa: %1 इत्यनेन सह युग्मीकरणं कर्तुं पिनस्य आवश्यकता आसीत्

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
sa: पिन परिचयं ददातु

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
sa: पिन परिचयं ददातु

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
sa: अस्य सङ्गणकस्य %1 इत्यनेन सह युग्मीकरणार्थं भवद्भिः पिनः प्रविष्टव्यः । कृपया अधः करोतु।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: PIN:
sa: आतप:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, pin)
en: 1234
sa: १२३४ इति

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
sa: %1 भवन्तं %2 इति सञ्चिकां प्रेषयति

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
sa: स्वीकरोतु

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
sa: निरसयतु

[ctx: @title job]
en: Receiving file
sa: सञ्चिकां प्राप्य

[ctx: File transfer origin]
en: From
sa: इत्यस्मात्‌

[ctx: File transfer destination]
en: To
sa: इत्यस्मै

en: Saving file failed
sa: सञ्चिकायाः रक्षणं विफलम् अभवत्

en: Bluetooth transfer failed
sa: ब्लूटूथ स्थानान्तरणं विफलम् अभवत्

en: Send File
sa: सञ्चिका प्रेषयतु

en: Browse Files
sa: सञ्चिकाः ब्राउज् कुर्वन्तु

en: No Bluetooth adapters have been found.
sa: कोऽपि ब्लूटूथ एडाप्टर् न प्राप्तः ।

en: Retrieving services…
sa: सेवाः पुनः प्राप्तुं…

en: This address is unavailable.
sa: एतत् पता अनुपलब्धम् अस्ति।

en: Received Files
sa: प्राप्ताः सञ्चिकाः

en: Scanning for new devices…
sa: नूतनानां उपकरणानां कृते स्कैनिङ्गं…

en: Obexd service is not running.
sa: Obexd सेवा न प्रचलति।

en: Retrieving information from remote device…
sa: दूरस्थयन्त्रात् सूचनां प्राप्तुं…

en: Connecting to the device
sa: यन्त्रेण सह सम्बद्धता

en: This should not happen
sa: एतत् न भवितुमर्हति

en: Phone memory
sa: दूरभाषस्मृतिः

en: External memory
sa: बाह्यस्मृतिः

en: Bluetooth is disabled.
sa: ब्लूटूथ् अक्षमम् अस्ति।

[ctx: Action to enable Bluetooth adapter]
en: Enable
sa: सक्रियं करोतु

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
sa: भवतः Bluetooth एडाप्टरः निष्क्रियः अस्ति ।

[ctx: Action to turn on Bluetooth adapter]
en: Turn On
sa: चालू कुर्वन्तु

en: Bluetooth File Transfer
sa: ब्लूटूथ सञ्चिका स्थानान्तरणम्

en: Specify receiving device by MAC address.
sa: MAC पतनेन ग्राहकयन्त्रं निर्दिशन्तु ।

en: Specify receiving device by UBI path.
sa: UBI मार्गेण ग्राहकयन्त्रं निर्दिशन्तु ।

en: Files to be sent.
sa: प्रेषणीयाः सञ्चिकाः ।

[ctx: Connecting to a Bluetooth device]
en: Connecting to %1…
sa: %1 इत्यनेन सह सम्बद्धं भवति…

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The connection to the device has failed: %1
sa: यन्त्रेण सह संयोजनं विफलम् अस्ति: %1

en: The connection to %1 has failed: %2
sa: %1 इत्यस्य संयोजनं विफलम् अस्ति: %2

en: Open file…
sa: सञ्चिकां उद्घाटयन्तु…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
sa: एकं वा अधिकं वा सञ्चिकां चिनोतु:

en: Selected files: <b>%1</b>
sa: चयनितसञ्चिकाः : <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
sa: सूचीतः एकं यन्त्रं चिनोतु :

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
sa: %1 - मध्ये प्रेषयन्तु

en: Sending file over Bluetooth
sa: ब्लूटूथ् मार्गेण सञ्चिकां प्रेषयति

en: Send Files
sa: सञ्चिकाः प्रेषयन्तु

en: Cancel
sa: निरसयतु

[ctx: @info:status %1 error message]
en: Failed to start org.bluez.obex service: %1
sa: org.bluez.obex सेवा आरभ्यतुं असफलम्: %1

note: i18n: ectx: label, entry (saveUrl), group (General)
en: Save received files to:
sa: प्राप्तसञ्चिकाः अत्र रक्षन्तु:

note: i18n: ectx: label, entry (autoAccept), group (General)
en: Whether allow to modify shared files
sa: साझासञ्चिकानां परिवर्तनं कर्तुं अनुमतिं ददातु वा

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
sa: अग्रिम

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
sa: समापन

en: Add Bluetooth Device
sa: Bluetooth Device योजयन्तु

en: Select a device
sa: एकं यन्त्रं चिनोतु

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
sa: तत् समाधातु

en: Your Bluetooth adapter is not pairable.
sa: भवतः Bluetooth एडाप्टर युग्मनीयः नास्ति।

[ctx: Action to make Bluetooth adapter pairable]
en: Make Pairable
sa: युग्मनीयं कुरुत

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchField)
en: Search…
sa: अन्वेषण…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scanning…
sa: स्कैनिङ्ग…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualPin)
en: Manual PIN:
sa: मैनुअल पिन: .

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, pinText)
en: 0000
sa: 0000 इति

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
sa: विजार्डं पुनः आरभत

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
sa: पिधानं करोतु

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The setup of the device has failed
sa: यन्त्रस्य सेटअपः विफलः अभवत्

en: The setup of %1 has failed
sa: %1 इत्यस्य सेटअपः विफलः अभवत्

en: Connecting to %1…
sa: %1 इत्यनेन सह सम्बद्धं भवति…

en: Please introduce the PIN in your keyboard when it appears and press Enter
sa: कृपया यदा भवतः कीबोर्ड् मध्ये पिनः दृश्यते तदा तस्य परिचयं कृत्वा Enter नुदन्तु

en: Please introduce the PIN in your device when it appears
sa: कृपया भवतः उपकरणे पिनः यदा दृश्यते तदा तस्य परिचयं कुर्वन्तु

en: Matches
sa: मेलयति

en: Does not match
sa: न मेलति

en: Please, confirm that the PIN displayed on %1 matches the wizard one.
sa: कृपया, %1 इत्यत्र प्रदर्शितः पिनः विजार्ड् इत्यनेन सह मेलति इति पुष्टिं कुर्वन्तु ।

en: Setup Finished
sa: सेटअप समाप्तम्

en: The device has been set up and can now be used.
sa: यन्त्रं स्थापितं अधुना तस्य उपयोगः कर्तुं शक्यते ।

[ctx: Placeholder is device name]
en: The device '%1' has been set up and can now be used.
sa: '%1' इति यन्त्रं स्थापितं अधुना उपयोक्तुं शक्यते ।
