Bluefish 2.2.4 - en to it translation catalogue (854 entries)

en: Text editor with many web and software development extras
it: Editor di testo con molti extra per lo sviluppo di software e web

en: Bluefish is a powerful editor targeted towards programmers and web developers, with many options to write websites, scripts and programming code. Bluefish supports many programming and markup languages and has many features, but is still a very fast and lightweight application.
it: Bluefish è un potente editor rivolto a programmatori e sviluppatori web, con molte opzioni per scrivere siti web, script e codice di programmazione. Bluefish supporta molti linguaggi di programmazione e di markup e ha molte caratteristiche, ma è comunque un programma molto veloce e leggero.

en: A selection of the features:
it: Una selezione delle caratteristiche:

en: Well done syntax highlighting which for example supports languages inside languages (e.g. Javascript inside HTML inside PHP)
it: Evidenziazione della sintassi ben fatta che, per esempio, supporta linquaggi all'interno di altri linquaggi (ad esempio Javascript all'interno di HTML all'interno di PHP)

en: All kind of powerful editor features like auto indenting and auto completion for many functions and libraries in many programming languages
it: Tutte le caratteristiche di un potente editor come l'indentazione automatica e il completamento automatico per molte funzioni e librerie in molti linguaggi di programmazione

en: Project support
it: Sostegno al progetto

en: Support for remote files over ftp, sftp, webdav, etc
it: Supporto per file remoti tramite ftp, sftp, webdav, ecc

en: Powerful search and replace engine
it: Potente motore per ricerca e sostituzione

en: Customizable integration of external programs such as lint, make, etc
it: Integrazione personalizzabile di programmi esterni come lint, make, ecc

en: Snippets plugin to automate often used code
it: Plugin 'Ritagli' per automatizzare l'inserimento di codice

en: Code-aware in-line spell checking
it: Controllo ortografico in linea consapevole del codice

en: Zencoding or Emmet support
it: Supporto Zencoding o Emmet

en: Bookmarks panel
it: Pannello segnalibri

en: If you are an occasional coder who is in need for a simple to learn editor, or a heavy coder who dislikes heavy IDE's like eclipse or netbeans, Bluefish is your editor of choice!
it: Se sei un programmatore occasionale che ha bisogno di un editor semplice da imparare, o un programmatore pesante che non ama IDE pesanti come eclipse o netbeans, Bluefish è il tuo editor!

en: The Bluefish main window showing the application
it: La finestra principale di Bluefish che mostra l'applicazione

en: Bluefish Editor
it: Editor Bluefish

en: Web Development Editor
it: Editor di Sviluppo Web

en: programming;code;web;editor;development;html;php;python;
it: programmazione;codice;web;editor;sviluppo;html;php;python;

en: Bluefish project file
it: File di progetto di Bluefish

en: Bluefish language definition file
it: File di definizione linguaggio di Bluefish

en: Collapse all
it: Riduci tutti

en: Expand all
it: Espandi tutti

en: Collapse %s
it: Riduci %s

en: Expand %s
it: Espandi %s

en: Spell check language
it: Lingua del controllo ortografico

en: Add to dictionary
it: Aggiungi al dizionario

en: Ignore spelling
it: Ignora l'ortografia

en: Insert special characters as entities
it: Inserisci caratteri speciali come entità

en: Filebrowser
it: Browser dei file

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Goto Line:
it: Vai alla riga:

en: Find:
it: Trova:

en: Regular expression (pcre)
it: Espressione regolare (pcre)

en: Case sensitive
it: _Distingui maiuscole e minuscole

en: Dot character matches newlines
it: Il carattere punto corrisponde a nuova linea

en: Pattern contains backslash escaped sequences
it: Il modello contiene sequenze di _escape

en: Advanced
it: Avanzato

en: New Bluefish Window
it: Nuova finestra di Bluefish

note: Fake-label (for notebook_hide() and _show() ;)
en: Stand by...
it: Attendere...

en: Leave Fullscreen
it: Lascia schermo intero

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: New From Template
it: Nuovo Da Modello

en: Open _Recent
it: Apri _Recente

en: _Edit
it: _Modifica

en: _View
it: _Visualizza

en: _Document
it: _Documento

en: _Tab Size
it: Dimensione _Tabulatore

en: _Font Size
it: Dimensione Ca_rattere

en: Language M_ode
it: Modalità _Linguaggio

en: Character _Encoding
it: Codi_fica Caratteri

en: Reorder documents
it: Riordina i documenti

en: _Go
it: V_ai

en: _Project
it: _Progetto

en: _Tools
it: _Strumenti

en: _Commands
it: C_omandi

en: _Filters
it: _Filtri

en: _Output parsers
it: _Parser dell'output

en: For_mat
it: For_mato

en: _Insert
it: _Inserisci

en: Con_vert
it: Con_verti

en: _New
it: _Nuovo

en: New file
it: Nuovo file

en: New _Window
it: Nuova _Finestra

en: New window
it: Nuova finestra

en: Close Win_dow
it: C_hiudi Finestra

en: Close window
it: Chiudi finestra

en: _Open...
it: _Apri...

en: Open file
it: Apri file

en: Open Ad_vanced...
it: Apri Avan_zato...

en: Open advanced
it: Apri avanzato

en: Open _from Selection
it: Apri _dalla Selezione

en: Open from Selection
it: Apri dalla Selezione

en: _Print...
it: Spam_pa...

en: Print
it: Stampa

en: _Quit
it: _Esci

en: Quit Bluefish
it: Chiudi Bluefish

en: Preference_s...
it: Preferen_ze...

en: Edit Preferences
it: Modifica Preferenze

en: Select _All
it: Selezio_na tutto

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Toggle Boo_kmark
it: Alterna Se_gnalibri

en: Toggle bookmark
it: Alterna segnalibri

en: _Add or Remove...
it: _Aggiungi o Rimuovi...

en: Add or remove character encoding
it: Aggiungi o rimuovi codifiche caratteri

en: Floati_ng Window
it: Fi_nestra Mobile

en: Open current document in floating window
it: Apri il documento corrente in finestra mobile

en: _Increase
it: _Aumenta

en: Increase document font size
it: Aumenta la dimensione del carattere del documento

en: _Decrease
it: _Diminuisci

en: Decrease document font size
it: Diminuisci la dimensione del carattere del documento

en: Reset document font size
it: Ripristina la dimensione del carattere del documento

en: Increase document tab size
it: Aumenta la dimensione dei tab del documento

en: Decrease document tab size
it: Diminuisci la dimensione dei tab del documento

en: Reset document tab size
it: Ripristina la dimensione dei tab del documento

en: Rescan Synta_x & Spelling
it: _Analizza nuovamente Sintassi e Ortografia

en: Rescan document highlighting
it: Aggiorna l'evidenziazione

en: Rescan Synta_x
it: Analizza _nuovamente la Sintassi

en: _New Project...
it: _Nuovo Progetto...

en: New project
it: Nuovo progetto

en: _Open Project...
it: _Apri Progetto...

en: Open project
it: Apri progetto

en: _Synchronize Text Block
it: _Sincronizza Blocco di Testo

en: Synchronize text block
it: Sincronizza blocco di testo

en: _Toggle Comment
it: _Alterna Commenti

en: Toggle comment
it: Alterna commenti

en: Select _Block
it: Seleziona _Blocco

en: Select block, use multiple times to select parent blocks
it: Seleziona blocco, utilizzare più volte per selezionare blocchi superiori

en: Select _Identifier
it: Seleziona _Identificatore

en: Select identifier
it: Seleziona identificatore

en: D_uplicate Line
it: D_uplica la Linea

en: Duplicate the current line
it: Duplica la linea corrente

en: _Delete Line
it: _Cancella la Linea

en: Delete the current line
it: Cancella la linea corrente

en: _Word Count
it: _Conteggio Parole

en: Word count
it: Conteggio parole

en: Lorem Ipsum generator
it: Generatore di "Lorem Ipsum"

en: Insert Relative Filename
it: Inserisci nome di file relativo

en: Insert Absolute Filename
it: Inserisci nome di file assoluto

en: Indenting to S_paces
it: Indentazione a S_pazi

en: Indenting to spaces
it: Indentazione a spazi

en: Indenting to T_abs
it: Indentazione a T_ab

en: Indenting to tabs
it: Indentazione a tab

en: _Join Lines Together
it: _Unisci Linee

en: Join lines together
it: Unisci linee

en: Split Lines on Right _Margin
it: _Dividi le Linee al Margine Destro

en: Split lines on right margin
it: Dividi le linee al margine destro

en: Merge Lines Into Col_umns
it: Unisci Linee in Co_lonne

en: Merge lines into columns
it: Unisci righe in colonne

en: Rewrap _Lines
it: Ma_nda a Capo

en: Rewrap lines
it: Manda a capo

en: Strip T_railing Whitespace
it: _Elimina gli Spazi Finali

en: Strip trailing whitespace
it: Elimina gli spazi finali

en: Javascript beautifier
it: Abbellitore Javascript

en: Preview in browser
it: Anteprima nel browser

en: _Full Screen
it: _Schermo Intero

en: Full screen
it: Schermo intero

en: _Main Toolbar
it: Barra _Principale

en: Show main toolbar
it: Mostra la barra principale

en: _Side Pane
it: Barra _Laterale

en: Show side pane
it: Mostra riquadro laterale

en: _Output Pane
it: Riquadro di _Output

en: Show output pane
it: Mostra riquadro di output

en: Status_bar
it: Barra di _stato

en: Show statusbar
it: Barra di stato

en: Auto _Completion Popup
it: Pop-up di Completamento Automatico [_h]

en: Show auto completion popup
it: Mostra pop-up per il completamento automatico

en: _Auto Indent
it: _Indentazione Automatica

en: Auto indent
it: Auto indentazione

en: Highlight Block _Delimiters
it: Evidenzia i Delimitatori del Blo_cco

en: Highlight block delimiters
it: Evidenzia i delimitatori del blocco

en: _Highlight Syntax
it: _Evidenzia Sintassi

en: Highlight syntax
it: Evidenzia sintassi

en: Show _Blocks
it: Mostra _Blocchi

en: Show blocks
it: Mostra blocchi

en: Show Line N_umbers
it: Visualizza N_umeri di Riga

en: Show line numbers
it: Visualizza numeri di riga

en: Show Right _Margin
it: Mostra il _Margine Destro

en: Show right margin
it: Mostra il margine destro

en: Show Split _View
it: Mostra _Vista Suddivisa

en: Show split view
it: Mostra vista suddivisa

en: Show V_isible Spacing
it: Spa_ziatura Visibile

en: Show visible spacing
it: Spaziatura visibile

en: _Wrap Text
it: Testo a Ca_po

en: Wrap text
it: Testo a capo

en: _Close
it: _Chiudi

en: Close current file
it: Chiudi il file corrente

en: Close A_ll
it: Chiudi _Tutti

en: Close all files
it: Chiudi tutti i file

en: _Save
it: _Salva

en: Save current file
it: Salva il file corrente

en: Save _as...
it: Sa_lva con nome...

en: Save file as
it: Salva il file con nome

en: Sav_e All
it: Sal_va tutti

en: Save all files
it: Salva tutti i file

en: Rever_t to Saved
it: Ri_pristina

en: Reload current file
it: Ricarica file corrente

en: Save a cop_y...
it: Salva una cop_ia...

en: Save a copy
it: Salva una copia

en: _Insert...
it: _Inserisci...

en: Insert file
it: Inserisci file

note: Required to move here to disable sensitivity on OSX
en: Rena_me...
it: Rino_mina...

en: Rename file
it: Rinomina il file

en: _Indent
it: Sposta a _destra

en: Indent
it: Spostamento a destra

en: Unin_dent
it: Sposta_mento a sinistra

en: Unindent
it: Spostamento a sinistra

en: F_irst Bookmark
it: Pri_mo Segnalibro

en: Goto first bookmark
it: Vai al primo segnalibro

en: L_ast Bookmark
it: Ultimo Se_gnalibro

en: Goto last bookmark
it: Val all'ultimo segnalibro

en: N_ext Bookmark
it: Segnalibro Su_ccessivo

en: Goto next bookmark
it: Vai al prossimo segnalibro

en: P_revious Bookmark
it: Segnalibro Pr_ecedente

en: Goto previous document
it: Vai documento precedente

en: Move Tab _Left
it: Sposta la Scheda a _Sinistra

en: Move current tab left
it: Sposta la scheda corrente a sinistra

en: Move Tab _Right
it: Sposta la Scheda a _Destra

en: Move current tab right
it: Sposta la scheda corrente a destra

en: Sort by filename
it: Ordina per nome file

en: Sort by full path
it: Ordina per percorso completo

en: _Recent Document
it: Documento _Recente

en: Goto most recent document
it: Vai al documento più recente

en: _First Document
it: Primo _Documento

en: Goto first document
it: Vai al primo documento

en: _Last Document
it: _Ultimo Documento

en: Goto last document
it: Vai all'ultimo documento

en: _Next Document
it: Documento Successi_vo

en: Goto next document
it: Vai al documento successivo

en: _Previous Document
it: Documento _Precedente

en: _Goto Line
it: _Vai alla riga

en: Goto line
it: Vai alla riga

en: Goto Line Number from _Clipboard
it: Vai al Numero di Riga dagli _Appunti

en: Goto line number in clipboard or selection
it: Vai al numero di riga negli appunti o nella selezione

en: _Jump to Reference
it: _Salta al Riferimento

en: Jump to reference
it: Salta al riferimento

en: Jump to Matching Block Boundary
it: Passa al Corrispondente Fine Blocco

en: Cu_t
it: _Taglia

en: Cut
it: Taglia

en: _Copy
it: _Copia

en: Copy
it: Copia

en: _Paste
it: _Incolla

en: Paste
it: Incolla

en: Paste Specia_l
it: Incolla Specia_le

en: Paste Special
it: Incolla Speciale

en: _Find
it: Tr_ova

en: Show find bar
it: Mostra la barra di ricerca

en: Find A_gain
it: Trova Successi_vo

en: Find again
it: Trova successivo

en: Find from Clip_board
it: Cerca dagli A_ppunti

en: Find from clipboard or selection
it: Cerca dagli appunti o dalla selezione

en: Ad_vanced Find & Replace...
it: Tro_va e Sostituisci Avanzato...

en: Advanced Find and Replace
it: Trova e Sostituisci Avanzato

en: Save & _close
it: Salva e _chiudi

en: Save & close project
it: Salva e chiudi il progetto

en: Save project
it: Salva il progetto

en: Save project as
it: Salva il progetto con nome

en: _Edit Project Options...
it: Mo_difica le Opzioni del Progetto...

en: Edit project options
it: Modifica opzioni del progetto

en: _Undo
it: _Annulla

en: Undo
it: Annulla

en: U_ndo All
it: Annulla T_utto

en: Undo All
it: Annulla Tutto

en: _Redo
it: _Ripeti

en: Redo
it: Ripeti

en: R_edo All
it: Rip_eti Tutto

en: Redo All
it: Ripeti Tutto

en: Always use this syntax for files of type %s ?
it: Utilizzare sempre questa sintassi per i file di tipo %s?

en: Open _URL...
it: Apri _URL...

en: _Spell Check
it: Controllo _Ortografico

en: Text area to filter
it: Filtro dall'area di testo

en: All text
it: Tutto il testo

en: Selected text only
it: Selezionato solo testo

en: Never ask again
it: Non chiedere più

en: Select the block to sync to other pages. Include the start-of-block and end-of-block markers in your selection.
it: Seleziona il blocco di testo da sincronizzazione con altre pagine. Includi i marcatori di inizio e fine blocco nella selezione.

en: To proceed with the current selection click forward.
it: Per procedere con la selezione attuale cliccare avanti.

en: Below is the block, including start and end marker. Please <b>select the start marker</b> in the text below.
it: Nel testo seguente sono inclusi i marcatori di inizio e fine blocco. Prego <b>seleziona il marcatore di inizio</b> nel testo seguente.

en: Please <b>select the end marker</b> in the text below.
it: Prego <b>seleziona il marcatore di fine</b> nel testo seguente.

en: Will replace the text between <i>%s</i> and <i>%s</i> in all documents opened in this window.
    <b>Proceed?</b>
it: Verrà sostituito il testo tra <i>%s</ i> e <i>%s</ i> in tutti i documenti aperti in questa finestra.
    <b>Procedere?</b>

en: <span foreground="red" weight="bold">Please select the block of text to synchronize.</span>
it: <span foreground="red" weight="bold">Prego seleziona il blocco di testo da sincronizzare.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">This marker exists more than once in the block.</span>
it: <span foreground="red" weight="bold">Questo marcatore esiste più di una volta nel blocco.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the start of the block.</span>
it: <span foreground="red" weight="bold">Seleziona il testo che delimita l'inizio del blocco.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the end of the block.</span>
it: <span foreground="red" weight="bold">Seleziona il testo che delimita la fine del blocco.</span>

en: Visit us at http://bluefish.openoffice.nl
it: Visitaci su http://bluefish.openoffice.nl

en: Open in existing window.
it: Apri in una finestra già esistente.

en: Open in new window.
it: Apri in una nuova finestra.

en: Print version information.
it: Stampa informazioni sulla versione.

en:  [FILE(S)]
it:  [FILE]

en: Error parsing command line options. %s
    Please run: %s -?
it: Errore processando le opzioni a riga di comando. %s
    Prego eseguire: %s -?

en: _Name:
it: _Nome:

en: _Description:
it: _Descrizione:

en: _Temporary
it: _Temporaneo

en: Temporary
it: Temporaneo

en: Do you really want to delete %s?
it: Volete veramente cancellare %s?

en: Delete permanent bookmark.
it: Cancella segnalibro permanente.

en: Delete all bookmarks.
it: Elimina tutti i segnalibri.

en: Do you really want to delete all bookmarks for %s?
it: Siete sicuri di voler rimuovere tutti i segnalibri per %s?

en: Delete bookmarks?
it: Eliminare i segnalibri?

en: Edit bookmark
it: Modifica il segnalibro

en: Bookmark menu
it: Menu segnalibri

en: Show Bookmark
it: Visualizza Segnalibro

en: Show File
it: Mostra file

en: Bookmark search menu
it: Menu di ricerca nei segnalibri

en: _Edit...
it: _Modifica...

en: _Delete
it: _Cancella

en: Delete bookmark
it: Elimina i segnalibri

en: Delete All
it: Cancella Tutto

en: Delete all bookmarks
it: Elimina tutti i segnalibri

en: Delete All in Document
it: Elimina Tutto nel Documento

en: Delete all bookmarks in document
it: Elimina tutto i segnalibri nel documento

en: Permanent by default
it: Permanente predefinito

en: Follow active document
it: Segui il documento attivo

en: By Name
it: Da Nome

en: By Full Path
it: Da Percorso Completo

en: By Full URI
it: Da URI completo

en: Content
it: Contenuto

en: Name
it: Nome

en: Name & Content
it: Nome e Contenuto

en: First bookmark
it: Primo segnalibro

en: Previous bookmark
it: Segnalibro precedente

en: Next bookmark
it: Segnalibro successivo

en: Last bookmark
it: Ultimo segnalibro

en: Name:
it: Nome:

en: 
    Language mode:
it: 
    Modalità linguaggio:

en: 
    Encoding:
it: 
    Codifica:

en: 
    Permissions: %s
    Uid: %u Gid: %u
it: 
    Permessi: %s
    Uid: %u Gid: %u

en: 
    Size (on disk):
it: 
    Dimensione (sul disco):

en: 
    Last modified:
it: 
    Modificato l'ultima volta:

en: Untitled %d
it: Senza nome %d

en: Changed tab width to %d
it: Larghezza del tab modificata in %d

en: Document %s is already open in another Bluefish window.
it: Il documento %s è già aperto in un altra finestra di Bluefish.

en: Move to this window
it: Sposta in questa finestra

en: Open readonly
it: Apri in sola lettura

en: Do not open
it: Non aprire

en: Ln: %d, Col: %d, Char: %d, Blocks: %d
it: Ln: %d, Col: %d, Car: %d, Blocchi: %d

en:  OVR
it:  SVR

en:  RO
it:  SL

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: _Split
it: _Dividi

en: File contains very long lines. Split these lines?
it: Il file contiene linee molto lunghe. Dividere queste linee?

en: The lines in this file are longer than Bluefish can handle with reasonable performance. This split function, however, is unaware of any language syntax, and may replace spaces or tabs with newlines in any location, or insert newlines if no spaces or tabs are found.
it: Le righe di questo file sono più di quante Bluefish è in grado di gestire con prestazioni ragionevoli. Questa funzione dividi, comunque, è a conoscenza di sintassi del linguaggio, e può sostituire gli spazi o le tabulazioni con ritorni a capo in qualsiasi posizione, o inserire ritorni a capo se non vengono trovati spazi o tabulazioni.

en: _Convert
it: _Converti

en: File '%s' is not a valid text file.
    The file might be corrupted, truncated, or in an unexpected encoding.
it: Il file '%s' non è un file di testo valido.
    Il file potrebbe essere danneggiato, troncato, o in una codifica inaspettata.

en: Bluefish can convert this file into a valid one by replacing illegal symbols with spaces. Convert?
it: Bluefish può convertire il file in uno valido, sostituendo simboli illegali con spazi. Convertire?

en: File is opened in read-only mode since it differs from original one.
    %lu characters were replaced by space
it: Il file è aperto in modalità di sola lettura poiché differisce da quello originale
    %lu caratteri sono stati sostituiti da uno spazio

en: Use 'Save As' to save it with different name and make editable
it: Utilizzare 'Salva con nome' per salvare con nome diverso e rendere modificabile

en: Add bookmark
it: Aggiungi il segnalibro

en: Exit fullscreen
it: Esci da schermo intero

note: if (main_v->props.backup_abort_action == 2) we have to ask the user we have to ask the user what to do
en: _Abort save
it: Interrompi s_alvataggio

en: _Continue save in UTF-8
it: _Continua il salvataggio in UTF-8

en: Failed to convert %s to character encoding %s. Encoding failed on character '%s' at line %d column %d
    
    Continue saving in UTF-8 encoding?
it: Conversione di %s nella codifica dei caratteri %s fallita. Codifica fallita al carattere '%s' alla riga %d colonna %d
    
    Continuare a salvare con codifica UTF-8?

en: File encoding conversion failure
it: Conversione della codifica del file fallita

en: Previously:
it: Precedentemente:

en: Unable to open file
it: Impossibile aprire il file

en: If you revert "%s" to your last saved copy, your current changes will be permanently lost.
it: Se ripristinate "%s" all'ultima copia salvata, le modifiche in corso saranno definitivamente perse.

en: Revert changes to last saved copy?
it: Ripristinare all'ultima copia salvata?

en: _Retry
it: _Riprova

en: Retry _all failed
it: Riprova _tutti i falliti

en: Close all _failed
it: Chiudi tutti i falliti

en:  failed to load.
it:  caricamento fallito.

en: File failed to load
it: Caricamento del file fallito

en: Select file to insert
it: Seleziona il file da inserire

en: No file to insert
it: Nessun file da inserire

en: Save pasted image as
it: Salva immagine incollata come

en: Paste special
it: Incolla speciale

en: No compatible clipboard data found
it: Nessun dato compatibile trovato negli appunti

en: Paste as _HTML
it: Incolla come _HTML

en: Paste as HTML with _JPG
it: Incolla come HTML con _JPG

en: Paste as plain text
it: Incolla come testo semplice

en: %d line | %d lines
it[0]: %d linea
it[1]: %d linee

en: %d word | %d words
it[0]: %d parola
it[1]: %d parole

en: %d character | %d characters
it[0]: %d carattere
it[1]: %d caratteri

en: Selection statistics:
it: Statistiche della selezione:

en: Statistics:
it: Statistiche:

en: Lines into columns
it: Linee in colonne

en: Number of columns:
it: Numero di colonne:

en: Spread lines horizontally
it: Estendi le linee orizzontalmente

en: Column separator:
it: Separatore di colonna:

en: Fill empty entries:
it: Riempi le voci vuote:

en: Number of _paragraphs:
it: Numero di _paragrafi:

en: Number of _sentences:
it: Numero di fra_si:

en: Insert plain text
it: Inserisci testo semplice

en: Insert in <li>
it: Inserisci in <li>

en: Insert in <p>
it: Inserisci in <p>

en: Number of paragraphs
it: Numero di paragrafi

en: Number of sentences
it: Numero di frasi

en: Javascript Beautify
it: Abbellire Javascript

en: _Indent size:
it: Dimensione _indentazione:

en: Use _tabs to indent, not spaces
it: Utilizza il tabulatore per l'indentazione, non gli spazi

en: Do not _preserve existing line breaks
it: Non _conservare le interruzioni di riga esistenti

en: More _jslint-compatible output
it: Output più compatibile con _jslint

en: _Decode printable chars encoded in \\xNN notation
it: _Decodifica i caratteri stampabili codificati in notazione \\xNN

en: Beautify only in _selection
it: Abbellisci solo nella _selezione

en: _Indent size
it: Dimensione _indentazione

en: _Available encodings:
it: _Codifiche disponibili:

en: Description
it: Descrizione

en: Encoding
it: Codifica

en: Encodings in _menu:
it: Codifiche nel _menu:

en: Add or remove document encodings
it: Aggiungi o rimuovi codifiche dei documenti

en: Supply extra arguments
it: Fornisci argomenti aggiuntivi

en: Supply arguments to define %%a in '%s'
it: Fornisci argomenti per definire%%a in '%s'

en: Internal error.
it: Errore interno.

en: This command requires the current document to have a file name. Please save your document first.
it: Questo comando richiede che il documento corrente abbia un nome. Si prega di salvare prima il documento.

en: This command requires the current document to be a local file. Please save your document to a local file.
it: Questo comando richiede che il documento corrente sia un file locale. Si prega di salvare il documento in un file locale.

en: External commands cannot have an output defined. Please fix this command in the preferences.
it: I comandi esterni non possono avere un'output definito. Correggi questo comando nelle preferenze.

en: This command has multiple inputs. Please fix this command in the preferences.
it: Questo comando ha input multipli. Correggi questo comando nelle preferenze.

en: This command has multiple outputs. Please fix this command in the preferences.
it: Questo comando ha output multipli. Correggi questo comando nelle preferenze.

en: Failed to create a command for %s.
    %s
it: Impossibile creare un comando per %s.
    %s

en: Failed to create a command
it: Impossibile creare un comando

en: The command %s exited with error code %d. %s
it: Il comando %s è uscito con il codice di errore %d. %s

en: Probably this application is not installed on your system.
it: Probabilmente questa applicazione non è installata sul sistema.

en: Command returned error code
it: Il comando ha restituito un codice di errore

en: Set documentroot and webroot
it: Imposta documentroot e webroot

en: The <i>documentroot</i> is the place where Bluefish finds the file,
    the <i>webroot</i> is the location where those same files can be viewed on the webserver
it: <i>Documentroot</i> è la posizione dove Bluefish trova i file,
    <i>webroot</i> è l'indirizzo dove gli stessi file possono essere visti tramite il server web

en: Move/rename %s to
it: Muovi/rinomina %s in

en: Could not rename
it: Impossibile rinominare

en: New directory
it: Nuova cartella

note: Do we really need to display the full path here? * * Having the filename in the both the primary and secondary text seems to be redundant. * Set back to just the primary text for now. * --> Sometimes you can have a file in many directories (e.g. Makefile.in, index.html) * and then this might give yo
en: Are you sure you want to delete
    "%s"?
it: Sicuri di voler cancellare
    "%s"?

en: If you delete %s, it will be permanently lost.
it: Se eliminate %s, verrà definitivamente perso.

en: File Browser menu
it: Menu del browser dei file

en: _Open
it: _Apri file

en: Open
it: Apri

en: Open _Advanced...
it: Apri Avan_zato...

en: Search files...
it: Cerca file...

en: Search files
it: Cerca file

en: Rena_me
it: Rino_mina

en: Rename
it: Rinomina

en: Delete
it: Cancella

en: New _File
it: _Nuovo File

en: _New Directory
it: Nuova _Cartella

en: Insert _link
it: Inserisci _collegamento

en: Insert link
it: Inserisci collegamento

en: _Refresh
it: A_ggiorna

en: Refresh
it: Aggiorna

en: _Set as base dir
it: _Imposta come cartella base

en: Set as base directory
it: Imposta come cartella base

en: Set as document root
it: Imposta come documentroot

en: Show Full _Tree
it: Mostra tutto l'albero

en: Show full tree
it: Mostra tutto l'albero

en: View Mode
it: Modalità di Visualizzazione

en: Filter
it: Filtro

en: New Filter
it: Nuovo Filtro

en: New filter
it: Nuovo filtro

en: Edit Filter
it: Modifica il Filtro

en: Edit filter
it: Modifica il filtro

en: Delete Filter
it: Cancella il Fitro

en: Delete filter
it: Cancella il fitro

en: Follow Active Document
it: Segui il Documento Attivo

en: Show Backup Files
it: Mostra File di Backup

en: Show backup files
it: Mostra file di backup

en: Show Hidden Files
it: Mostra File Nascosti

en: Show hidden files
it: Mostra file nascosti

en: Dual
it: Doppia

en: Flat
it: Uniforme

en: Tree
it: Albero

en: <b>%s</b>
    which is the equivalent of
    <b>%s%s</b>
it: <b>%s</b>
    che è l'equivalente di
    <b>%s%s</b>

en: Still loading %d file, finished %s | Still loading %d files, finished %s
it[0]: Caricamento in corso di %d file, %s completato
it[1]: Caricamento in corso di %d file, %s completato

en: All files loaded, finished %s, %d document open | All files loaded, finished %s, %d documents open
it[0]: Tutti i file caricati, %s completato, %d documento aperto
it[1]: Tutti i file caricati, %s completato, %d documenti aperti

en: Finished advanced open, %d document open. | Finished advanced open, %d documents open.
it[0]: Apertura avanzata completata, %d documento aperto.
it[1]: Apertura avanzata completata, %d documenti aperti.

en: _Skip
it: _Salta

en: _Overwrite
it: S_ovrascrivi

en: %s cannot be copied, it already exists, overwrite?
it: %s non può essere copiato, esiste già, sovrascrivere?

en: Overwrite file?
it: Sovrascrivere il file?

en: Autosave in progress...
it: Salvataggio automatico in corso...

en: Started open advanced...
it: Apertura avanzata avviata...

en: Select basedir
it: Seleziona la cartella base

en: Advanced open file selector
it: Selettore apertura file avanzato

en: <b>Files</b>
it: <b>File</b>

en: Base _Dir:
it: _Cartella Base:

en: _Pattern:
it: Mode_llo:

en: Pattern matches _full path:
it: Percorso completo dei modelli di ricerca:

en: _Recursive:
it: _Ricorsivo:

en: Ma_x recursion:
it: Ma_ssima ricorsione:

en: <b>Contains</b>
it: <b>Contiene</b>

en: Pa_ttern:
it: Mode_llo:

en: Is rege_x:
it: È un'e_spressione regolare:

en: Select files
it: Seleziona i file

en: Open URL
it: Apri URL

en: _Continue save
it: _Continua il salvataggio

en: A backupfile for %s could not be created. If you continue, this file will be overwritten.
it: Impossibile creare un file di backup per il file %s. Se continuate, il file sarà sovrascritto.

en: File backup failure
it: Backup del file fallito

en: Could not save file
it: Impossibile salvare il file

en: File changed on disk
it: File modificato sul disco

en: _Cancel
it: _Annulla

en: File %s exists and is open, overwrite?
it: Il file %s esiste ed è aperto, sovrascrivere?

en: The file you have selected is being edited in Bluefish.
it: Il file selezionato è usato da Bluefish.

en: A file named "%s" already exists.
it: Un file di nome "%s" esiste già.

en: Do you want to replace the existing file?
it: Volete sostituire il file esistente?

en: " save is in progress
it: " salvataggio in corso

en: Save in progress!
it: Salvataggio in corso!

en: Save
it: Salva

en: Save %s as
it: Salva %s come

en: Save copy of %s
it: Salva una copia di %s

en: Close _Without Saving
it: Chiudi _Senza Salvare

en: Save changes to "%s" before closing?
it: Salvare i cambiamenti a "%s" prima di chiudere?

en: If you don't save your changes they will be lost.
it: Se non salvate le modifiche andranno perse.

en: _Reopen
it: _Riapri

en: Project "%s" failed to load
it: Caricamento del progetto "%s" fallito

en: Do you want to reopen project from another location?
it: Vuoi riaprire il progetto da un altra posizione?

en: Choose per _File
it: Scegli per ogni _file

en: Close _All
it: Ch_iudi Tutto

en: _Save All
it: _Salva Tutto

en: One or more open files have been changed.
it: Uno o più file sono stati modificati.

en: <span color="red">%d failure</span> | <span color="red">%d failures</span>
it[0]: <span color="red">%d fallito</span>
it[1]: <span color="red">%d falliti</span>

en: incomplete finished
it: incompleto

en: completed
it: completato

en: Local directory
it: Cartella locale

en: Remote directory
it: Cartella remota

en: Delete deprecated files
it: Elimina i file deprecati

en: Include hidden files
it: Includi file nascosti

en: Include backup files
it: Includi file di backup

note: g_print("oldtimestr=%s, newtimestr=%s\n",oldtimestr,newtimestr);
en: Filename:%s changed on disk.
    
    Original modification time was %s
    New modification time is %s
    Original size was %s bytes
    New size is %s bytes
it: Nome del file: %s cambiato sul disco.
    
    La data di modifica originale era %s
    La nuova data di modifica è %s
    La dimensione originale era %s byte
    La nuova dimensione è %s byte

en: _Unset file name
it: _Annulla il nome del file

note: file is deleted on disk, what do we do now ?
en: File name: %s
it: Nome file: %s

en: File disappeared from disk
it: File scomparso dal disco

en: _Ignore
it: _Ignora

en: _Reload
it: _Ricarica

en: Check and reload all documents
it: Verifica e ricarica tutti i documenti

note: build a list of filters
en: All files
it: Tutti i file

en: Hide files that match the filter
it: Nascondi i file che corrispondono al filtro

en: Add pattern
it: Aggiungi modello

en: Icon
it: Icona

en: %d of %d
it: %d di %d

en: Select File
it: Seleziona il file

en: Character _Encoding:
it: _Codifica caratteri:

en: Automatic detection
it: Rilevamento automatico

en: <b>Keystroke choice</b>
it: <b>Scelta battitura</b>

en: 
    Press requested key combination.
    Please use Ctrl, Shift, Alt key with any other key.
    <i>Esc to cancel, Delete to remove the accelerator.</i>
it: 
    Premere la combinazione di tasti richiesta.
    Utilizzare Ctrl, Maiuscolo, Alt con qualsiasi altro tasto.
    <i>Esc per annullare, Canc per rimuovere.</i>

en: Press shortcut key combination
it: Premere la combinazione di tasti di scelta rapida

en: Filename
it: Nome del file

en: Line
it: Riga

en: Failed to compile output parser pattern %s: %s
it: Compilazione del modello di parser dell'output %s fallito: %s

en: <b>What to print</b>
it: <b>Cosa stampare</b>

en: Print header
it: Stampa intestazione

en: Print line numbers
it: Stampa i numeri di riga

en: What to print
it: Cosa stampare

en: Untitled
it: Senza nome

en: None
it: Nulla

en: _Template:
it: M_odelli:

en: <b>Options</b>
it: <b>Opzioni</b>

en: Enable a_uto-completion
it: Abilita il completamento automatico

en: Enable _block folding
it: Abilita la chiusura dei _blocchi

en: Display block stack in statusbar
it: Mostra blocco dello stack nella barra di stato

en: Highlight block _delimiters
it: Evidenzia i _delimitatori del blocco

en: _Highlight current line
it: _Evidenzia la linea corrente

en: Show line _numbers
it: Visualizza _numeri di riga

en: Show _right margin indicator
it: Mostra l'indicatore margine destro

en: Auto indentin_g
it: Auto indentazione

en: Wra_p lines
it: A capo automatico

en: Enable syntax scanning
it: Abilita scansione sintassi

en: Show _visible spacing
it: Mostra spaziatura _visible

en: _Enable spell check
it: _Abilita controllo ortografico

en: <b>Tab Stops</b>
it: <b>Tabulazioni</b>

en: Tab _width:
it: A_mpiezza tabulatore:

en: Insert _spaces instead of tabs
it: Usa _spazi per indentare, non tabulazioni

en: Enabled
it: Abilitato

en: Path to plugin
it: Percorso del plugin

en: Extension
it: Estensione

en: <small>Text styles are applied on top of each other. If multiple styles are applied to the same text, the top-most style in this list has the highest priority. Use drag and drop to re-order the text styles.</small>
it: <small>Gli stili di testo vengono applicati uno sopra l'altro. Se stili multipli vengono applicati allo stesso testo, il più in alto in questo elenco ha la massima priorità. Trascinate per riordinare gli stili di testo.</small>

en: Label
it: Etichetta

en: Foreground color
it: Colore primo piano

en: _Foreground color:
it: Colore _primo piano:

en: Background color
it: Colore sfondo

en: _Background color:
it: Colore _sfondo:

en: _Normal weight
it: _Normale

en: Bold _weight
it: _Grassetto

en: Normal st_yle
it: Stile n_ormale

en: _Italic style
it: Stile _corsivo

en: _Spell check
it: Controllo _ortografico

en: Add entry
it: Aggiungi voce

en: Delete entry
it: Cancella voce

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
it: <small><b>Opzioni di input</b>
    iniziare con | per inviare l'input allo standard input
    %f nome del file locale (disponibile per i file locali)
    %i nome del file temporaneo per l'input, equivale %f se il documento non è modificato ed è locale
    <b>Altre opzioni</b>
    %a ulteriori argomenti che verranno richiesti quando questo filtro viene attivato
    %c cartella locale dei file (disponibile per i file locali)
    %n nome del file senza percorso (disponibile per tutti i file)
    %u URL (disponibile per tutti i file)
    %p URL di anteprima se la directory base e dir sono impostati del progetto, altrimenti identico a %u</small>

en: Command
it: Comando

en: Default browser
it: Browser predefinito

en: Update defaults
it: Aggiorna i predefiniti

en: Reset all
it: Ripristina tutto

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (requires local file, cannot operate on selection)
    %i temporary filename for input
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    %t temporary filename for both input and output (for in-place-editing filters, cannot operate on selection)
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (requires local file)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
it: <small><b>Opzioni di input</b>
    iniziare con | per inviare l'input allo standard input
    %f nome del file locale (richiede file locali, non può operare nella selezione)
    %i nome del file temporaneo per l'input
    <b>Opzioni di output</b>
    terminare con | per leggere l'output dallo standard output
    %o nome del file temporaneo
    %t nome del file temporaneo sia per l'input che per l'output (per filtri in-place-editing, non può operare nella selezione)
    <b>Altre opzioni</b>
    %a ulteriori argomenti che verranno richiesti quando questo filtro viene attivato
    %c cartella locale dei file (richiede file locali)
    %n nome del file senza percorso (disponibile per tutti i file)
    %u URL (disponibile per tutti i file)
    %p URL di anteprima se la directory base e dir sono impostati del progetto, altrimenti identico a %u</small>

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
it: <small><b>Opzioni di input</b>
    iniziare con | per inviare l'input allo standard input
    %f nome del file locale (disponibile per i file locali)
    %i nome del file temporaneo per l'input, equivale %f se il documento non è modificato ed è locale
    <b>Opzioni di output</b>
    terminare con | per leggere l'output dallo standard output
    %o nome del file temporaneo
    <b>Altre opzioni</b>
    %a ulteriori argomenti che verranno richiesti quando questo filtro viene attivato
    %c cartella locale dei file (disponibile per i file locali)
    %n nome del file senza percorso (disponibile per tutti i file)
    %u URL (disponibile per tutti i file)
    %p URL di anteprima se la directory base e dir sono impostati del progetto, altrimenti identico a %u</small>

en: Pattern
it: Modello

en: File #
it: File n°

en: Line #
it: Riga n°

en: Output #
it: Output n°

en: A restart is needed to see the effect of these options
it: È necessario il riavvio per vedere l'effetto di queste opzioni

note: 1=text
en: Option name
it: Nome opzione

note: 2=boolean
en: value
it: valore

note: 1=text
en: Highlight name
it: Evidenzia il nome

en: Textstyle
it: Stile del testo

en: Continue and ignore changes
it: Continuare e ignorare le modifiche

en: Cancel
it: Annulla

en: Importing colors will abort any preferences changes
it: Importando i colori verranno annullate eventuali modifiche alle preferenze

en: Importing colors will close the preferences dialog and cancel any changes you made. Do you want to continue?
it: Importando i colori verrà chiusa la finestra delle preferenze ed annullata qualsiasi modifica apportata. Vuoi continuare?

en: Choose file
it: Scegli il file

en: Import done
it: Importazione completata

en: Import %s failed
it: Importazione di %s non riuscito

en: Delayed
it: Ritardato

en: Immediately
it: Immediatamente

en: Continue save
it: Continua il salvataggio

en: Abort save
it: Interrompi salvataggio

en: Ask what to do
it: Chiedi cosa fare

en: Never
it: Mai

en: Periodically and during save
it: Periodicamente e durante il salvataggio

en: Only during save
it: Solo durante il salvataggio

en: Nothing
it: Niente

en: Modified time and file size
it: Ora e dimensione file modificata

en: Modified time
it: Ora di modifica

en: File size
it: Dimensione file

en: left
it: sinistra

en: right
it: destra

en: top
it: cima

en: bottom
it: fondo

en: Recently opened
it: Aperto di recente

en: Recently closed
it: Chiuso di recente

en: Only project files
it: Solo file di progetto

en: All
it: Tutti

en: All except spaces
it: Tutti eccetto gli spazi

en: All trailing
it: Tutti i finali

en: All except non-trailing spaces
it: Tutti tranne gli spazi non finali

en: Always
it: Sempre

en: Smart
it: Intelligente

en: Edit preferences
it: Preferenze di modifica

note: *  Initial document settings
en: <b>Default settings (overridden by project settings)</b>
it: <b>Impostazioni predefinite (sovrascritte dalle impostazioni del progetto)</b>

en: Initial document settings
it: Impostazioni iniziali del documento

en: Editor settings
it: Opzioni dell'editor

en: <b>Editor settings</b>
it: <b>Opzioni dell'editor</b>

en: Smart auto indentin_g on brackets
it: Rientro automatico intelligente tra parentesi

en: Smart Home/_End cursor positioning
it: Posizionamento del cursore con Home/_End intelligente

en: _Tab key indents selection
it: Il tasto _Tab indenta la selezione

en: Replace unicode quotes with ascii quotes
it: Sostituisci virgolette unicode con virgolette ascii

en: Insert spaces to cursor position
it: Inserisci spazi nella posizione del cursore

en: Automatically insert closing brackets
it: Inserisci automaticamente le parentesi di chiusura

en: Right _margin/split line end position:
it: Posizione del _margine destro/linea di divisione:

en: Wrap lines on right margin indicator
it: Manda a capo sull'indicatore margine destro

en: Visible _whitespace mode:
it: Modalità degli spazi visibili:

en: <b>Undo</b>
it: <b>Annulla<b>

en: _Number of actions in history:
it: _Numero di azioni nella cronologia degli annullamenti:

en: Clear _history on save
it: Ca_ncella la cronologia degli annullamenti al salvataggio

en: Auto-completion & Reference
it: Auto-completamento e Riferimento

en: <b>Auto-completion</b>
it: <b>Auto-completamento</b>

en: Show _pop-up window:
it: Mostra finestra di _pop-up:

en: Minimum matching length for auto-completion:
it: Lunghezza minima di corrispondenza per l'auto-completamento:

en: Shortcut _key combination:
it: Combinazione di _tasti di scelta rapida:

en: <b>Reference Information</b>
it: <b>Informazioni di Riferimento</b>

en: _Load reference data from language files
it: _Carica i riferimenti da file di linguaggio

en: Show references in auto-completion _pop-up window
it: Mostra i riferimenti nella finestra di _pop-up per il completamento automatico

en: Show references if mouse is over text editor
it: Mostra i riferimenti se il mouse è sopra l'editor

en: Font & Colors
it: Caratteri e Colori

en: <b>Font &amp; Cursor</b>
it: <b>Carattere &amp; Cursore</b>

en: _Editor font:
it: Carattere dell'_editor:

en: Cursor / font size ratio (%):
it: Rapporto di dimensione cursore / carattere (%):

en: <b>Colors</b>
it: <b>Colori</b>

en: Use system wide color settings
it: Utilizza le impostazioni colori del sistema

en: Cursor color
it: Colore del cursore

en: C_ursor color:
it: Colore del c_ursore:

en: Selection background color
it: Colore di sfondo della selezione

en: _Selection background color:
it: Colore di _sfondo della selezione:

en: Margin foreground color
it: Colore in primo piano del margine

en: _Margin foreground color:
it: Colore in primo piano del _margine:

en: Margin background color
it: Colore di sfondo del margine

en: _Margin background color:
it: Colore di sfondo del _margine:

en: Highlight cursor position
it: Evidenzia la linea corrente

en: Cursor highlight color
it: Colore dell'evidenziazione del cursore

en: _Cursor highlight color:
it: _Colore dell'evidenziazione del cursore:

en: Current line color
it: Colore della linea attuale

en: Cu_rrent line color:
it: Colore della linea a_ttuale:

en: Visible whitespace color
it: Colore degli spazi visibili

en: _Visible whitespace color:
it: Colore degli spazi _visibili:

en: <b>Import / export color profiles</b>
it: <b>Importa / esporta profili colore</b>

en: Color profiles set colors for the editor, user interface and all textstyles.
it: I profili colore impostano i colori per l'editor, interfaccia utente e tutti gli stili di testo.

en: Export
it: Esporta

en: Import
it: Importa

en: Apply
it: Applica

en: Text styles
it: Stili di testo

en: <b>Text Styles</b>
it: <b>Stili di Testo</b>

en: Files
it: File

en: <b>Encoding</b>
it: <b>Codifica</b>

en: _Default character set for new files:
it: _Set di caratteri predefiniti per i nuovi file:

en: Auto set <meta> _HTML tag on encoding change
it: Imposta automaticamente i <meta> tag _HTML al cambiamento della codifica

en: <b>Misc</b>
it: <b>Altro</b>

en: Strip trailing spaces on save
it: Elimina gli spazi finali durante il salvataggio

en: Open co_mmandline files in running bluefish process
it: Apri i file a riga di co_mando nella finestra corrente di bluefish

en: Open commandline files in new _window
it: Apri i file a riga di comando in una nuova _finestra

en: Check if file is modified on disk:
it: Controlla se il file viene modificato sul disco:

en: File properties to check on dis_k for modifications:
it: Proprietà dei file da controllare sul dis_co per le modifiche:

en: Show warning for files with very long lines
it: Mostra avviso per i file con linee molto lunghe

en: Backup & Recovery
it: Backup & Ripristino

en: Create _backup file during file save
it: Creare un file di _backup al salvataggio

en: _Remove backup file on close
it: _Rimuovi il file di backup alla chiusura

en: If back_up fails:
it: Se il back_up fallisce:

en: <b>Document Recovery</b>
it: <b>Ripristino Documento</b>

en: _Enable recovery of modified documents
it: _Abilita ripristino dei documenti modificati

en: _Frequency to store changes (seconds):
it: _Frequenza per archiviare le modifiche (secondi):

en: File Associations
it: Associazioni di File

en: Templates
it: Modelli

en: <b>Templates</b>
it: <b>Modelli</b>

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: <b>Layout</b>
it: <b>Aspetto</b>

en: Document _tab position:
it: Posizione delle _schede documenti:

en: Maximum filename length shown in tab (0 is no limit)
it: Lunghezza massima del nome del file indicato nella scheda (0 è nessun limite)

en: _Sidebar position:
it: Posizione della _barra laterale:

en: Sidebar tab _position:
it: Posizione delle s_chede della barra laterale:

en: Restore search scope from session or project
it: Ripristina l'ambito di ricerca dalla sessione o dal progetto

en: Hide toolbars on full-screen
it: Nascondie le barre degli strumenti quando in schermo intero

en: User interface _language:
it: _Lingua dell'interfaccia utente:

en: <b>Recent Files</b>
it: <b>File Recenti</b>

en: Recent files _shows:
it: _Mostra file recenti:

en: _Number of files in 'Open recent' menu:
it: _Numero di file nel menu 'Apri recenti':

en: _Register recent files with your desktop:
it: _Registra i file recenti nel menu di sistema:

en: Shortcut keys
it: Tasti di scelta rapida

en: <b>Shortcut keys</b>
it: <b>Tasti di scelta rapida</b>

en: _Switch between tabs with <Alt>+0..9
it: _Passa da una scheda all'altra con <Alt>+0..9

en: _Switch between tabs with <Command>+0..9
it: _Passa da una scheda all'altra con <Command>+0..9

en: Save menu accelerators on exit
it: Salva le scorciatoie personalizzate all'uscita

en: Save user customised menu accelerators now
it: Salva le scorciatoie personalizzate adesso

en: Reset menu accelerators to application defaults
it: Ripristina le scorciatoie predefinite

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: <b>Dimensions</b>
it: <b>Dimensioni</b>

en: _Leave dimensions to window manager
it: _Lascia l'impostazione delle dimensione al gestore finestre

en: _Restore last used dimensions
it: _Ripristina le dimensioni usate l'ultima volta

en: Initial _sidebar width:
it: Larghezza iniziale della _barra laterale:

en: Initial window _height:
it: _Altezza iniziale della finestra:

en: Initial window _width:
it: _Larghezza iniziale della finestra:

en: _Limit window title length
it: _Limita la lunghezza del titolo finestra

en: <b>Document tab</b>
it: <b>Scheda documento</b>

en: _Use system document tab font
it: _Usa il carattere di sistema per le schede

en: _Document tab font:
it: _Carattere delle schede:

en: Document error tab color
it: Colore della scheda per documento in errore

en: Document tab _error color:
it: Colore della scheda in _errore:

en: Document loading tab color
it: Colore della scheda per documento in caricamento

en: Document tab loadin_g color:
it: Colore della scheda in c_aricamento:

en: Document modified tab color
it: Colore della scheda per documento modificato

en: Document tab _modified color:
it: Colore della scheda _modificata:

en: Active document tab color
it: Colore della scheda del documento attivo

en: Document tab _active color:
it: Colore _attivo della scheda documento:

note: arr = array_from_arglist(_("Java programming"),"1", "java:image:jsp", NULL); main_v->globses.filefilters = g_list_append(main_v->globses.filefilters, arr);
en: Images
it: Immagini

en: <b>Thumbnails</b>
it: <b>Miniature</b>

en: Thumbnail _filetype:
it: Tipo dei _file delle miniature:

en: Thumbnail _suffix:
it: _Suffisso miniatura:

en: External commands
it: Comandi esterni

en: <b>External Commands</b>
it: <b>Comandi esterni</b>

en: External filters
it: Filtri esterni

en: <b>External Filters</b>
it: <b>Filtri esterni</b>

en: Output parsers
it: Parser dell'output

en: <b>Output Parsers</b>
it: <b>Parser dell'output</b>

en: Plugins
it: Plugin

en: <b>Plugins</b>
it: <b>Plugin</b>

en: Language support
it: Supporto per il linguaggio

en: Enter Bluefish project filename
it: Inserire il nome del file del progetto di Bluefish

en: Select Bluefish project filename
it: Seleziona il nome del file del progetto di Bluefish

en: Create New Project
it: Crea Nuovo Progetto

en: Edit Project
it: Modifica progetto

en: This project contains %d file | This project contains %d files
it[0]: Questo progetto contiene %d file
it[1]: Questo progetto contiene %d file

en: Project _Name:
it: _Nome del Progetto:

note: pred->entries[template] = entry_with_text(pred->project->template, 255); bf_mnemonic_label_tad_with_alignment(_("_Template:"), pred->entries[template], 1, 0.5, table, 0, 1, 3, 4); but = file_but_new(pred->entries[template], 1, NULL); gtk_table_attach_defaults(GTK_TABLE(table), pred->entries[template
en: <b>Default settings for this project</b>
it: <b>Impostazioni predefinite per questo progetto</b>

en: Create _Project
it: Crea _Progetto

en: Create project
it: Crea progetto

en: Create project with currently opened documents
it: Crea un progetto con i file attualmente aperti

en: Create empty project
it: Crea un progetto vuoto

en: weblint HTML checker
it: verificatore HTML weblint

en: tidy HTML validator
it: validatore tidy HTML

en: xmllint XML checker
it: verificatore XML xmllint

en: php syntax check
it: verifica sintassi php

en: perl syntax check
it: verifica sintassi perl

en: php codesniffer
it: codesniffer PHP

en: Sort
it: Ordina

en: Sort / Uniq
it: Ordina ed elimina righe duplicate

en: Reverse lines
it: Inverti le linee

en: Dos2unix
it: Dos2Unix

en: Tidy convert to XHTML
it: Tidy converti in XHTML

en: Strip empty lines
it: Elimina le righe vuote

en: Render HTML to text
it: Rendi l'HTML come testo

en: PHP Beautifier
it: Abbellitore PHP

en: Javascript Minify with jsmin
it: Riduci il Javascipt con jsmin

en: Decompress CSS
it: Decomprimi CSS

en: Compress CSS
it: Comprimi CSS

en: Insert date
it: Inserisci la data

en: Links2 (graphics)
it: Links2 (grafico)

en: C Header
it: Header C

en: C Header GPL
it: Header C GPL

en: LaTex Book
it: Libro LaTex

en: LaTex Presentation
it: Presentazione LaTex

en: Untitled Project
it: Progetto senza nome

en: C programming
it: Programmazione C

en: Web files
it: File web

en: Hide objectfiles
it: Nascondi i file oggetto

en: <i>Replace started</i>
it: <i>Sostituzione avviata</i>

en: <i>Search started</i>
it: <i>Ricerca avviata</i>

en: <span foreground="red"><b>No selection, aborted search</b></span>
it: <span foreground="red"><b>Nessuna selezione, ricerca annullata</b></span>

note: display warning that not all documents have yet finished loading
en: <span foreground="red" weight="bold">Some documents are still loading</span>
it: <span foreground="red" weight="bold">Alcuni documenti sono ancora caricamento</span>

en: <span foreground="red">Empty search string</span>
it: <span foreground="red">Stringa di ricerca vuota</span>

en: <i>Replaced %d entry</i> | <i>Replaced %d entries</i>
it[0]: <i>Sostituita %d voce</i>
it[1]: <i>Sostituite %d voci</i>

en: <i>Found %d entry</i> | <i>Found %d entries</i>
it[0]: <i>Trovata %d voce</i>
it[1]: <i>Trovate %d voci</i>

en: <i>Found %d result in %d of the %d searched documents</i> | <i>Found %d results in %d of the %d searched documents</i>
it[0]: <i>Trovato %d risultato in %d dei %d documenti analizzati</i>
it[1]: <i>Trovati %d risultati in %d dei %d documenti analizzati</i>

en: <i>Found %d result from character %d to %d</i> | <i>Found %d results from character %d to %d</i>
it[0]: <i>Trovato %d risultato dal %d al %d carattere</i>
it[1]: <i>Trovati %d risultati dal %d al %d carattere</i>

en: <i>Found %d result in the active document</i> | <i>Found %d results in the active document</i>
it[0]: <i>Trovato %d risultato nel documento attivo</i>
it[1]: <i>Trovati %d risultati nel documento attivo</i>

en: <span foreground="red"><b>There is no 'undo' when replacing in files.</b>
    Backup files are created as filename~</span>
it: <span foreground="red"><b>Non è possibile annullare la sostituzione dei file.</b>
    I file di backup vengono creati come filename~</span>

en: No (more) results
it: Nessun (altro) risultato

en: Active document
it: Documento attivo

en: Forward from cursor position
it: Prosegui dalla posizione del cursore

en: Current selection
it: Selezione corrente

en: All open documents
it: Tutti i documenti aperti

en: Files on disk
it: File sul disco

en: Normal
it: Normale

en: Uppercase
it: Maiuscole

en: Lowercase
it: Minuscole

en: Find and Replace
it: Trova e Sostituisci

en: <b>_Search for</b>
it: <b>_Ricerca</b>

en: <b>Replace _with</b>
it: <b>_Sostituisci con</b>

en: Match Patter_n:
it: _Modello di ricerca:

en: Replace T_ype:
it: _Tipo di sostituzione:

en: Sco_pe:
it: Am_bito:

en: Filename pattern:
it: Modello del nome file:

en: Recursion level:
it: Livello di ricorsione:

en: Basedir:
it: Cartella base:

en: Show results in Output Pane
it: Mostra risultati nel riquadro di output

en: Show all results in the Output Pane on the bottom of the document list
it: Mostra tutti i risultati nel riquadro di output nella parte inferiore dell'elenco dei documenti

en: Case sensitive _matching
it: _Distingui maiuscole e minuscole

en: Only match if case (upper/lower) is identical.
it: Corrispondenza di maiuscole e minuscole.

en: Pattern contains escape-se_quences
it: Il modello contiene sequenze di _escape

en: Pattern contains backslash escaped characters such as \n \t etc.
it: Il modello contiene barre rovesciate nelle sequenze di escape come \n \t etc.

en: Dot character in regex pattern matches newlines
it: Il carattere punto in un'espressione regolare corrisponde a nuova linea

en: The . character will match everything including newlines, use for multiline matching.
it: Il carattere . corrisponde a tutto compreso 'nuova linea', utilizzare per ricerche multilinea.

en: Ignore backup files
it: Ignora i file di backup

en: Ignore backup files *~ created by Bluefish
it: Ignora i file di backup *~ creati da Bluefish

en: Replace _All
it: Sostituisci _Tutto

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: _Find All
it: _Trova Tutto

en: B_ookmark All
it: _Segnalibri per tutti

en: Undo in _all documents
it: Annulla in _tutti i documenti

en: Undo only _this document
it: Annulla soltanto in _questo documento

en: Undo this change in all documents?
it: Annullare la modifica in tutti i documenti?

en: This change concerns multiple documents.
it: Questa modifica riguarda più documenti.

en: Allow folding of C style comments
it: Consentire di chiudere i commenti in stile C

en: Allow folding of Curly brackets block
it: Consentire di chiudere i blocchi di parentesi Graffe

en: Allow folding of Javascript Curly brackets block
it: Consentire di chiudere i blocchi di parentesi Graffe Javascript

en: Allow folding of Javascript Parentheses block
it: Consentire di chiudere i blocchi di parentesi tonde Javascript

en: Allow folding of Javascript Square brackets block
it: Consentire di chiudere i blocchi di parentesi Quadre Javascript

en: Allow folding of Parentheses block
it: Consentire di chiudere i blocchi di parentesi Tonde

en: Allow folding of PHP blocks
it: Consentire di chiudere i blocchi PHP

en: Allow folding of Square brackets block
it: Consentire di chiudere i blocchi di parentesi Quadre

en: Allow folding of the Parentheses block
it: Consentire di chiudere il blocco di parentesi Tonde

en: Allow to fold the the root html tag
it: Consentire di chiudere il tag html radice

en: All php functions
it: Tutte le funzioni php

en: All wordpress functions
it: Tutte le funzioni di wordpress

en: Autocomplete function names with semicolon
it: Completa automaticamente i nomi delle funzioni con punto e virgola

en: Autocomplete HTML entities
it: Completa automaticamente le entità HTML

en: Autocomplete Javascript object methods
it: Completa automaticamente i metodi degli oggetti Javascript

en: autocomplete javascript variables
it: completa automaticamente le variabili javascript

en: Auto-complete PHP functions
it: Completa automaticamente le funzioni PHP

en: Auto-complete PHP variables
it: Completa automaticamente le variabili PHP

en: Autocomplete tags
it: Completa automaticamente i tag

en: autocomplete with newlines
it: completa automaticamente con ritorno a capo

en: CSS properties
it: Proprietà CSS

en: Enable the PHP short open tag
it: Abilita il tag di apertura breve PHP

en: GNU Coreutils functions
it: Funzioni GNU Coreutils

en: HTML entities
it: Entità HTML

en: include JQuery syntax
it: includere sintassi JQuery

en: Javascript CSS properties
it: Proprietà CSS di Javascript

en: Load all php functions
it: Carica tutte le funzioni php

en: Load auto-completion information
it: Carica le informazioni per il completamento automatico

en: Load completion data
it: Carica i dati per il completamento automatico

en: Load glib types and functions
it: Caricare tipi e funzioni glib

en: Load GObject functions
it: Carica le funzioni GObject

en: Load GTK+ functions
it: Carica le funzioni GTK+

en: Load reference data
it: Carica i dati di riferimento

en: Load reference information
it: Carica le informazioni di riferimento

en: Load standard C library functions
it: Carica le funzioni della libreria standard C

en: Load XSLT 2.0 support.
it: Carica il supporto XSLT 2.0.

en: Methods in javadoc but not in references
it: Metodi in javadoc, ma non nei riferimenti

en: scan for sql in php strings
it: rileva query sql nelle stringhe php

en: Scan for sql in strings
it: Rileva query sql nelle stringhe

en: Self-close tags such as br, hr, and img with /&gt;
it: Chiudi i tag come br, hr e img con /&gt;

en: Show a string as a block
it: Mostra una stringa come un blocco

en: Show tag attributes as block
it: Mostra gli attributi del tag come un blocco

en: Show this language in the menu
it: Mostrare questa lingua nel menu

en: Tag block-start includes all attributes
it: L'inizio del blocco tag comprende tutti gli attributi
