bluedevil - en to ta translation catalogue (44 entries)

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
ta: சாதனம் கிட்டவில்லை

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
ta: சாதனத்துடனான இணைப்பு தோல்வியடைந்தது

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
ta: சாதனம் தயாராக இல்லை

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
ta: %1 பிணையம் (%2)

en: Bluetooth Daemon
ta: ஊடலை பின்னணி சேவை

en: Maintainer
ta: பராமரிப்பாளர்

en: Previous Maintainer
ta: முந்தைய பராமரிப்பாளர்

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
ta: இக்கணினிக்கான அணுகலை %1 கோருகிறது

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust and Authorize
ta: நம்பி அனுமதி

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
ta: அனுமதி

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
ta: மறு

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
ta: இந்த கடவெண் சரியாக உள்ளதா என %1 கேட்கிறது: %2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
ta: கடவெண் சரியாக உள்ளது

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
ta: கடவெண் தவறு

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
ta: %1-உடன் இணைய கடவெண் தேவை

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
ta: கடவெண்ணை உள்ளிடு

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
ta: கடவெண்ணை உள்ளிடுவது

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
ta: %1 என்பதுடன் இணைய ஓர் கடவெண் தேவை. அதை இங்கு உள்ளிடவும்.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: PIN:
ta: கடவெண்:

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
ta: %2 எனும் கோப்பை %1 அனுப்புகிறது

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
ta: ஏற்றுக்கொள்

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
ta: ரத்து செய்

[ctx: @title job]
en: Receiving file
ta: கோப்பை பெறுவது

[ctx: File transfer origin]
en: From
ta: அனுப்புநர்

[ctx: File transfer destination]
en: To
ta: பெறுநர்

en: Saving file failed
ta: கோப்பைச் சேமிப்பது தோல்வியடைந்தது

en: Bluetooth transfer failed
ta: ஊடலை பரிமாற்றம் தோல்வியடைந்தது

en: Send File
ta: கோப்பை அனுப்பு

en: Browse Files
ta: கோப்புகளை உலாவு

en: No Bluetooth adapters have been found.
ta: ஊடலை செருகியேதும் இல்லை.

en: Retrieving services…
ta: சேவைகள் பட்டியலிடப்படுகின்றன…

en: This address is unavailable.
ta: இந்த முகவரி கிடைக்கவில்லை.

en: Received Files
ta: பெற்றுள்ள கோப்புகள்

en: This should not happen
ta: இது நடக்கக்கூடாது

en: Phone memory
ta: திறன்பேசியின் நினைவு

en: External memory
ta: வெளி நினைவு

en: Bluetooth is disabled.
ta: ஊடலை முடக்கப்பட்டுள்ளது.

[ctx: Action to enable Bluetooth adapter]
en: Enable
ta: இயக்கு

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
ta: ஊடலை செருகி முடக்கப்பட்டுள்ளது.

[ctx: Action to turn on Bluetooth adapter]
en: Turn On
ta: இயக்கு

en: Bluetooth File Transfer
ta: ஊடலை கோப்பு பரிமாற்றம்

en: Specify receiving device by MAC address.
ta: பெறவேண்டிய சாதனத்தை MAC முகவரி மூலம் குறிப்பிடு.

en: Specify receiving device by UBI path.
ta: பெறவேண்டிய சாதனத்தை UBI பாதை மூலம் குறிப்பிடு.

en: Files to be sent.
ta: அனுப்பவேண்டிய கோப்புகள்.
