bluedevil - en to sr@ijekavian translation catalogue (141 entries)

[ctx: Radio widget to set if we want the adapter to be hidden]
en: Hidden
sr@ijekavian: скривен

[ctx: Radio widget to set if we want the adapter to be always visible]
en: Always visible
sr@ijekavian: увијек видљив

[ctx: Radio widget to set if we want the adapter to be temporarily visible]
en: Temporarily visible
sr@ijekavian: привремено видљив

[ctx: Discover time for the adapter]
en: 1 minute | %1 minutes
sr@ijekavian[0]: %1 минут
sr@ijekavian[1]: %1 минута
sr@ijekavian[2]: %1 минута
sr@ijekavian[3]: 1 минут

[ctx: Name of the adapter]
en: Name
sr@ijekavian: Име

[ctx: Whether the adapter is powered or not]
en: Powered
sr@ijekavian: У погону

[ctx: Whether the adapter is visible or not]
en: Visibility
sr@ijekavian: Видљивост

[ctx: How long the adapter will be discoverable]
en: Discover Time
sr@ijekavian: Вријеме откривања

en: 1 minute | %1 minutes
sr@ijekavian[0]: %1 минут
sr@ijekavian[1]: %1 минута
sr@ijekavian[2]: %1 минута
sr@ijekavian[3]: 1 минут

en: Bluetooth Adapters
sr@ijekavian: Блутут адаптери

en: Bluetooth Adapters Control Panel Module
sr@ijekavian: Контролни модул за блутут адаптере

en: (c) 2010 Rafael Fernández López
sr@ijekavian: © 2010, Рафел Фернандез Лопез

en: Maintainer
sr@ijekavian: Одржавалац

en: Previous Developer and Maintainer
sr@ijekavian: Претходни програмер и одржавалац

en: No adapters found
sr@ijekavian: Није нађен ниједан адаптер

en: No Bluetooth adapters have been found.
sr@ijekavian: Није нађен ниједан блутут адаптер.

en: Bluetooth is disabled.
sr@ijekavian: Блутут је деактивиран.

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
sr@ijekavian: Блутут адаптер је угашен.

en: Your default Bluetooth adapter is not visible for remote devices.
sr@ijekavian: Подразумевани блутут адаптер није видљив удаљеним уређајима.

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
sr@ijekavian: Поправи

en: Interaction with Bluetooth system is not optimal.
sr@ijekavian: Сарадња са блутут системом није оптимална.

en: Bluetooth is not completely enabled.
sr@ijekavian: Блутут није потпуно активиран.

en: Disconnect
sr@ijekavian: Прекини везу

en: Connect
sr@ijekavian: Повежи

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
sr@ijekavian: телефон

[ctx: This device is a Modem]
en: Modem
sr@ijekavian: модем

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
sr@ijekavian: рачунар

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
sr@ijekavian: мрежа

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
sr@ijekavian: слушалице са микрофоном

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
sr@ijekavian: слушалице

[ctx: This device is an Audio device]
en: Audio
sr@ijekavian: аудио

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
sr@ijekavian: тастатура

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
sr@ijekavian: миш

[ctx: This device is a Joypad]
en: Joypad
sr@ijekavian: џојпед

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
sr@ijekavian: таблица

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
sr@ijekavian: периферија

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
sr@ijekavian: фотоапарат

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
sr@ijekavian: штампач

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, ...)]
en: Imaging
sr@ijekavian: сликање

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
sr@ijekavian: носиви

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
sr@ijekavian: играчка

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
sr@ijekavian: здравље

[ctx: Type of device: could not be determined]
en: Unknown
sr@ijekavian: непознат

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
sr@ijekavian: Мрежа %1 (%2)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Type:
sr@ijekavian: Тип:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Address:
sr@ijekavian: Адреса:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Name:
sr@ijekavian: Име:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trusted:
sr@ijekavian: Поуздан:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blocked:
sr@ijekavian: Блокиран:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, actionsLabel)
en: Actions:
sr@ijekavian: Радње:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sendFileButton)
en: Send File
sr@ijekavian: Слање фајла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, napButton)
en: Setup NAP Network...
sr@ijekavian: Постави НАП мрежу...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, dunButton)
en: Setup DUN Network...
sr@ijekavian: Постави ДУН мрежу...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Adapter:
sr@ijekavian: Адаптер:

en: Bluetooth Devices
sr@ijekavian: Блутут уређаји

en: Bluetooth Devices Control Panel Module
sr@ijekavian: Контролни модул за блутут уређаје

en: Are you sure that you want to remove device "%1" from the list of known devices?
sr@ijekavian: Желите ли заиста да уклоните уређај „%1“ са списка познатих уређаја?

[ctx: Title of window that asks for confirmation when removing a device]
en: Device removal
sr@ijekavian: Уклањање уређаја

en: Select a device to configure
sr@ijekavian: Изаберите уређај за подешавање

en: No devices found
sr@ijekavian: Није нађен ниједан уређај

en: Add new device
sr@ijekavian: Додај нови уређај

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addButton)
en: Add device
sr@ijekavian: Додај уређај

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove device
sr@ijekavian: Уклони уређај

en: Bluetooth Advanced Settings
sr@ijekavian: Напредне блутут поставке

en: Bluetooth Advanced Settings Control Panel Module
sr@ijekavian: Контролни модул за напредне блутут поставке

[ctx: 'Auto accept' option value]
en: Never
sr@ijekavian: никад

[ctx: 'Auto accept' option value]
en: Trusted devices
sr@ijekavian: поуздани уређаји

[ctx: 'Auto accept' option value]
en: All devices
sr@ijekavian: сви уређаји

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_receivingFiles)
en: <b>Receiving files</b>
sr@ijekavian: <b>Пријем фајлова</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enabled)
en: Receive files from remote devices
sr@ijekavian: Примај фајлове са удаљених уређаја

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_autoAccept)
en: Accept automatically:
sr@ijekavian: Прихватај аутоматски:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_saveFiles)
en: Save files in:
sr@ijekavian: Уписуј фајлове у:

en: Bluetooth Daemon
sr@ijekavian: Блутут демон

en: (c) 2010, UFO Coders
sr@ijekavian: © 2010, УФО кодерс

en: Previous Maintainer
sr@ijekavian: Претходни одржавалац

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
sr@ijekavian: %1 тражи приступ овом рачунару

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust && Authorize
sr@ijekavian: Вјеруј и овласти

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
sr@ijekavian: Само овласти

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
sr@ijekavian: Одбиј

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
sr@ijekavian: %1 пита да ли је ПИН исправан: %2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
sr@ijekavian: ПИН је исправан

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
sr@ijekavian: ПИН није исправан

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
sr@ijekavian: Потребан ПИН за упаривање са %1

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
sr@ijekavian: Уведи ПИН

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
sr@ijekavian: Увођење ПИН‑а

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
sr@ijekavian: Морате унијети ПИН да бисте упарили овај рачунар са %1. Учините то испод.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: PIN:
sr@ijekavian: ПИН:

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
sr@ijekavian: %1 хоће да пошаље фајл %2

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
sr@ijekavian: Прихвати

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
sr@ijekavian: Одустани

en: Receiving file over Bluetooth
sr@ijekavian: Примам фајл преко блутута

[ctx: File transfer origin]
en: From
sr@ijekavian: Са

[ctx: File transfer destination]
en: To
sr@ijekavian: На

en: Saving file failed
sr@ijekavian: Уписивање фајла пропало

en: Bluetooth transfer failed
sr@ijekavian: Пренос преко блутута пропао

en: Browse Files
sr@ijekavian: Прегледање фајлова

en: Retrieving services...
sr@ijekavian: Добављам сервисе...

en: This address is unavailable.
sr@ijekavian: Ова адреса није доступна.

en: Received Files
sr@ijekavian: Примљени фајлови

en: Scanning for new devices...
sr@ijekavian: Скенирам за новим уређајима...

en: Obexd service is not running.
sr@ijekavian: ОбексФТП‑ов сервис није у погону.

en: Retrieving information from remote device...
sr@ijekavian: Добављам податке са удаљеног уређаја...

en: Connecting to the device
sr@ijekavian: Повезујем уређај...

en: Phone memory
sr@ijekavian: меморија телефона

en: External memory
sr@ijekavian: спољашња меморија

en: Bluetooth Send File Wizard
sr@ijekavian: Чаробњак за слање фајлова преко блутута

en: Specify receiving device by MAC address.
sr@ijekavian: Пријемни уређај по МАЦ адреси.

en: Specify receiving device by UBI path.
sr@ijekavian: Пријемни уређај по УБИ путањи.

en: Files to be sent.
sr@ijekavian: Фајлови за слање.

[ctx: Connecting to a Bluetooth device]
en: Connecting to %1...
sr@ijekavian: Повезујем %1...

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The connection to the device has failed
sr@ijekavian: Повезивање са уређајем није успјело

en: The connection to %1 has failed
sr@ijekavian: Повезивање са уређајем %1 није успјело

en: Open file...
sr@ijekavian: Отвори фајл...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
sr@ijekavian: Изаберите један или више фајлова:

en: Selected files: <b>%1</b>
sr@ijekavian: Изабрани фајлови: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
sr@ijekavian: Изаберите уређај са списка:

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
sr@ijekavian: Пошаљи на %1

en: Sending file over Bluetooth
sr@ijekavian: Шаљем фајл преко блутута

en: Send Files
sr@ijekavian: Пошаљи фајлове

en: Cancel
sr@ijekavian: Одустани

note: i18n: ectx: label, entry (enabled), group (General)
en: Enable or disable receiving files
sr@ijekavian: Укључи или искључи пријем фајлова

note: i18n: ectx: label, entry (saveUrl), group (General)
en: Save received files to:
sr@ijekavian: Уписуј примљене фајлове у:

note: i18n: ectx: label, entry (autoAccept), group (General)
en: Whether allow to modify shared files
sr@ijekavian: Да ли дозволити мијењање дељених фајлова

note: i18n: ectx: label, entry (enableGlobalBluetooth), group (General)
en: Enable or disable the global KDE Bluetooth integration
sr@ijekavian: Укључи или искључи глобалну сарадњу блутута са КДЕ‑ом

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
sr@ijekavian: Сљедеће

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
sr@ijekavian: Заврши

en: Bluetooth Device Wizard
sr@ijekavian: Чаробњак блутут уређаја

en: Select a device
sr@ijekavian: Избор уређаја

en: Your Bluetooth adapter is not pairable.
sr@ijekavian: Блутут адаптер није упарив.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scanning...
sr@ijekavian: Скенирам...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualPin)
en: Manual PIN:
sr@ijekavian: Ручни ПИН:

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
sr@ijekavian: Поново покрени чаробњак

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
sr@ijekavian: Затвори

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The setup of the device has failed
sr@ijekavian: Постављање уређаја није успјело

en: The setup of %1 has failed
sr@ijekavian: Постављање уређаја %1 није успјело

en: Connecting to %1...
sr@ijekavian: Повезујем %1...

en: Please introduce the PIN in your keyboard when it appears and press Enter
sr@ijekavian: Уведите ПИН у своју тастатуру када се појави и притисните Enter.

en: Please introduce the PIN in your device when it appears
sr@ijekavian: Уведите ПИН у свој уређај када се појави.

en: Matches
sr@ijekavian: Поклапа се

en: Does not match
sr@ijekavian: Не поклапа се

en: Please, confirm that the PIN displayed on %1 matches the wizard one.
sr@ijekavian: Потврдите да ПИН приказан на %1 одговара овом у чаробњаку.
