Bluefish SVN - en to fi translation catalogue (120 entries)

en: Expand all
fi: Laajenna kaikki

en: Filebrowser
fi: Tiedostoselain

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: New Bluefish Window
fi: Uusi Bluefish-ikkuna

note: Fake-label (for notebook_hide() and _show() ;)
en: Stand by...
fi: Valmiustila

en: New project
fi: Uusi projekti

en: Indent
fi: Siirrä oikealle

en: Unindent
fi: Siirrä vasemmalle

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: Undo
fi: Kumoa

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Visit us at http://bluefish.openoffice.nl
fi: Vieraile sivuillamme http://bluefish.openoffice.nl

en: Print version information.
fi: Tulosta version tiedot

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Description:
fi: _Kuvaus:

en: Temporary
fi: Väliaikainen

en: Do you really want to delete %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa %s?

en: Delete permanent bookmark.
fi: Poista pysyvä kirjanmerkki.

en: Delete all bookmarks.
fi: Poista kaikki kirjanmerkit.

en: Do you really want to delete all bookmarks for %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki kirjanmerkit: %s?

en: Delete bookmarks?
fi: Poistetaanko kirjanmerkit?

en: Edit bookmark
fi: Muokkaa kirjanmerkkiä

en: Delete bookmark
fi: Poista kirjanmerkki

en: Name
fi: Nimi

en: Name:
fi: Nimi:

en: 
    Encoding:
fi: 
    Koodaus:

en: 
    Size (on disk):
fi: 
    Koko (levyllä):

en: 
    Last modified:
fi: 
    Viimeksi muokattu:

en: Untitled %d
fi: Nimetön %d

en: Move to this window
fi: Siirrä tähän ikkunaan

en: Add bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

note: if (main_v->props.backup_abort_action == 2) we have to ask the user we have to ask the user what to do
en: _Abort save
fi: _Keskeytä tallennus

en: _Continue save in UTF-8
fi: _Jatka tallennusta UTF-8 -muodossa

en: Failed to convert %s to character encoding %s. Encoding failed on character '%s' at line %d column %d
    
    Continue saving in UTF-8 encoding?
fi: Ei voitu kääntää %s merkistökoodaukselle %s. Koodaus epäonnistui merkissä '%s'rivillä %d sarakkeessa %d
    
    Jatka tallentamalla UTF-8 -koodaukselle?

en: File encoding conversion failure
fi: Virhe tiedoston koodauksen muutoksessa

en: Previously:
fi: Ennen:

en: Unable to open file
fi: Tiedostoa ei voitu avata

en: _Retry
fi: _Tee uudelleen

en:  failed to load.
fi:  ei voitu ladata.

en: Select file to insert
fi: Valitse lisättävä tiedosto

en: No file to insert
fi: Ei lisättävää tiedostoa

en: Encoding
fi: Koodaus

en: Move/rename %s to
fi: Siirrä/nimeä uudelleen %s

en: Could not rename
fi: Ei voitu uudelleennimetä

en: Filter
fi: Suodin

en: Show backup files
fi: Näytä varmuuskopiot

en: _Skip
fi: _Ohita

en: _Overwrite
fi: _Ylikirjoita

en: Select basedir
fi: Valitse oletushakemisto

en: Advanced open file selector
fi: Edistynyt tiedoston avaaja

en: _Recursive:
fi: _Rekursiivinen:

en: <b>Contains</b>
fi: <b>Sisältää</b>

en: Pa_ttern:
fi: Ku_vio:

en: Is rege_x:
fi: O_n säänn. lauseke:

en: Select files
fi: Valitse tiedostoja

en: Open URL
fi: Avaa URL

en: _Continue save
fi: _Jatka tallennusta

en: A backupfile for %s could not be created. If you continue, this file will be overwritten.
fi: Tiedostolle %s ei voitu luoda varmuuskopiota. Jos jatkat, tämä tiedosto ylikirjoitetaan.

en: File backup failure
fi: Tiedoston varmuuskopiointi epäonnistui.

en: _Cancel
fi: _Peruuta

en: The file you have selected is being edited in Bluefish.
fi: Valitsemaasi tiedostoa muokataan Bluefishillä.

en: A file named "%s" already exists.
fi: Tiedosto nimeltä "%s" on jo olemassa.

en: Do you want to replace the existing file?
fi: Haluatko korvata olemassaolevan tiedoston?

en: Save
fi: Tallenna

en: Save %s as
fi: Tallenna nimellä %s

en: Close _Without Saving
fi: Sulje _tallentamatta

en: If you don't save your changes they will be lost.
fi: Jos et tallenna tekemiäsi muutoksia, ne katoavat.

en: Choose per _File
fi: Valitse _tiedostot erikseen

en: Close _All
fi: S_ulje kaikki

en: _Save All
fi: T_allenna kaikki

en: _Ignore
fi: _Hylkää

en: _Reload
fi: _Lataa _uudelleen

note: build a list of filters
en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Icon
fi: Kuvake

en: %d of %d
fi: %d %d:sta

en: Select File
fi: Valitse tiedosto

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Label
fi: Nimi

en: Foreground color
fi: Edusväri

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Command
fi: Komento

en: Pattern
fi: Kuvio

en: File #
fi: Tiedosto #

en: Line #
fi: Rivi #

en: Output #
fi: Tuloste #

en: Ask what to do
fi: Kysy mitä tehdä

en: left
fi: vasen

en: right
fi: oikea

en: top
fi: ylä

en: bottom
fi: ala

en: Edit preferences
fi: Muokkaa asetuksia

en: Text styles
fi: Tekstityylit

en: Files
fi: Tiedostot

en: User interface
fi: Ulkoasu

en: Dimensions
fi: Ulottuvuudet

note: arr = array_from_arglist(_("Java programming"),"1", "java:image:jsp", NULL); main_v->globses.filefilters = g_list_append(main_v->globses.filefilters, arr);
en: Images
fi: Kuvat

en: Output parsers
fi: Tulosteen jäsentäjät

en: Plugins
fi: Lisäosat

en: Enter Bluefish project filename
fi: Syötä Bluefish-projektin tiedostonimi

en: Select Bluefish project filename
fi: Valitse Bluefish-projektin tiedostonimi

en: Create New Project
fi: Luo uusi projekti

en: Edit Project
fi: Muokkaa projektia

en: Project _Name:
fi: Projektin _nimi:

en: Create _Project
fi: _Luo projekti

en: Create project
fi: Luo projekti

en: Create project with currently opened documents
fi: Luo projekti avoinna olevilla dokumenteilla

en: Create empty project
fi: Luo tyhjä projekti

en: weblint HTML checker
fi: weblint HTML-tarkastaja

en: xmllint XML checker
fi: xmllint XML-tarkastaja

en: Untitled Project
fi: Nimetön projekti

en: C programming
fi: C-ohjelmointi

en: Hide objectfiles
fi: Piilota objektitiedostot

en: Forward from cursor position
fi: Jatka kursorin sijainnista

en: Normal
fi: Normaali

en: Uppercase
fi: Isot kirjaimet

en: Lowercase
fi: Pienet kirjaimet

en: Only match if case (upper/lower) is identical.
fi: Huomioi isot ja pienet kirjaimet.

en: _Replace
fi: _Korvaa
