Bluefish 2.2.4 - en to ca translation catalogue (830 entries)

en: Bluefish is a powerful editor targeted towards programmers and web developers, with many options to write websites, scripts and programming code. Bluefish supports many programming and markup languages and has many features, but is still a very fast and lightweight application.
ca: Bleufish és un potent editor dirigit a programadors i desenvolupadors web, amb moltes opcions per escriure llocs web, scripts i codi de programació. Bluefish admet molts llenguatges de programació i de marques i té moltes funcionalitats, tot i ser una aplicació molt ràpida i lleugera.

en: A selection of the features:
ca: Una selecció de les característiques:

en: Well done syntax highlighting which for example supports languages inside languages (e.g. Javascript inside HTML inside PHP)
ca: Bon ressaltament de la sintaxi que per exemple admet llenguatges dins de llenguatges (per exemple Javascript dins d'HTML dins de PHP)

en: All kind of powerful editor features like auto indenting and auto completion for many functions and libraries in many programming languages
ca: Tot tipus de potents funcionalitats d'edició com el sagnat automàtic i la compleció automàtica per a moltes funcions i llibreries de molts llenguatges de programació

en: Project support
ca: Ajuda de projectes

en: Support for remote files over ftp, sftp, webdav, etc
ca: Ajuda per a fitxers remots sobre ftp, sftp, webdav, etc

en: Powerful search and replace engine
ca: Potent motor de cerca i reemplaçament

en: Customizable integration of external programs such as lint, make, etc
ca: Integració personalitzada de programes externs com lint, make, etc

en: Snippets plugin to automate often used code
ca: Connector de fragments de codi per automatitzar el codi usat sovint

en: Code-aware in-line spell checking
ca: Comprovació d'ortografia en línia tenint en compte el codi

en: Zencoding or Emmet support
ca: Ajuda per a Zencoding o Emmet

en: Bookmarks panel
ca: Panell de marcadors

en: If you are an occasional coder who is in need for a simple to learn editor, or a heavy coder who dislikes heavy IDE's like eclipse or netbeans, Bluefish is your editor of choice!
ca: Si sou un programador ocasional que necessita un editor fàcil d'aprendre, o un programador avançat a qui no li agraden els IDEs pesats com eclipse o netbeans, Bluefish és el teu editor!

en: Bluefish Editor
ca: Editor Bluefish

en: Web Development Editor
ca: Editor de Desenvolupament Web

en: programming;code;web;editor;development;html;php;python;
ca: programació;codi;web;editor;desenvolupament;html;php;python;

en: Bluefish project file
ca: Fitxer de projecte Bluefish

en: Bluefish language definition file
ca: Fitxer de definició de la llengua de Bluefish

en: Collapse all
ca: Redueix-ho tot

en: Expand all
ca: Expandeix-ho tot

en: Collapse %s
ca: Redueix %s

en: Expand %s
ca: Expandeix %s

en: Spell check language
ca: Llengua del corrector ortogràfic

en: Add to dictionary
ca: Afegeix-la al diccionari

en: Ignore spelling
ca: Ignora l'ortografia

en: Insert special characters as entities
ca: Insereix els caràcters especials com a entitats

en: Filebrowser
ca: Navegador de fitxers

en: Bookmarks
ca: Marcadors

en: Goto Line:
ca: Vés a la línia:

en: Find:
ca: Cerca:

en: Regular expression (pcre)
ca: Expressió regular (pcre)

en: Case sensitive
ca: Considera diferents _majúscules i minúscules

en: Dot character matches newlines
ca: El caràcter punt en el patró de l'expressió regular concorda amb les línies noves

en: Pattern contains backslash escaped sequences
ca: El patró conté seqüències d'escapament

en: Advanced
ca: Avançat

en: New Bluefish Window
ca: Nova finestra del Bluefish

note: Fake-label (for notebook_hide() and _show() ;)
en: Stand by...
ca: Espereu...

en: Leave Fullscreen
ca: Surt de la pantalla completa

en: Fullscreen
ca: Pantalla completa

en: _File
ca: _Fitxer

en: New From Template
ca: Nou des d'una plantilla

en: Open _Recent
ca: Oberts _recentment

en: _Edit
ca: _Edita

en: _View
ca: _Visualitza

en: _Tab Size
ca: Mida de la pes_tanya

en: _Font Size
ca: Mida de la _lletra

en: Language M_ode
ca: M_ode de llenguatge

en: Character _Encoding
ca: Cod_ificació dels caràcters

en: _Go
ca: Vé_s

en: _Project
ca: _Projecte

en: _Tools
ca: E_ines

en: _Commands
ca: _Ordres

en: _Filters
ca: Filt_res

en: _Output parsers
ca: Analitzadors de s_ortida

en: _Insert
ca: _Insereix

en: Con_vert
ca: Con_verteix

en: _New
ca: _Nou

en: New file
ca: Fitxer nou

en: New _Window
ca: _Finestra nova

en: New window
ca: Finestra nova

en: Close Win_dow
ca: Tanca _la finestra

en: Close window
ca: Tanca la finestra

en: _Open...
ca: _Obre...

en: Open file
ca: Obre un fitxer

en: Open Ad_vanced...
ca: Obre a_vançat...

en: Open advanced
ca: Obre avançat

en: Open _from Selection
ca: Obre a partir _de la selecció

en: Open from Selection
ca: Obre a partir de la selecció

en: _Print...
ca: Im_primeix...

en: Print
ca: Imprimeix

en: _Quit
ca: S_urt

en: Quit Bluefish
ca: Surt del Bluefish

en: Preference_s...
ca: Preferè_ncies...

en: Edit Preferences
ca: Edita les preferències

en: Select _All
ca: Seleccion_a-ho tot

en: Select all
ca: Selecciona-ho tot

en: Toggle Boo_kmark
ca: Commuta el mar_cador

en: Toggle bookmark
ca: Commuta el marcador

en: _Add or Remove...
ca: _Afegeix o suprimeix...

en: Add or remove character encoding
ca: Afegeix o suprimeix la codificació de caràcters

en: Floati_ng Window
ca: Finestra _flotant

en: Open current document in floating window
ca: Obre el document actual en una finestra flotant

en: _Increase
ca: _Incrementa

en: _Decrease
ca: Re_dueix

en: Decrease document font size
ca: Redueix la mida de la lletra del document

en: _Reset
ca: _Reinicia

en: Reset document font size
ca: Reinicia la mida de la lletra del document

en: Increase document tab size
ca: Incrementa la mida de la pestanya del document

en: Decrease document tab size
ca: Redueix la mida de la pestanya del document

en: Reset document tab size
ca: Reinicia la mida de la pestanya del document

en: Rescan Synta_x & Spelling
ca: Revisa de no_u la sintaxi i l'ortografia

en: Rescan document highlighting
ca: Revisa de nou el ressaltat del document

en: Rescan Synta_x
ca: Revisa de nou la sinta_xi

en: _New Project...
ca: Projecte _nou...

en: New project
ca: Projecte nou

en: _Open Project...
ca: _Obre un projecte...

en: Open project
ca: Obre un projecte

en: _Synchronize Text Block
ca: _Sincronitza el bloc de text

en: Synchronize text block
ca: Sincronitza el bloc de text

en: _Toggle Comment
ca: Commuta comen_taris

en: Toggle comment
ca: Commuta comentaris

en: Select _Block
ca: Selecciona el _bloc

en: Select block, use multiple times to select parent blocks
ca: Seleccioneu el bloc, feu-ho diverses vegades per seleccionar els blocs de nivell superior

en: D_uplicate Line
ca: D_uplica la línia

en: Duplicate the current line
ca: Duplica la línia actual

en: _Delete Line
ca: _Elimina la línia

en: Delete the current line
ca: Suprimeix la línia actual

en: _Word Count
ca: _Recompte de paraules

en: Word count
ca: Compta el nombre de paraules

en: Lorem Ipsum generator
ca: Generador Lorem Ipsum

en: Insert Relative Filename
ca: Insereix un nom de fitxer relatiu

en: Insert Absolute Filename
ca: Insereix un nom de fitxer absolut

en: Indenting to S_paces
ca: Sagna amb es_pais

en: Indenting to spaces
ca: Sagna amb espais

en: Indenting to T_abs
ca: Sa_gna amb tabulacions

en: Indenting to tabs
ca: Sagna amb tabulacions

en: _Join Lines Together
ca: Unei_x les línies

en: Join lines together
ca: Uneix les línies

en: Split Lines on Right _Margin
ca: _Talla les línies en el marge dret

en: Split lines on right margin
ca: Talla les línies en el marge dret

en: Merge Lines Into Col_umns
ca: _Fusiona les línies en columnes

en: Merge lines into columns
ca: Fusiona les línies en columnes

en: Rewrap _Lines
ca: Ajusta les _línies

en: Rewrap lines
ca: Ajusta les línies

en: Strip T_railing Whitespace
ca: _Elimina els espais en blanc sobrants

en: Strip trailing whitespace
ca: Elimina els espais en blanc del final

en: Javascript beautifier
ca: Embellidor de Javascript

en: Preview in browser
ca: Previsualitza en el navegador

en: _Full Screen
ca: _Pantalla completa

en: Full screen
ca: Pantalla completa

en: _Main Toolbar
ca: Barra d'_eines principal

en: Show main toolbar
ca: Visualitza la barra d'eines principal

en: _Side Pane
ca: _Subfinestra lateral

en: Show side pane
ca: Mostra la subfinestra lateral

en: _Output Pane
ca: Subfinestra de s_ortida

en: Show output pane
ca: Mostra la subfinestra de sortida

en: Status_bar
ca: _Barra d'estat

en: Show statusbar
ca: Mostra la barra d'estat

en: Auto _Completion Popup
ca: Finestra emergent de com_pleció automàtica

en: Show auto completion popup
ca: Mostra la finestra emergent de compleció automàtica

en: _Auto Indent
ca: Sa_gna automàticament

en: Auto indent
ca: Sagna automàticament

en: Highlight Block _Delimiters
ca: Ressalta els delimitadors de _bloc

en: Highlight block delimiters
ca: Ressalta els delimitadors de bloc

en: _Highlight Syntax
ca: _Ressalta la sintaxi

en: Highlight syntax
ca: Ressalta la sintaxi

en: Show _Blocks
ca: Mostr_a els blocs

en: Show blocks
ca: Mostra els blocs

en: Show Line N_umbers
ca: Mostra els _números de línia

en: Show line numbers
ca: Mostra els números de línia

en: Show Right _Margin
ca: Mostra el _marge dret

en: Show right margin
ca: Mostra el marge dret

en: Show Split _View
ca: Mostra la _vista dividida

en: Show split view
ca: Mostra la vista dividida

en: Show V_isible Spacing
ca: Mostra l'_espaiat

en: Show visible spacing
ca: Mostra l'espaiat

en: _Wrap Text
ca: A_justa el text

en: Wrap text
ca: Ajusta el text

en: _Close
ca: Tan_ca

en: Close current file
ca: Tanca el fitxer actual

en: Close A_ll
ca: Tanca-_ho tot

en: Close all files
ca: Tanca tots els fitxers

en: _Save
ca: De_sa

en: Save current file
ca: Desa el fitxer actual

en: Save _as...
ca: _Anomena i desa...

en: Save file as
ca: Anomena i desa el fitxer

en: Sav_e All
ca: D_esa-ho tot

en: Save all files
ca: Desa tots els fitxers

en: Rever_t to Saved
ca: _Torna al desat

en: Reload current file
ca: Torna a carregar el fitxer actual

en: Save a cop_y...
ca: Desa una _còpia...

en: Save a copy
ca: Desa una còpia

en: _Insert...
ca: _Insereix...

en: Insert file
ca: Insereix un fitxer

note: Required to move here to disable sensitivity on OSX
en: Rena_me...
ca: Canvia el no_m...

en: Rename file
ca: Canvia el nom del fitxer

en: _Indent
ca: _Sagna

en: Indent
ca: Sagna

en: Unin_dent
ca: Desfés el sa_gnat

en: Unindent
ca: Desfés el sagnat

en: F_irst Bookmark
ca: Pr_imer marcador

en: Goto first bookmark
ca: Vés al primer marcador

en: L_ast Bookmark
ca: Úl_tim marcador

en: Goto last bookmark
ca: Vés a l'últim marcador

en: N_ext Bookmark
ca: Marcador s_egüent

en: Goto next bookmark
ca: Vés al marcador següent

en: P_revious Bookmark
ca: Ma_rcador anterior

en: Goto previous document
ca: Vés al document anterior

en: Move Tab _Left
ca: Mou la pestanya a l'es_querra

en: Move current tab left
ca: Mou la pestanya actual a l'esquerra

en: Move Tab _Right
ca: Mou la pestanya a la _dreta

en: Move current tab right
ca: Mou la pestanya actual a la dreta

en: _Recent Document
ca: Document _recent

en: Goto most recent document
ca: Vés al document més recent

en: _First Document
ca: _Primer document

en: Goto first document
ca: Vés al primer document

en: _Last Document
ca: Últi_m document

en: Goto last document
ca: Vés a l'últim document

en: _Next Document
ca: Document següe_nt

en: Goto next document
ca: Vés al document següent

en: _Previous Document
ca: Document _anterior

en: _Goto Line
ca: _Vés a la línia

en: Goto line
ca: Vés a la línia

en: Goto Line Number from _Clipboard
ca: _Vés al número de línia del porta-retalls

en: Goto line number in clipboard or selection
ca: Vés al número de línia del porta-retalls o de la selecció

en: _Jump to Reference
ca: _Salta a la referència

en: Jump to reference
ca: Salta a la referència

en: Jump to Matching Block Boundary
ca: Salta als límits del bloc coincident

en: Cu_t
ca: Re_talla

en: Cut
ca: Retalla

en: _Copy
ca: _Copia

en: Copy
ca: Copia

en: _Paste
ca: Engan_xa

en: Paste
ca: Enganxa

en: Paste Specia_l
ca: Enganxament especia_l

en: Paste Special
ca: Enganxament especia_l

en: _Find
ca: C_erca

en: Show find bar
ca: Mostra la barra de cerca

en: Find A_gain
ca: Cerca de no_u

en: Find again
ca: Cerca de nou

en: Find from Clip_board
ca: Cerca a partir del porta-reta_lls

en: Find from clipboard or selection
ca: Cerca a partir del porta-retalls o de la selecció

en: Ad_vanced Find & Replace...
ca: Cerca i _reemplaça avançat...

en: Advanced Find and Replace
ca: Cerca i reemplaça avançat...

en: Save & _close
ca: Desa i tan_ca

en: Save & close project
ca: Desa i tanca el projecte

en: Save project
ca: Desa el projecte

en: Save project as
ca: Desa el projecte com a

en: _Edit Project Options...
ca: _Edita les opcions del projecte

en: Edit project options
ca: Edita les opcions del projecte

en: _Undo
ca: _Desfés

en: Undo
ca: Desfés

en: U_ndo All
ca: Desfés-ho t_ot

en: Undo All
ca: Desfés-ho tot

en: _Redo
ca: _Refés

en: Redo
ca: Refés

en: R_edo All
ca: Re_fés-ho tot

en: Redo All
ca: Refés-ho tot

en: Always use this syntax for files of type %s ?
ca: Voleu usar sempre aquesta sintaxi per a fitxers de tipus %s?

en: Open _URL...
ca: Obre un _URL...

en: Upload _/ Download...
ca: Penja _/ Baixa...

en: _Spell Check
ca: Revi_sa l'ortografia

en: Text area to filter
ca: Àrea de text a filtrar

en: All text
ca: Tot el text

en: Selected text only
ca: Només el text seleccionat

en: Never ask again
ca: No ho tornis a demanar

en: Select the block to sync to other pages. Include the start-of-block and end-of-block markers in your selection.
ca: Seleccioneu el bloc per sincronitzar amb altres pàgines. A la selecció, s'han d'incloure les marques d'inici i de final de bloc.

en: To proceed with the current selection click forward.
ca: Per seguir endavant amb l'actual selecció, cliqueu Endavant.

en: Below is the block, including start and end marker. Please <b>select the start marker</b> in the text below.
ca: A continuació hi ha el bloc, que inclou les marques d'inici i de final. <b>Seleccioneu la marca d'inici</b> en el text següent.

en: Please <b>select the end marker</b> in the text below.
ca: <b>Seleccioneu la marca final</b> en el següent text.

en: Will replace the text between <i>%s</i> and <i>%s</i> in all documents opened in this window.
    <b>Proceed?</b>
ca: Es reemplaçarà el text que hi ha entre <i>%s</i> i <i>%s</i> en tots els documents oberts a la finestra.
    <b>Voleu seguir endavant?</b>

en: <span foreground="red" weight="bold">Please select the block of text to synchronize.</span>
ca: <span foreground="red" weight="bold">Seleccioneu el bloc text que s'ha de sincronitzar.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">This marker exists more than once in the block.</span>
ca: <span foreground="red" weight="bold">Aquest marca apareix més d'un cop en el bloc.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the start of the block.</span>
ca: <span foreground="red" weight="bold">Seleccioneu el text que marca l'inici del bloc.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the end of the block.</span>
ca: <span foreground="red" weight="bold">Seleccioneu el text que marca el final del bloc.</span>

en: Visit us at http://bluefish.openoffice.nl
ca: Visiteu-nos a http://bluefish.openoffice.nl

en: Open in existing window.
ca: Obre en una finestra que existeixi.

en: Open in new window.
ca: Obre en una finestra nova.

en: Print version information.
ca: Imprimeix la informació de la versió.

en:  [FILE(S)]
ca:  [FITXER(S)]

en: Error parsing command line options. %s
    Please run: %s -?
ca: S'ha produït un error en analitzar les opcions de la línia d'ordres. %s
    Executeu: %s -?

en: _Name:
ca: _Nom:

en: _Description:
ca: _Descripció:

en: _Temporary
ca: _Temporal

en: Temporary
ca: Temporal

en: Do you really want to delete %s?
ca: Esteu segur que voleu suprimir %s?

en: Delete permanent bookmark.
ca: Suprimeix el marcador definitivament.

en: Delete all bookmarks.
ca: Supimeix tots els marcadors.

en: Do you really want to delete all bookmarks for %s?
ca: Esteu segur que voleu esborrar tots els marcadors per a %s?

en: Delete bookmarks?
ca: Voleu suprimir els marcadors?

en: Edit bookmark
ca: Edita el marcador

en: Bookmark menu
ca: Menú dels marcadors

en: Show Bookmark
ca: Mostra el marcador

en: Show File
ca: Mostra el fitxer

en: Bookmark search menu
ca: Menú de cerca de marcadors

en: _Edit...
ca: _Edita...

en: _Delete
ca: _Suprimeix

en: Delete bookmark
ca: Suprimeix el marcador

en: Delete All
ca: Suprimeix-ho tot

en: Delete all bookmarks
ca: Suprimeix tots els marcadors

en: Delete All in Document
ca: Suprimeix tots els del document

en: Delete all bookmarks in document
ca: Suprimeix tots els marcadors del document

en: Permanent by default
ca: Definitiu per defecte

en: Follow active document
ca: Segueix el document actiu

en: By Name
ca: Per nom

en: By Full Path
ca: Per camí complet

en: By Full URI
ca: Per URI complet

en: Content
ca: Contingut

en: Name
ca: Nom

en: Name & Content
ca: Nom i contingut

en: First bookmark
ca: Primer marcador

en: Previous bookmark
ca: Marcador anterior

en: Next bookmark
ca: Marcador següent

en: Last bookmark
ca: Últim marcador

en: Name:
ca: _Nom:

en: 
    Language mode:
ca: 
    Mode de llenguatge:

en: 
    Encoding:
ca: 
    Codificació:

en: 
    Mime type:
ca: 
    Tipus MIME:

en: 
    Permissions: %s
    Uid: %u Gid: %u
ca: 
    Permisos: %s
    Uid: %u Gid: %u

en: 
    Size (on disk):
ca: 
    Mida (en el disc):

en: 
    Last modified:
ca: 
    Última modificació:

en: Untitled %d
ca: Sense títol %d

en: Changed tab width to %d
ca: S'ha canviat l'amplada de la pestanya a %d

en: Document %s is already open in another Bluefish window.
ca: El document %s ja és obert en una altra finestra de Bluefish.

en: Move to this window
ca: Mou a aquesta finestra

en: Open readonly
ca: Obre en mode només de lectura

en: Do not open
ca: No ho obris

en:  INS
ca: Inser

en: Unknown
ca: Desconegut

en: _Split
ca: _Divideix

en: File contains very long lines. Split these lines?
ca: El fitxer conté línies molt llargues. Voleu dividir aquestes línies?

en: The lines in this file are longer than Bluefish can handle with reasonable performance. This split function, however, is unaware of any language syntax, and may replace spaces or tabs with newlines in any location, or insert newlines if no spaces or tabs are found.
ca: Les línies d'aquest fitxer són més llargues del que el Bluefish pot gestionar amb un bon rendiment. Tot i això, la funció per dividir no té en compte cap sintaxi del llenguatge i pot reemplaçar espais o tabuladors amb salts de línia a qualsevol lloc o inserir salts de línia si no es troben espais o tabuladors.

en: _Convert
ca: Con_verteix

en: File '%s' is not a valid text file.
    The file might be corrupted, truncated, or in an unexpected encoding.
ca: El fitxer '%s' no és un fitxer de text vàlid.
    El fitxer pot estar corromput, truncat o en una codificació inesperada

en: Bluefish can convert this file into a valid one by replacing illegal symbols with spaces. Convert?
ca: Bluefish pot convertir aquest fitxer en un fitxer vàlid reemplaçant els símbols invàlids per espais. Voleu fer la conversió?

en: File is opened in read-only mode since it differs from original one.
    %lu characters were replaced by space
ca: El fitxer s'ha obert en un mode de només lectura ja que és diferent de l'original.
    %lu caràcters han estat reemplaçats per espais

en: Use 'Save As' to save it with different name and make editable
ca: Useu 'Anomena i desa' per desar-lo amb un nom diferent i fer-lo editable

en: Add bookmark
ca: Afegeix un marcador

en: Exit fullscreen
ca: Surt de la pantalla completa

note: if (main_v->props.backup_abort_action == 2) we have to ask the user we have to ask the user what to do
en: _Abort save
ca: Interromp l'acció de des_ar

en: _Continue save in UTF-8
ca: _Desa en UTF-8

en: Failed to convert %s to character encoding %s. Encoding failed on character '%s' at line %d column %d
    
    Continue saving in UTF-8 encoding?
ca: No s'ha pogut convertir %s a la codificació de caràcters %s. La codificació ha fallat en el caràcter '%s' de la línia %d i columna %d
    
    Voleu desar amb la codificació UTF-8?

en: File encoding conversion failure
ca: S'ha produït un error en la conversió de la codificació

en: Previously:
ca: Anteriorment:

en: Unable to open file
ca: No es pot obrir el fitxer

en: If you revert "%s" to your last saved copy, your current changes will be permanently lost.
ca: Si torneu "%s" a l'última còpia desada, els canvis actuals es perdran definitivament.

en: Revert changes to last saved copy?
ca: Voleu tornar el fitxer a l'última versió desada?

en: _Retry
ca: _Reintenta

en: Retry _all failed
ca: Reintent_a tots els que han fallat

en: Close all _failed
ca: Tanca tots els que han _fallat

en: File
ca: _Fitxer

en:  failed to load.
ca:  ha fallat en carregar.

en: File failed to load
ca: No s'ha pogut carregar el fitxer

en: Select file to insert
ca: Selecciona el fitxer a inserir

en: No file to insert
ca: No hi ha cap fitxer per inserir

en: Save pasted image as
ca: Desa la imatge enganxada com a

en: Paste special
ca: Enganxament especial

en: No compatible clipboard data found
ca: No s'ha trobat cap porta-retalls compatible

en: Paste as _HTML
ca: Enganxa com a _HTML

en: Paste as HTML with _JPG
ca: Enganxa com a HTML amb _JPG

en: Paste as plain text
ca: Enganxa com a text net

en: %d line | %d lines
ca[0]: %d línia
ca[1]: %d línies

en: %d word | %d words
ca[0]: %d paraula
ca[1]: %d paraules

en: %d character | %d characters
ca[0]: %d caràcter
ca[1]: %d caràcters

en: Selection statistics:
ca: Estadístiques de selecció:

en: Statistics:
ca: Estadístiques:

en: Lines into columns
ca: Línies a columnes

en: Number of columns:
ca: Nombre de columnes:

en: Spread lines horizontally
ca: Escampa les línies horitzontalment

en: Column separator:
ca: Separador de columna:

en: Fill empty entries:
ca: Omple les entrades buides:

en: Number of _paragraphs:
ca: Nombre de _paràgrafs:

en: Number of _sentences:
ca: Nombre de _frases:

en: Insert plain text
ca: Insereix text net

en: Insert in <li>
ca: Insereix en <li>

en: Insert in <p>
ca: Insereix en <p>

en: Number of paragraphs
ca: Nombre de paràgrafs

en: Number of sentences
ca: Nombre de frases

en: Javascript Beautify
ca: Embellidor de Javascript

en: _Indent size:
ca: _Mida del sagnat:

en: Use _tabs to indent, not spaces
ca: Usa _tabuladors per sagnar, no espais

en: Do not _preserve existing line breaks
ca: No _conservis els salts de línia existents

en: More _jslint-compatible output
ca: Més sortida compatible amb _jslint

en: _Decode printable chars encoded in \\xNN notation
ca: _Descodifica els caràcters imprimibles codificats en la notació \\xNN

en: Beautify only in _selection
ca: Embelleix només la _selecció

en: _Indent size
ca: _Mida del sagnat

en: _Available encodings:
ca: _Codificacions disponibles:

en: Description
ca: Descripció

en: Encoding
ca: Codificació

en: Encodings in _menu:
ca: Codificacions en el _menú:

en: Add or remove document encodings
ca: Afegeix o suprimeix codificacions del document

en: Supply extra arguments
ca: Doneu arguments extra

en: Supply arguments to define %%a in '%s'
ca: Doneu els arguments per definir %%a a '%s'

en: Internal error.
ca: Error intern.

en: This command requires the current document to have a file name. Please save your document first.
ca: Aquesta ordre necessita que el document actual tingui un nom. Deseu el document primer.

en: This command requires the current document to be a local file. Please save your document to a local file.
ca: Aquesta ordre necessita que el document actual sigui un fitxer local. Deseu el document en un fitxer local.

en: External commands cannot have an output defined. Please fix this command in the preferences.
ca: Les ordres externes no poden tenir una sortida definida. Arregleu aquesta ordre a les preferències.

en: This command has multiple inputs. Please fix this command in the preferences.
ca: Aquesta ordre té múltiples entrades. Arregleu aquesta ordre a les preferències.

en: This command has multiple outputs. Please fix this command in the preferences.
ca: Aquesta ordre té múltiples sortides. Arregleu aquesta ordre a les preferències.

en: Failed to create a command for %s.
    %s
ca: Error en crear una ordre per a %s.
    %s

en: Failed to create a command
ca: Error en crear una ordre

en: The command %s exited with error code %d. %s
ca: L'ordre %s ha acabat amb un codi d'error %d. %s

en: Probably this application is not installed on your system.
ca: És possible que aquesta aplicació no estigui instal·lada en el sistema.

en: Command returned error code
ca: Codi d'error de retorn de l'ordre

en: Set documentroot and webroot
ca: Estableix el document arrel i el web arrel

en: The <i>documentroot</i> is the place where Bluefish finds the file,
    the <i>webroot</i> is the location where those same files can be viewed on the webserver
ca: El <i>document arrel</i> és on el Bluefish troba el fitxer,
    el <i>web arrel</i> és la ubicació d'aquests fitxers en el servidor web.

en: Documentroot
ca: Document arrel

en: Webroot
ca: Web arrel

en: Move/rename %s to
ca: Mou/canvia el nom %s» a

en: Could not rename
ca: No s'ha pogut canviar el nom

en: New directory
ca: Directori nou

note: Do we really need to display the full path here? * * Having the filename in the both the primary and secondary text seems to be redundant. * Set back to just the primary text for now. * --> Sometimes you can have a file in many directories (e.g. Makefile.in, index.html) * and then this might give yo
en: Are you sure you want to delete
    "%s"?
ca: Esteu segur que voleu suprimir
    "%s"?

en: If you delete %s, it will be permanently lost.
ca: Si suprimiu %s, es perdrà definitivament.

en: File Browser menu
ca: Menú del navegador de fitxers

en: _Open
ca: _Obre

en: Open
ca: Obre

en: Open _Advanced...
ca: Obre _avançat...

en: Rena_me
ca: Canvia el no_m

en: Rename
ca: Canvia el nom

en: Delete
ca: Suprimeix

en: New _File
ca: _Fitxer nou

en: _New Directory
ca: Directori _nou

en: _Refresh
ca: _Actualitza

en: Refresh
ca: Actualitza

en: _Set as base dir
ca: E_stableix com a directori base

en: Set as base directory
ca: Estableix com a directori base

en: Set as document root
ca: Estableix com a document arrel

en: Show Full _Tree
ca: Mostra l'arbre comple_t

en: Show full tree
ca: Mostra l'arbre complet

en: View Mode
ca: Mode de visualització

en: Filter
ca: Filtre

en: New Filter
ca: Filtre nou

en: New filter
ca: Filtre nou

en: Edit Filter
ca: Edita el filtre

en: Edit filter
ca: Edita el filtre

en: Delete Filter
ca: Suprimeix el filtre

en: Delete filter
ca: Suprimeix el filtre

en: Follow Active Document
ca: Segueix el document actiu

en: Show Backup Files
ca: Mostra les còpies de seguretat

en: Show backup files
ca: Mostra les còpies de seguretat

en: Show Hidden Files
ca: Mostra els fitxers ocults

en: Show hidden files
ca: Mostra els fitxers ocults

en: Flat
ca: Pla

en: Tree
ca: Arbre

en: <b>%s</b>
    which is the equivalent of
    <b>%s%s</b>
ca: <b>%s</b>
    que és l'equivalent de
    <b>%s%s</b>

en: Still loading %d file, finished %s | Still loading %d files, finished %s
ca[0]: S'està carregant %d fitxer, s'ha finalitzat %s
ca[1]: S'està carregant %d fitxers, s'han finalitzat %s

en: All files loaded, finished %s, %d document open | All files loaded, finished %s, %d documents open
ca[0]: S'han carregat tots els fitxers, %s finalitzat, s'ha obert %d document
ca[1]: S'han carregat tots els fitxers, %s finalitzat, s'han obert %d documents

en: Finished advanced open, %d document open. | Finished advanced open, %d documents open.
ca[0]: L'obertura avançada ha finalitzat, s'ha obert % document.
ca[1]: L'obertura avançada ha finalitzat, s'han obert % documents.

en: _Skip
ca: _Omet

en: _Overwrite
ca: _Sobreescriu

en: %s cannot be copied, it already exists, overwrite?
ca: %s no es pot copiar perquè ja existeix, el voleu sobreescriure?

en: Overwrite file?
ca: Voleu sobreescriure el fitxer?

en: Autosave in progress...
ca: El desament automàtic està en curs...

en: Started open advanced...
ca: L'obertura avançada ha començat...

en: Select basedir
ca: Selecciona el directori base

en: Advanced open file selector
ca: Selector d'obertura de fitxers avançat

en: <b>Files</b>
ca: <b>Fitxers</b>

en: Base _Dir:
ca: _Directori base:

en: _Pattern:
ca: _Patró:

en: Pattern matches _full path:
ca: El patró coincideix amb el camí a_bsolut:

en: _Recursive:
ca: _Recursiu:

en: Ma_x recursion:
ca: Mà_x. recursivitat:

en: <b>Contains</b>
ca: <b>Conté</b>

en: Pa_ttern:
ca: Pa_tró:

en: Is rege_x:
ca: És una e_xpressió regular:

en: Select files
ca: Selecciona fitxers

en: Open URL
ca: Obre un URL

en: _Continue save
ca: _Continua desant

en: A backupfile for %s could not be created. If you continue, this file will be overwritten.
ca: No es pot crear una còpia de seguretat de %s. Si seguiu treballant, aquest fitxer es sobreescriurà.

en: File backup failure
ca: S'ha produït un error en la còpia de seguretat del fitxer.

en: Could not save file
ca: No s'ha pogut desar el fitxer

en: File changed on disk
ca: El fitxer ha canviat al disc

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: File %s exists and is open, overwrite?
ca: El fitxer %s existeix i està obert, el voleu sobreescriure?

en: The file you have selected is being edited in Bluefish.
ca: El fitxer seleccionat s'està editant a Bluefish.

en: A file named "%s" already exists.
ca: Ja existeix un fitxer anomenat  "%s".

en: Do you want to replace the existing file?
ca: Voleu reemplaçar el fitxer existent?

en: File:
    "
ca: Fitxer:
    "

en: " save is in progress
ca: " desament està en curs

en: Save in progress!
ca: Desament en curs!

en: Save
ca: Desa

en: Save %s as
ca: Anomena i desa %s

en: Save copy of %s
ca: Desa una còpia de %s

en: Close _Without Saving
ca: _Tanca sense desar

en: Save changes to "%s" before closing?
ca: Voleu desar els canvis a "%s" abans de tancar?

en: If you don't save your changes they will be lost.
ca: Els canvis es perdran si no els deseu.

en: _Reopen
ca: Torna a ob_rir

en: Project "%s" failed to load
ca: Ha fallat la càrrega del projecte "%s"

en: Do you want to reopen project from another location?
ca: Voleu tornar a obrir el projecte des d'una altra ubicació?

en: Choose per _File
ca: Escolliu per a cada _Fitxer

en: Close _All
ca: Tanc_a-ho tot

en: _Save All
ca: De_sa-ho tot

en: One or more open files have been changed.
ca: Hi ha hagut canvis en un o més dels fitxers oberts.

en: <span color="red">%d failure</span> | <span color="red">%d failures</span>
ca[0]: <span color="red">%d error</span>
ca[1]: <span color="red">%d errors</span>

en: incomplete finished
ca: finalització incompleta

en: completed
ca: complet

en: Upload / Download
ca: Penja / Baixa

en: Upload
ca: Penja

en: Download
ca: Baixa

en: Local directory
ca: Directori local

en: Remote directory
ca: Directori remot

en: Delete deprecated files
ca: Suprimeix els fitxers desfasats

en: Include hidden files
ca: Inclou els fitxers ocults

en: Include backup files
ca: Inclou les còpies de seguretat

note: g_print("oldtimestr=%s, newtimestr=%s\n",oldtimestr,newtimestr);
en: Filename:%s changed on disk.
    
    Original modification time was %s
    New modification time is %s
    Original size was %s bytes
    New size is %s bytes
ca: El fitxer:%s ha canviat en el disc.
    
    La data original de modificació era %s
    La nova data de modificació és %s
    La mida original era %s bytes
    La nova mida és %s bytes

en: _Unset file name
ca: An_ul·la el nom del fitxer

note: file is deleted on disk, what do we do now ?
en: File name: %s
ca: Nom del fitxer: %s

en: File disappeared from disk
ca: El fitxer ha desaparegut del disc

en: _Ignore
ca: _Ignora

en: _Reload
ca: To_rna a carregar

en: Check and reload all documents
ca: Comproveu i torneu a carregar tots els documents

note: build a list of filters
en: All files
ca: Tots els fitxers

en: Hide files that match the filter
ca: Amaga els fitxers que coincideixen amb el filtre

en: Add pattern
ca: Afegeix un patró

en: Mime type
ca: Tipus MIME

en: Icon
ca: Icona

en: %d of %d
ca: %d de %d

en: Select File
ca: Seleccioneu el fitxer

en: Character _Encoding:
ca: Codificació dels caràct_ers:

en: Automatic detection
ca: Reconeixement automàtic

en: <b>Keystroke choice</b>
ca: <b>Elecció de pulsació de tecla</b>

en: 
    Press requested key combination.
    Please use Ctrl, Shift, Alt key with any other key.
    <i>Esc to cancel, Delete to remove the accelerator.</i>
ca: 
    Premeu la combinació de tecles desitjada.
    Useu les tecles Ctrl, Maj, Alt amb una altra tecla.
    <i>Per cancel·lar premeu Esc, per eliminar la drecera  premeu Supr.</i>

en: Press shortcut key combination
ca: Premeu la combinació de tecles de drecera

en: Filename
ca: Nom del fitxer

en: Line
ca: Línia

en: Output
ca: Sortida

en: Failed to compile output parser pattern %s: %s
ca: No s'ha pogut compilar el patró de l'analitzador de sortida %s: %s

en: Untitled
ca: Sense títol

en: _Mime type:
ca: Tipus _MIME:

en: None
ca: Cap

en: _Template:
ca: Plan_tilla:

en: <b>Options</b>
ca: <b>Opcions</b>

en: Enable a_uto-completion
ca: Habilita la compleció automàtica

en: Enable _block folding
ca: Habilita l'expansió i reducció dels _blocs

en: Display block stack in statusbar
ca: Mostra la pila de blocs a la barra d'estat

en: Highlight block _delimiters
ca: Ressalta els _delimitadors de bloc

en: _Highlight current line
ca: _Ressalta la línia actual

en: Show line _numbers
ca: Mostra els números de línia

en: Show _right margin indicator
ca: Mostra l'indicador del marge d_ret

en: Wra_p lines
ca: A_justa les línies

en: Enable syntax scanning
ca: Habilita l'escaneig de sintaxi

en: Show _visible spacing
ca: Mostra l'espaiat _visible

en: _Enable spell check
ca: _Habilita la verificació de l'ortografia

en: <b>Tab Stops</b>
ca: <b>Tabulacions</b>

en: Tab _width:
ca: _Amplada de la tabulació:

en: Insert _spaces instead of tabs
ca: Insereix e_spais en lloc de tabulacions

en: Enabled
ca: Habilitat

en: Path to plugin
ca: Camí del connector

en: Extension
ca: Extensió

en: Mime-Type
ca: Tipus MIME

en: <small>Text styles are applied on top of each other. If multiple styles are applied to the same text, the top-most style in this list has the highest priority. Use drag and drop to re-order the text styles.</small>
ca: <small>Els estils de text s'apliquen uns damunt dels altres. Si s'apliquen múltiples estils al mateix text, l'estil del capdamunt d'aquesta llista té la prioritat més alta. Arrossegueu i deixeu anar per reordenar els estils de text.</small>

en: Label
ca: Etiqueta

en: Foreground color
ca: Color del primer pla

en: _Foreground color:
ca: Color de _primer pla:

en: Background color
ca: Color de fons

en: _Background color:
ca: Color del _fons:

en: _Normal weight
ca: Mida _normal

en: Bold _weight
ca: Negreta

en: Normal st_yle
ca: Est_il normal

en: _Italic style
ca: Curs_iva

en: _Spell check
ca: _Revisa l'ortografia

en: Add entry
ca: Afegeix una entrada

en: Delete entry
ca: Suprimeix una entrada

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
ca: <small><b>Opcions d'entrada</b>
    comencen amb el caràcter | per enviar l'entrada a l'entrada estàndard
    %f nom del fitxer local (disponible per a fitxers locals)
    %i nom del fitxer temporal per a l'entrada, igual a %f si el document no es modifica i és local
    <b>Altres opcions</b>
    %a arguments addicionals que es demanaran quan el filtre s'activi
    %c directori local del fitxer (disponible per a fitxers locals)
    %n nom del fitxer sense camí (disponible per a tots els fitxers amb nom)
    %u URL (disponible per a tots els fitxers amb nom)
    %p previsualitza la URL si s'han establert el directori base i el directori de la previsualització en els paràmetres del projecte, altrament és idèntic a %u</small>

en: Command
ca: Ordre

en: Default browser
ca: Navegador predeterminat

en: Update defaults
ca: Restaura els valors per defecte

en: Reset all
ca: Reinicia-ho tot

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (requires local file, cannot operate on selection)
    %i temporary filename for input
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    %t temporary filename for both input and output (for in-place-editing filters, cannot operate on selection)
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (requires local file)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
ca: <small><b>Opcions d'entrada</b>
    comencen amb el caràcter | per enviar l'entrada a l'entrada estàndard
    %f nom del fitxer local (necessita un fitxer local, no pot operar amb una selecció)
    %i nom del fitxer temporal per a l'entrada
    <b>Opcions de sortida</b>
    acaben amb el caràcter | per llegir la sortida des de la sortida estàndard
    %o nom del fitxer temporal
    %t nom del fitxer temporal tant per a l'entrada com per a la sortida (per als filtres que editen el fitxer, no es pot operar amb una selecció)
    <b>Altres opcions</b>
    %a arguments addicionals que es demanaran quan el filtre s'activi
    %c directori local del fitxer (necessita un fitxer local)
    %n nom del fitxer sense camí (disponible per a tots els fitxers amb nom)
    %u URL (disponible per a tots els fitxers amb nom)
    %p previsualitza la URL si s'han establert el directori base i el directori de la previsualització en els paràmetres del projecte, altrament és idèntic a %u</small>

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
ca: <small><b>Opcions d'entrada</b>
    comencen amb el caràcter | per enviar l'entrada a l'entrada estàndard
    %f nom del fitxer local (disponible per a fitxers locals)
    %i nom del fitxer temporal per a l'entrada, igual a %f si el document no es modifica i és local
    <b>Opcions de sortida</b>
    acaben amb el caràcter | per llegir la sortida des de la sortida estàndard
    %o nom del fitxer temporal
    <b>Altres opcions</b>
    %a arguments addicionals que es demanaran quan el filtre s'activi
    %c directori local del fitxer (disponible per a fitxers local)
    %n nom del fitxer sense camí (disponible per a tots els fitxers amb nom)
    %u URL (disponible per a tots els fitxers amb nom)
    %p previsualitza la URL si s'han establert el directori base i el directori de la previsualització en els paràmetres del projecte, altrament és idèntic a %u</small>

en: Pattern
ca: Patró

en: File #
ca: Fitxer #

en: Line #
ca: Línia #

en: Output #
ca: Sortida #

en: File
ca: Fitxer

en: A restart is needed to see the effect of these options
ca: És necessari reiniciar per veure els efectes d'aquestes opcions

note: 1=text
en: Option name
ca: Nom de l'opció

note: 2=boolean
en: value
ca: valor

note: 1=text
en: Highlight name
ca: Sintaxi a ressaltar

en: Textstyle
ca: Estil de text

en: Continue and ignore changes
ca: Continua i ignora els canvis

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Importing colors will abort any preferences changes
ca: Importar els colors interromprà qualsevol canvi de les preferències

en: Importing colors will close the preferences dialog and cancel any changes you made. Do you want to continue?
ca: Importar els colors tancarà el diàleg de preferències i cancel·larà qualsevol canvi que hagueu fet. Voleu continuar?

en: Choose file
ca: Escolliu un fitxer

en: Import done
ca: Importació feta

en: Import %s failed
ca: La importació %s ha fallat

en: Delayed
ca: Retardat

en: Immediately
ca: Immediatament

en: Continue save
ca: Continua desant

en: Abort save
ca: Interromp el desament

en: Ask what to do
ca: Pregunta què s'ha de fer

en: Never
ca: Mai

en: Periodically and during save
ca: Periòdicament i mentre es desa

en: Only during save
ca: Només mentre es desa

en: Nothing
ca: Res

en: Modified time and file size
ca: Data i mida del fitxer modificats

en: Modified time
ca: Data modificada

en: File size
ca: Mida del fitxer

en: left
ca: esquerra

en: right
ca: dreta

en: top
ca: dalt

en: bottom
ca: a baix

en: Recently opened
ca: Obert recentment

en: Recently closed
ca: Tancat recentment

en: Only project files
ca: Només els fitxers del projecte

en: All
ca: Tots

en: All except spaces
ca: Tots menys els espais

en: All trailing
ca: Tots els del final

en: All except non-trailing spaces
ca: Tots menys els espais que no estan al final

en: Always
ca: Sempre

en: Smart
ca: Intel·ligent

en: Edit preferences
ca: Edita les preferències

en: Initial document settings
ca: Paràmetres inicials del document

en: Editor settings
ca: Paràmetres de l'editor

en: <b>Editor settings</b>
ca: <b>Paràmetres de l'editor</b>

en: Smart Home/_End cursor positioning
ca: Posicionament del cursor a l'inici/_final intel·ligent

en: _Tab key indents selection
ca: La tecla de _tabulació sagna la selecció

en: Automatically insert closing brackets
ca: Insereix claudàtor de tancament automàticament

en: Right _margin/split line end position:
ca: _Marge dret/posició de tall de línia:

en: Wrap lines on right margin indicator
ca: Ajusta les línies a l'indicador del marge dret

en: Visible _whitespace mode:
ca: Mode d'espais en _blanc visibles:

en: <b>Undo</b>
ca: <b>Desfés</b>

en: _Number of actions in history:
ca: _Nombre d'accions a l'historial:

en: Clear _history on save
ca: Buida l'historial en desar

en: Auto-completion & Reference
ca: Compleció automàtica i Referència

en: <b>Auto-completion</b>
ca: <b>Compleció automàtica</b>

en: Show _pop-up window:
ca: Mostra una finestra _emergent:

en: Minimum matching length for auto-completion:
ca: Mida mínima de coincidència per a la compleció automàtica:

en: Shortcut _key combination:
ca: Combinació de te_cles de drecera:

en: <b>Reference Information</b>
ca: <b>Informació de referència</b>

en: _Load reference data from language files
ca: _Carrega les dades de referència des dels fitxers del llenguatge

en: Show references in auto-completion _pop-up window
ca: Mostra les referències a la finestra emergent de com_pleció automàtica

en: Show references if mouse is over text editor
ca: Mostra les referències si el ratolí està per sobre de l'editor de text

en: Font & Colors
ca: Tipus de lletra i colors

en: <b>Font &amp; Cursor</b>
ca: <b>Font i Cursor</b>

en: _Editor font:
ca: Tipus de lletra de l'_editor:

en: Cursor / font size ratio (%):
ca: Ràtio mides cursor/font (%):

en: Use system wide color settings
ca: Utilitza els paràmetres de color del sistema

en: Cursor color
ca: Color del cursor

en: C_ursor color:
ca: Color del c_ursor:

en: Selection background color
ca: Selecció del color de fons

en: _Selection background color:
ca: _Selecció del color de fons:

en: Highlight cursor position
ca: Realça la posició del cursor

en: Cursor highlight color
ca: Color de marcatge del cursor

en: _Cursor highlight color:
ca: _Color de marcatge del cursor:

en: Current line color
ca: Color de la línia actual

en: Cu_rrent line color:
ca: Colo_r de la línia actual:

en: Visible whitespace color
ca: Color dels espais en blanc visibles

en: _Visible whitespace color:
ca: Color dels espais en blanc _visibles:

en: <b>Import / export color profiles</b>
ca: <b>Importació / exportació dels perfils de colors</b>

en: Color profiles set colors for the editor, user interface and all textstyles.
ca: Els perfils de color estableixen els colors de l'editor, la interfície d'usuari i tots els estils de text

en: Export
ca: Exporta

en: Import
ca: Importa

en: Apply
ca: Aplica

en: Text styles
ca: Estils de text

en: <b>Text Styles</b>
ca: <b>Estils de text</b>

en: Files
ca: Fitxers

en: <b>Encoding</b>
ca: <b>Codificació</b>

en: _Default character set for new files:
ca: _Joc de caràcters per defecte per als fitxers nous:

en: Auto set <meta> _HTML tag on encoding change
ca: Estableix automàticament l'etiqueta _HTML <meta> quan hi ha un canvi de codificació

en: <b>Misc</b>
ca: <b>Miscel·lània</b>

en: Strip trailing spaces on save
ca: Elimina espais sobrants en desar

en: Open co_mmandline files in running bluefish process
ca: Obre els fitxers de la línia d'ordres en el procés bluefish en execució

en: Open commandline files in new _window
ca: Obre els fitxers de la línia d'ordres en una _finestra nova

en: Check if file is modified on disk:
ca: Comprova si el fitxer s'ha modificat al disc:

en: File properties to check on dis_k for modifications:
ca: Propietats del fitxer que cal comprovar en el disc per cercar modificacions:

en: Show warning for files with very long lines
ca: Mostra un avís per als fitxers amb línies molt llargues

en: Backup & Recovery
ca: Còpies de seguretat i Recuperació

en: <b>Backup</b>
ca: <b>Còpia de seguretat</b>

en: Create _backup file during file save
ca: Crea una _còpia de seguretat en desar el fitxer

en: _Remove backup file on close
ca: _Suprimeix la còpia de seguretat en tancar

en: If back_up fails:
ca: Si la _còpia de seguretat falla:

en: <b>Document Recovery</b>
ca: <b>Recuperació de documents</b>

en: _Enable recovery of modified documents
ca: _Habilita la recuperació de documents modificats

en: _Frequency to store changes (seconds):
ca: _Freqüència d'emmagatzematge dels canvis (en segons):

en: File Associations
ca: Associacions de fitxers

en: Templates
ca: Plantilles

en: <b>Templates</b>
ca: <b>Plantilles</b>

en: User interface
ca: Interfície d'usuari

en: <b>Layout</b>
ca: <b>Disposició</b>

en: Document _tab position:
ca: Posició de les pes_tanyes:

en: Maximum filename length shown in tab (0 is no limit)
ca: Mida màxima del nom del fitxer mostrat a la pestanya (0 és sense límit)

en: _Sidebar position:
ca: Po_sició de la barra lateral:

en: Sidebar tab _position:
ca: _Posició de la barra lateral:

en: Hide toolbars on full-screen
ca: Amaga les barres d'eines en mode de pantalla completa

en: User interface _language:
ca: _Llenguatge de la interfície d'usuari:

en: <b>Recent Files</b>
ca: <b>Fitxers recents</b>

en: Recent files _shows:
ca: Els fitxers recents mo_stren:

en: _Number of files in 'Open recent' menu:
ca: _Nombre de fitxers en el menú 'Oberts recentment':

en: _Register recent files with your desktop:
ca: _Registra els fitxers recents a l'escriptori:

en: Shortcut keys
ca: Tecles de drecera

en: <b>Shortcut keys</b>
ca: <b>Tecles de drecera</b>

en: _Switch between tabs with <Alt>+0..9
ca: Passa d'una pestanya a l'altra mitjançant <Alt>+0..9

en: _Switch between tabs with <Command>+0..9
ca: Pa_ssa d'una pestanya a l'altra mitjançant <Alt>+0..9

en: Save menu accelerators on exit
ca: Desa les tecles de drecera del menú en sortir

en: Save user customised menu accelerators now
ca: Desa ara les dreceres de menú personalitzades per l'usuari

en: Reset menu accelerators to application defaults
ca: Reinicia les dreceres del menú als valors per defecte de l'aplicació

en: Dimensions
ca: Mides

en: _Leave dimensions to window manager
ca: _Deixa que el gestor de finestres ajusti les dimensions

en: _Restore last used dimensions
ca: _Restaura les últimes mides usades

en: Initial _sidebar width:
ca: Mida inicial de la _barra lateral:

en: Initial window _height:
ca: A_lçada inicial de la finestra:

en: Initial window _width:
ca: _Amplada inicial de la finestra:

en: _Limit window title length
ca: _Limit de llargada del títol de la finestra

en: <b>Document tab</b>
ca: <b>Pestanya de document</b>

en: _Use system document tab font
ca: _Utilitza el tipus de font del sistema per a les pestanyes del document

en: _Document tab font:
ca: Tipus de lletra de les pestanyes dels _documents:

en: Document error tab color
ca: Color de les pestanyes de documents amb error

en: Document tab _error color:
ca: Color de les pestanyes de documents amb _error:

en: Document loading tab color
ca: Color de les pestanyes de documents que s'estan carregant

en: Document tab loadin_g color:
ca: Color de les pestanyes de documents que s'estan carre_gant:

en: Document modified tab color
ca: Color de les pestanyes de documents modificats

en: Document tab _modified color:
ca: Color de les pestanyes de documents _modificats:

note: arr = array_from_arglist(_("Java programming"),"1", "java:image:jsp", NULL); main_v->globses.filefilters = g_list_append(main_v->globses.filefilters, arr);
en: Images
ca: Imatges

en: <b>Thumbnails</b>
ca: <b>Miniatures</b>

en: Thumbnail _filetype:
ca: Tipus de _fitxer de les miniatures:

en: Thumbnail _suffix:
ca: _Sufix de les miniatures:

en: External commands
ca: Ordres externes

en: <b>External Commands</b>
ca: <b>Ordres externes</b>

en: External filters
ca: Filtres externs

en: <b>External Filters</b>
ca: <b>Filtres externs</b>

en: Output parsers
ca: Analitzadors

en: <b>Output Parsers</b>
ca: <b>Analitzadors</b>

en: Plugins
ca: Connectors

en: <b>Plugins</b>
ca: <b>Connectors</b>

en: Language support
ca: Llenguatges

en: Enter Bluefish project filename
ca: Introdueix el nom de fitxer del projecte Bluefish

en: Select Bluefish project filename
ca: Seleccioneu el nom de fitxer del projecte Bluefish

en: Create New Project
ca: Crea un projecte nou

en: Edit Project
ca: Edita el projecte

en: This project contains %d file | This project contains %d files
ca[0]: Aquest projecte conté "%d" fitxer
ca[1]: Aquest projecte conté "%d" fitxers

en: Project _Name:
ca: Nom del projecte:

en: Create _Project
ca: Crea un _projecte

en: Create project
ca: Crea un projecte

en: Create project with currently opened documents
ca: Crea un projecte amb els documents oberts actualment

en: Create empty project
ca: Crea un projecte buit

en: weblint HTML checker
ca: Verificador HTML weblint

en: tidy HTML validator
ca: Validador HTML tidy

en: xmllint XML checker
ca: Verificador XML xmllint

en: php syntax check
ca: Verificador de sintaxi php

en: perl syntax check
ca: Verificador de sintaxi perl

en: php codesniffer
ca: Analitzador de codi php

en: Sort
ca: Ordena

en: Sort / Uniq
ca: Ordena i elimina els duplicats

en: Reverse lines
ca: Inverteix les línies

en: Tidy convert to XHTML
ca: Converteix a XHTML amb Tidy

en: Strip empty lines
ca: Suprimeix les línies buides

en: Render HTML to text
ca: Renderitza l'HTML a text

en: PHP Beautifier
ca: Embellidor PHP

en: Javascript Minify with jsmin
ca: Minimitza el Javascript amb jsmin

en: Decompress CSS
ca: Descomprimeix el CSS

en: Compress CSS
ca: Compirmeix el CSS

en: CSS tidy
ca: Tidy CSS

en: Windows 7 Firefox 32-bit
ca: Firefox 32-bit per a Windows 7

en: Windows 7 Firefox
ca: Firefox per a Windows 7

en: Links2 (graphics)
ca: Links2 (gràfics)

en: C Header
ca: Capçalera de C

en: C Header GPL
ca: Capçalera de C amb GPL

en: LaTex Book
ca: Llibre LaTex

en: LaTex Presentation
ca: Presentació LaTex

en: Untitled Project
ca: Projecte sense títol

en: C programming
ca: Programació en C

en: Web files
ca: Fitxers web

en: Hide objectfiles
ca: Amaga els fitxers objecte

en: <i>Replace started</i>
ca: <i>El reemplaçament s'ha iniciat</i>

en: <i>Search started</i>
ca: <i>La cerca s'ha iniciat</i>

en: <span foreground="red"><b>No selection, aborted search</b></span>
ca: <span foreground="red"><b>No hi ha cap selecció, s'ha interromput la cerca</b></span>

note: display warning that not all documents have yet finished loading
en: <span foreground="red" weight="bold">Some documents are still loading</span>
ca: <span foreground="red" weight="bold">Encara s'estan carregant alguns documents</span>

en: <span foreground="red">Empty search string</span>
ca: <span foreground="red">La cadena de cerca està buida</span>

en: <i>Replaced %d entry</i> | <i>Replaced %d entries</i>
ca[0]: <i>%d entrada reemplaçada</i>
ca[1]: <i>%d entrades reemplaçades</i>

en: <i>Found %d entry</i> | <i>Found %d entries</i>
ca[0]: <i>S'ha trobat %d entrada</i>
ca[1]: <i>S'han trobat %d entrades</i>

en: <i>Found %d result in %d of the %d searched documents</i> | <i>Found %d results in %d of the %d searched documents</i>
ca[0]: <i>S'ha trobat %d resultat en %d dels %d documents cercats</i>
ca[1]: <i>S'han trobat %d resultats en %d dels %d documents cercats</i>

en: <i>Found %d result from character %d to %d</i> | <i>Found %d results from character %d to %d</i>
ca[0]: <i>S'ha trobat %d resultat des del caràcter %d fins el caràcter %d</i>
ca[1]: <i>S'han trobat %d resultats des del caràcter %d fins el caràcter %d</i>

en: <i>Found %d result in the active document</i> | <i>Found %d results in the active document</i>
ca[0]: <i>S'ha trobat %d resultat en el document actiu</i>
ca[1]: <i>S'han trobat %d resultats en el document actiu</i>

en: No (more) results
ca: No hi ha (més) resultats

en: Active document
ca: Document actiu

en: Forward from cursor position
ca: Avança des de la posició del cursor

en: Current selection
ca: Selecció actual

en: All open documents
ca: Tots els documents oberts

en: Files on disk
ca: Fitxers en el disc

en: Uppercase
ca: Majúscules

en: Lowercase
ca: Minúscules

en: Find and Replace
ca: Cerca i reemplaça

en: <b>_Search for</b>
ca: <b>Ce_rca</b>

en: <b>Replace _with</b>
ca: <b>Reemplaça _amb</b>

en: Match Patter_n:
ca: Patró de coi_ncidència:

en: Replace T_ype:
ca: T_ipus de reemplaçament:

en: Sco_pe:
ca: Àm_bit:

en: Filename pattern:
ca: Patró del nom de fitxer:

en: Recursion level:
ca: Nivell de recursivitat:

en: Basedir:
ca: Directori base:

en: Case sensitive _matching
ca: Considera diferents _majúscules i minúscules

en: Only match if case (upper/lower) is identical.
ca: Només coincideix si majúscules i minúscules són idèntiques.

en: Pattern contains escape-se_quences
ca: El patró conté seqüències d'escapament

en: Pattern contains backslash escaped characters such as \n \t etc.
ca: El patró conté caràcters alterats amb la barra inversa com \n, \t...

en: Dot character in regex pattern matches newlines
ca: El caràcter punt en el patró de l'expressió regular concorda amb les línies noves

en: The . character will match everything including newlines, use for multiline matching.
ca: El caràcter . concorda amb tot, incloses les línies noves, utilitzeu-ho per a concordances multi-línia.

en: Replace _All
ca: Reempl_aça'ls tots

en: _Replace
ca: _Reemplaça

en: _Find All
ca: _Cerca-ho Tot

en: B_ookmark All
ca: _Marca-ho tot

en: Undo in _all documents
ca: Desfés en _tots els documents

en: Undo only _this document
ca: Desfés només en aques_t document

en: Undo this change in all documents?
ca: Voleu desfer aquest canvi en tots els documents?

en: This change concerns multiple documents.
ca: Aquest canvi afecta a múltiples documents.

en: Allow folding of C style comments
ca: Permet l'expansió i reducció dels comentaris d'estil C

en: Allow folding of Curly brackets block
ca: Permet l'expansió i reducció dels blocs entre claus

en: Allow folding of Javascript Curly brackets block
ca: Permet l'expansió i reducció dels blocs Javascript entre claus

en: Allow folding of Javascript Parentheses block
ca: Permet l'expansió i reducció dels blocs Javascript entre parèntesi

en: Allow folding of Javascript Square brackets block
ca: Permet l'expansió i reducció dels blocs Javascript entre claudàtors

en: Allow folding of Parentheses block
ca: Habilita l'expansió i reducció dels blocs entre parèntesi

en: Allow folding of PHP blocks
ca: Permet l'expansió i reducció dels blocs PHP

en: Allow folding of Square brackets block
ca: Permet l'expansió i reducció dels blocs entre claudàtors

en: Allow folding of the Parentheses block
ca: Habilita l'expansió i reducció dels blocs entre parèntesi

en: Allow to fold the the root html tag
ca: Permet plegar l'etiqueta arrel html

en: All php functions
ca: Totes les funcions PHP

en: All wordpress functions
ca: Totes les funcions wordpress

en: Autocomplete function names with semicolon
ca: Autocompleta els noms de funció amb punt i coma

en: Autocomplete HTML entities
ca: Autocompleta les entitats HTML

en: Autocomplete Javascript object methods
ca: Autocompleta els mètodes dels objectes Javascript

en: autocomplete javascript variables
ca: autocompleta les variables javascript

en: Auto-complete PHP functions
ca: Autocompleta les funcions PHP

en: Auto-complete PHP variables
ca: Autocompleta les variables PHP

en: Autocomplete tags
ca: Autocompleta les etiquetes

en: autocomplete with newlines
ca: autocompleta amb noves línies

en: CSS properties
ca: Propietats CSS

en: Enable the PHP short open tag
ca: Permet l'etiqueta d'inici curta de PHP

en: GNU Coreutils functions
ca: Funcions GNU Coreutils

en: HTML entities
ca: Entitats HTML

en: include JQuery syntax
ca: inclou la sintaxi JQuery

en: Javascript CSS properties
ca: Propietats Javascript CSS

en: Load all php functions
ca: Carrega totes les funcions php

en: Load auto-completion information
ca: Carrega la informació d'autocompletar

en: Load completion data
ca: Carrega les dades de completar

en: Load glib types and functions
ca: Carrega les funcions i tipus glib

en: Load GObject functions
ca: Carrega les funcions GObject

en: Load GTK+ functions
ca: Carrega les funcions GTK+

en: Load reference data
ca: Carrega les dades de referència

en: Load reference information
ca: Carrega la informació de referència

en: Load standard C library functions
ca: Carrega les biblioteques de funcions de C estàndard

en: Load XSLT 2.0 support.
ca: Carrega el suport de XSLT 2.0

en: Methods in javadoc but not in references
ca: Mètodes a javadoc però no a les referències

en: scan for sql in php strings
ca: cerca sql en cadenes php

en: Scan for sql in strings
ca: Cerca sql a cadenes

en: Self-close tags such as br, hr, and img with /&gt;
ca: Tanca automàticament etiquetes com br, hr, i img amb /&gt;

en: Show a string as a block
ca: Mostra les cadenes com un bloc

en: Show tag attributes as block
ca: Mostra els atributs d'etiquetes com un bloc

en: Show this language in the menu
ca: Mostra aquest llenguatge en el menú

en: Tag block-start includes all attributes
ca: L'etiqueta d'inici de bloc inclou tots els atributs
