Bluefish 2.2.14 - en to ja translation catalogue (884 entries)

en: Text editor with many web and software development extras
ja: ウェブサイト作成とソフトウェア開発のための機能豊富なテキストエディター

en: Bluefish is a powerful editor targeted towards programmers and web developers, with many options to write websites, scripts and programming code. Bluefish supports many programming and markup languages and has many features, but is still a very fast and lightweight application.
ja: Bluefish は強力なエディターでプログラマ、Web開発者を対象としています。ウェブサイト、スクリプト、プログラムコードを書くために必要な多くのオプションを持っています。Bluefish は多くのプログラミング言語、マークアップ言語をサポートし、これらの言語のための数多くの機能を持ちながら、速く、また軽く動作するアプリケーションです。

en: A selection of the features:
ja: 機能の選択:

en: Well done syntax highlighting which for example supports languages inside languages (e.g. Javascript inside HTML inside PHP)
ja: よくできた文法ハイライト。言語内に別の言語がある場合も含めて機能します。（例 PHP の中のHTMLの中のJavaScript）

en: All kind of powerful editor features like auto indenting and auto completion for many functions and libraries in many programming languages
ja: 強力なあらゆる種類のエディターとしての機能: 多くの場面でのオートインデントおよび自動補間、プログラム言語についての参考文書

en: Project support
ja: プロジェクト支援機能

en: Support for remote files over ftp, sftp, webdav, etc
ja: リモートファイルサポート: FTP, SFTP, webdav など

en: Powerful search and replace engine
ja: 強力な検索/置換エンジン

en: Customizable integration of external programs such as lint, make, etc
ja: 外部プログラム(lint, make等)との連携をカスタマイズ可能

en: Snippets plugin to automate often used code
ja: スニペットプラグイン: 繰り返し現れるコードの操作に役立ちます

en: Code-aware in-line spell checking
ja: コードを識別した上での行内スペルチェック

en: Zencoding or Emmet support
ja: Zencoding あるいは Emmet のサポート

en: Bookmarks panel
ja: ブックマーク パネル

en: If you are an occasional coder who is in need for a simple to learn editor, or a heavy coder who dislikes heavy IDE's like eclipse or netbeans, Bluefish is your editor of choice!
ja: あなたがたまにコーディングをする人で簡単に操作を学ぶことができるエディターを必要とするなら、あるいは常にコーディングをしている人であって、Eclipse や netbeans のような重いIDEを嫌っているなら、Bluefish こそがあなたの選択肢です！

en: The Bluefish main window showing the application
ja: Bluefish のメインウィンドウ

en: Bluefish Editor
ja: Bluefish エディター

en: Web Development Editor
ja: ウェブ開発エディター

en: programming;code;web;editor;development;html;php;python;
ja: プログラミング;コード;ウェブ;エディター;開発;HTML;PHP;Python;

en: Bluefish project file
ja: Bluefish プロジェクトファイル

en: Bluefish language definition file
ja: Bluefish 言語定義ファイル

en: Collapse all
ja: すべて畳む

en: Expand all
ja: すべて展開

en: Collapse %s
ja: %s を畳む

en: Expand %s
ja: %s を展開

en: Spell check language
ja: スペルチェックする言語

en: Add to dictionary
ja: 辞書に追加

en: Ignore spelling
ja: 綴りを無視

en: Insert special characters as entities
ja: 特殊文字を実体参照として入力

en: Filebrowser
ja: ファイルブラウザ

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Goto Line:
ja: 行ジャンプ:

en: Find:
ja: 検索:

en: Regular expression (pcre)
ja: 正規表現(pcre)

en: Case sensitive
ja: 大文字小文字を区別する(_M)

en: Dot character matches newlines
ja: 正規表現の中で小数点が改行にもマッチするようにする

en: Pattern contains backslash escaped sequences
ja: パターンはエスケープシーケンスを含む(_Q)

en: Advanced
ja: 詳細...

en: New Bluefish Window
ja: 新規 Bluefish ウィンドウ

note: Fake-label (for notebook_hide() and _show() ;)
en: Stand by...
ja: しばらくお待ちください...

en: Leave Fullscreen
ja: 全画面表示の解除

en: Fullscreen
ja: 全画面表示

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: New From Template
ja: テンプレートから新規ファイルを開く

en: Open _Recent
ja: 最近使用したもの(_R)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Document
ja: 文書(_D)

en: _Tab Size
ja: タブの大きさ(_T)

en: _Font Size
ja: フォントの大きさ(_F)

en: Language M_ode
ja: 言語モード(_O)

en: Character _Encoding
ja: 文字コード(_E)

en: Reorder documents
ja: 文書を並べ替える

en: _Go
ja: 移動(_G)

en: _Project
ja: プロジェクト(_P)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Commands
ja: コマンド(_C)

en: _Filters
ja: フィルタ(_F)

en: _Output parsers
ja: 出力パーサ(_O)

en: For_mat
ja: 書式(_M)

en: _Insert
ja: 挿入(_I)

en: Con_vert
ja: 変換(_V)

en: _New
ja: 新規(_N)

en: New file
ja: 新規ファイル

en: New _Window
ja: 新規ウィンドウ(_W)

en: New window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Close Win_dow
ja: このウィンドウを閉じる(_D)

en: Close window
ja: このウィンドウを閉じる

en: _Open...
ja: 開く(_O)...

en: Open file
ja: ファイルを開く

en: Open Ad_vanced...
ja: 検索したファイルを開く(_V)...

en: Open advanced
ja: 検索結果に応じてファイルを開く

en: Open _from Selection
ja: 選択範囲からファイルを開く(_F)

en: Open from Selection
ja: 選択範囲をファイル名と解釈してファイルを開く

en: _Print...
ja: 印刷(_P)...

en: Print
ja: 印刷

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Quit Bluefish
ja: Bluefish を終了

en: Preference_s...
ja: 環境設定(_S)...

en: Edit Preferences
ja: 環境設定を変更する

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Select all
ja: すべて選択

en: Toggle Boo_kmark
ja: ブックマークへの追加または削除(_K)

en: Toggle bookmark
ja: ブックマークに追加/既にあれば削除する

en: _Add or Remove...
ja: 追加または削除(_A)...

en: Add or remove character encoding
ja: 文字コードを追加または削除する

en: Floati_ng Window
ja: フローティングウィンドウ(_N)

en: Open current document in floating window
ja: 現在編集している文書を新しいウィンドウで開く

en: _Increase
ja: 大きくする(_I)

en: Increase document font size
ja: 文書のフォントを大きくする

en: _Decrease
ja: 小さくする(_D)

en: Decrease document font size
ja: 文書のフォントを小さくする

en: _Reset
ja: リセット(_R)

en: Reset document font size
ja: 文書のフォントのサイズをリセットする

en: Increase document tab size
ja: タブストップの幅を増やす

en: Decrease document tab size
ja: タブストップの幅を減らす

en: Reset document tab size
ja: タブストップの幅をリセットする

en: Rescan Synta_x & Spelling
ja: 文法とスペルチェックを再スキャン(_X)

en: Rescan document highlighting
ja: 色分け再スキャン

en: Rescan Synta_x
ja: 色分け再スキャン(_X)

en: _New Project...
ja: 新規プロジェクト(_N)...

en: New project
ja: 新規プロジェクト

en: _Open Project...
ja: プロジェクトを開く(_O)...

en: Open project
ja: プロジェクトを開く

en: _Synchronize Text Block
ja: テキストブロックを同期(_S)

en: Synchronize text block
ja: テキストブロックを同期

en: _Toggle Comment
ja: コメントを切替え(_T)

en: Toggle comment
ja: コメントを切替え

en: Select _Block
ja: ブロックを選択(_B)

en: Select block, use multiple times to select parent blocks
ja: ブロックを選択してください、親ブロックを選択するには複数回使用してください

en: Select _Identifier
ja: 識別子を選択(_I)

en: Select identifier
ja: 識別子を選択

en: D_uplicate Line
ja: 行を複製(_U)

en: Duplicate the current line
ja: 現在の行を複製する

en: _Delete Line
ja: 行を削除(_D)

en: Delete the current line
ja: 現在の行を削除する

en: _Word Count
ja: 単語カウント(_W)

en: Word count
ja: 単語カウント

en: Lorem Ipsum generator
ja: ダミーテキストを生成

en: Insert Relative Filename
ja: 相対パス名を挿入する

en: Insert Absolute Filename
ja: 絶対パス名を挿入する

en: Indenting to S_paces
ja: インデントをスペースに(_P)

en: Indenting to spaces
ja: インデントをスペースに変換する

en: Indenting to T_abs
ja: インデントをタブストップに(_A)

en: Indenting to tabs
ja: インデントをタブストップに変換する

en: _Join Lines Together
ja: 行を結合(_J)

en: Join lines together
ja: 行を結合する

en: Split Lines on Right _Margin
ja: 右の余白に合わせて行を分割(_M)

en: Split lines on right margin
ja: 右の余白に合わせて行を分割する

en: Merge Lines Into Col_umns
ja: 複数の行を整列(_U)

en: Merge lines into columns
ja: 複数の行を指定したカラム数に整列する

en: Rewrap _Lines
ja: 行の折り返し直し(_L)

en: Rewrap lines
ja: 行を折り返し直す

en: Strip T_railing Whitespace
ja: 末尾の空白文字を取り除く(_R)

en: Strip trailing whitespace
ja: 末尾の空白文字を取り除く

en: Javascript beautifier
ja: Javascript 整形ツール

en: Preview in browser
ja: ブラウザでプレビュー

en: _Full Screen
ja: 全画面表示(_F)

en: Full screen
ja: 全画面表示

en: _Main Toolbar
ja: メインツールバー(_M)

en: Show main toolbar
ja: メインツールバーを表示する

en: _Side Pane
ja: サイドペイン(_S)

en: Show side pane
ja: サイドペインを表示する

en: _Output Pane
ja: 出力ペイン(_O)

en: Show output pane
ja: 出力ペインを表示する

en: Status_bar
ja: ステータスバー(_B)

en: Show statusbar
ja: ステータスバーを表示する

en: Auto _Completion Popup
ja: 自動補完候補ウィンドウを表示(_C)

en: Show auto completion popup
ja: 自動補完候補ウィンドウを表示する

en: _Auto Indent
ja: 自動字下げ(_A)

en: Auto indent
ja: 自動字下げ

en: Highlight Block _Delimiters
ja: ブロックの区切りをハイライト(_D)

en: Highlight block delimiters
ja: ブロック区切りをハイライト

en: _Highlight Syntax
ja: 文法解析による色分け(_H)

en: Highlight syntax
ja: 文法解析による色分け

en: Show _Blocks
ja: ブロックを表示(_B)

en: Show blocks
ja: ブロックを表示する

en: Show Line N_umbers
ja: 行番号を表示(_U)

en: Show line numbers
ja: 行番号を表示する

en: Show Right _Margin
ja: 右側余白を表示(_M)

en: Show right margin
ja: 右側の余白を表示する

en: Show Split _View
ja: 分割表示(_V)

en: Show split view
ja: 分割表示を有効にする

en: Show V_isible Spacing
ja: 空白を可視化(_I)

en: Show visible spacing
ja: 空白を可視化する

en: _Wrap Text
ja: 行を折り返す(_W)

en: Wrap text
ja: 行の幅に合わせて折り返す

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Close current file
ja: 現在編集しているファイルを閉じる

en: Close A_ll
ja: すべて閉じる(_L)

en: Close all files
ja: すべてのファイルを閉じる

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save current file
ja: 現在編集しているファイルを保存する

en: Save _as...
ja: 別名で保存(_A)...

en: Save file as
ja: ファイルを別名で保存する

en: Sav_e All
ja: すべて保存(_E)

en: Save all files
ja: すべてのファイルを保存する

en: Rever_t to Saved
ja: 保存されている内容に戻す(_T)

en: Reload current file
ja: 現在編集しているファイルをもう一度読み込む

en: Save a cop_y...
ja: コピーを保存(_Y)...

en: Save a copy
ja: コピーを保存

en: _Insert...
ja: 挿入(_I)...

en: Insert file
ja: ファイルを挿入

note: Required to move here to disable sensitivity on OSX
en: Rena_me...
ja: 名前の変更(_M)...

en: Rename file
ja: ファイル名を変更する

en: _Indent
ja: 右へインデント(_I)

en: Indent
ja: 字下げ

en: Unin_dent
ja: 字上げ(_D)

en: Unindent
ja: 字上げ

en: F_irst Bookmark
ja: 先頭のブックマークへジャンプ(_I)

en: Goto first bookmark
ja: 最初のブックマークへ移動する

en: L_ast Bookmark
ja: 最後のブックマークへジャンプ(_A)

en: Goto last bookmark
ja: 最後のブックマークへ移動する

en: N_ext Bookmark
ja: 次のブックマークへジャンプ(_E)

en: Goto next bookmark
ja: 次のブックマークへ移動する

en: P_revious Bookmark
ja: 前のブックマークへジャンプ(_R)

en: Goto previous document
ja: 前の文書へ移動する

en: Move Tab _Left
ja: タブを左に移動(_L)

en: Move current tab left
ja: 現在編集しているタブを左へ移動する

en: Move Tab _Right
ja: タブを右に移動(_R)

en: Move current tab right
ja: 現在編集しているタブを右へ移動する

en: Sort by filename
ja: ファイル名で並べ替える

en: Sort by full path
ja: 絶対パスで並べ替える

en: _Recent Document
ja: 最近編集した文書(_R)

en: Goto most recent document
ja: 最近編集した文書へ移動する

en: _First Document
ja: 先頭の文書(_F)

en: Goto first document
ja: 先頭の文書へ移動する

en: _Last Document
ja: 最後の文書(_L)

en: Goto last document
ja: 最後の文書へ移動する

en: _Next Document
ja: 次の文書(_N)

en: Goto next document
ja: 次の文書へ移動する

en: _Previous Document
ja: 前の文書(_P)

en: _Goto Line
ja: 行ジャンプ(_G)

en: Goto line
ja: 指定行へ移動

en: Goto Line Number from _Clipboard
ja: クリップボードにある行番号に移動する(_C)

en: Goto line number in clipboard or selection
ja: クリップボードの示す行または選択範囲の示す行に移動する

en: _Jump to Reference
ja: カーソル位置に書かれた場所へジャンプ(_J)

en: Jump to reference
ja: カーソル位置に書かれた場所へジャンプ

en: Jump to Matching Block Boundary
ja: 一致したブロック境界へのジャンプ

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: Cut
ja: 切り取り

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Copy
ja: コピー

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste Specia_l
ja: 特殊な貼り付け(_I)

en: Paste Special
ja: 特殊な貼り付け

en: _Find
ja: 検索(_F)

en: Show find bar
ja: 検索バーを表示する

en: Find A_gain
ja: 再検索(_G)

en: Find again
ja: 前の検索を繰り返す

en: Find from Clip_board
ja: クリップボードから検索(_B)

en: Find from clipboard or selection
ja: クリップボードまたは選択範囲から検索する

en: Ad_vanced Find & Replace...
ja: 高度な検索と置換(_V)...

en: Advanced Find and Replace
ja: 高度な検索と置換

en: Save & _close
ja: 保存して閉じる(_C)

en: Save & close project
ja: プロジェクトを保存して閉じる

en: Save project
ja: プロジェクトを保存する

en: Save project as
ja: プロジェクトを別名で保存する

en: _Edit Project Options...
ja: プロジェクトのオプションを編集(_E)...

en: Edit project options
ja: プロジェクトのオプションを編集する

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: Undo
ja: 元に戻す

en: U_ndo All
ja: すべて元に戻す(_N)

en: Undo All
ja: すべて元に戻す

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: Redo
ja: やり直す

en: R_edo All
ja: すべてやり直す(_E)

en: Redo All
ja: すべてやり直す

en: Always use this syntax for files of type %s ?
ja: この種類のファイル %s には、いつもこの文法を使いますか？

en: Open _URL...
ja: URLを開く(_U)...

en: Upload _/ Download...
ja: アップロード _/ ダウンロード...

en: _Spell Check
ja: スペルチェック(_S)

en: Text area to filter
ja: フィルタに渡す範囲

en: All text
ja: 文書全体

en: Selected text only
ja: 選択した部分のみ

en: Never ask again
ja: 今後この質問を表示しない

en: Select the block to sync to other pages. Include the start-of-block and end-of-block markers in your selection.
ja: 他のページと同期するブロックを選択してください。ブロック開始マーカーとブロック終了マーカーとを選択範囲に含めてください。

en: To proceed with the current selection click forward.
ja: 現在の選択で実行するには、forward をクリックしてください。

en: Below is the block, including start and end marker. Please <b>select the start marker</b> in the text below.
ja: 下はスタートマーカーとエンドマーカーを含んだテキストブロックです。この中から<b>スタートマーカーを選んでください。</b>

en: Please <b>select the end marker</b> in the text below.
ja: 下のテキストで<b>終わりのマーカーを選んで</b>ください。

en: Will replace the text between <i>%s</i> and <i>%s</i> in all documents opened in this window.
    <b>Proceed?</b>
ja: このウィンドウで開いているすべての文書で、<i>%s</i> と <i>%s</i> の間にあるテキストを置き換えます。
    <b>続けますか?</b>

en: <span foreground="red" weight="bold">Please select the block of text to synchronize.</span>
ja: <span foreground="red" weight="bold">同期するテキストのブロックを選んでください。</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">This marker exists more than once in the block.</span>
ja: <span foreground="red" weight="bold">このマーカーはそのブロックの中に2回以上出てきます。</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the start of the block.</span>
ja: <span foreground="red" weight="bold">ブロックの初めを示すテキストを選んでください。</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the end of the block.</span>
ja: <span foreground="red" weight="bold">ブロックの終わりを示すテキストを選んでください。</span>

en: Visit us at http://bluefish.openoffice.nl
ja: ホームページは http://bluefish.openoffice.nl です

en: Open in existing window.
ja: 既存のウィンドウに開く。

en: Open in new window.
ja: 新規ウィンドウに開く。

en: Print version information.
ja: バージョン情報を表示

en:  [FILE(S)]
ja:  [ファイル（複数でも可）]

en: Error parsing command line options. %s
    Please run: %s -?
ja: コマンドラインオプションを解釈している途中にエラーが発生しました。 %s
    次のコマンドを実行してみてください: %s -?

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: _Description:
ja: 説明(_D):

en: _Temporary
ja: 一時的なもの(_T)

en: Temporary
ja: 一時的なブックマーク

en: Do you really want to delete %s?
ja: 本当に %s を削除してよろしいですか?

en: Delete permanent bookmark.
ja: 永続ブックマークを削除します.

en: Delete all bookmarks.
ja: すべてのブックマークを削除します.

en: Do you really want to delete all bookmarks for %s?
ja: 本当に %s を削除してよろしいですか?

en: Delete bookmarks?
ja: すべてのブックマークを削除しますか？

en: Edit bookmark
ja: ブックマークを編集

en: Bookmark menu
ja: ブックマークメニュー

en: Show Bookmark
ja: ブックマーク表示

en: Show File
ja: ファイル表示

en: Bookmark search menu
ja: ブックマーク検索メニュー

en: _Edit...
ja: 編集(_E)...

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Delete bookmark
ja: ブックマークを削除する

en: Delete All
ja: 全て削除

en: Delete all bookmarks
ja: すべてのブックマークを削除する

en: Delete All in Document
ja: 開いている文書内で全て削除

en: Delete all bookmarks in document
ja: 開いている文書内のブックマークを全て削除する

en: Permanent by default
ja: デフォルトで(一時的でなく)永続ブックマークとする

en: Follow active document
ja: 編集対象になっている文書に追随する

en: By Name
ja: 名前で

en: By Full Path
ja: 絶対パスで

en: By Full URI
ja: 絶対URIで

en: Content
ja: 内容

en: Name
ja: 名前

en: Name & Content
ja: 名前と内容

en: First bookmark
ja: 最初のブックマーク

en: Previous bookmark
ja: 前のブックマーク

en: Next bookmark
ja: 次のブックマーク

en: Last bookmark
ja: 最後のブックマーク

en: Name:
ja: 名前:

en: 
    Language mode:
ja: 
    言語モード:

en: 
    Encoding:
ja: 
    文字コード:

en: 
    Mime type:
ja: 
    MIME タイプ:

en: 
    Permissions: %s
    Uid: %u Gid: %u
ja: 
    権限: %s
    Uid: %u Gid: %u

en: 
    Size (on disk):
ja: 
    (ディスク上での)サイズ:

en: 
    Last modified:
ja: 
    最終更新:

en: Untitled %d
ja: 無題 %d

en: Changed tab width to %d
ja: タブの幅を %d に変更しました

en: Document %s is already open in another Bluefish window.
ja: 文書 %s は既に他の Bluefish のウィンドウで開いています。

en: Move to this window
ja: このウィンドウに移す

en: Open readonly
ja: 読み込み専用で開く

en: Do not open
ja: 開きません

en: Ln: %d, Col: %d, Char: %d, Blocks: %d
ja: 行: %d, 列: %d, 文字: %d, ブロック: %d

en:  OVR
ja:  上書き

en:  INS
ja:  挿入

en:  RO
ja:  読み込み専用

en: Unknown
ja: 未知の言語

en: _No
ja: いいえ(_N)

en: _Split
ja: 分割(_S)

en: File contains very long lines. Split these lines?
ja: ファイルにとても長い行が含まれます。長い行を分割しますか？

en: The lines in this file are longer than Bluefish can handle with reasonable performance. This split function, however, is unaware of any language syntax, and may replace spaces or tabs with newlines in any location, or insert newlines if no spaces or tabs are found.
ja: このファイルには Bluefish が適正な性能を保ちながら取り扱うことのできる長さよりも長い行が含まれています。この分割機能は、文法を考慮せず、空白およびタブを改行に置き換えることがあります。また、空白、タブのない所に改行を挿入することがあります。

en: _Convert
ja: 変換(_C)

en: File '%s' is not a valid text file.
    The file might be corrupted, truncated, or in an unexpected encoding.
ja: ファイル '%s' は完全なテキストファイルではないようです。
    一部が壊れているか、途中で切れているか、想定外のエンコーディングである可能性があります。

en: Bluefish can convert this file into a valid one by replacing illegal symbols with spaces. Convert?
ja: Bluefish は無効なシンボルをスペースに変換し、ファイルを開くことができます。変換しますか?

en: File is opened in read-only mode since it differs from original one.
    %lu characters were replaced by space
ja: 内容を変更したので、ファイルを読み取り専用モードで開いています。
    %lu 文字をスペースに置換しました。

en: Use 'Save As' to save it with different name and make editable
ja: 「別名で保存」を使うと、別名で保存し、編集可能となります

en: Add bookmark
ja: ブックマークを追加する

en: Exit fullscreen
ja: 全画面表示の解除

note: if (main_v->props.backup_abort_action == 2) we have to ask the user we have to ask the user what to do
en: _Abort save
ja: 保存中止(_A)

en: _Continue save in UTF-8
ja: UTF-8 で保存を続ける(_C)

en: Failed to convert %s to character encoding %s. Encoding failed on character '%s' at line %d column %d
    
    Continue saving in UTF-8 encoding?
ja: %s の文字コードを %s へ変換するのに失敗しました. 変換は文字'%s' (%d 行目 %d 列め)で失敗ました
    
    文字コード UTF-8 で保存を続けますか?

en: File encoding conversion failure
ja: ファイルの文字コード変換に失敗しました

en: Previously:
ja: 元:

en: Unable to open file
ja: ファイルをオープンできません

en: If you revert "%s" to your last saved copy, your current changes will be permanently lost.
ja: ファイル "%s"について 一つ前の保存から行われた変更を破棄すると、その変更は失われます。

en: Revert changes to last saved copy?
ja: 一つ前の保存から行われた変更を破棄しますか？

en: _Retry
ja: 再試行(_R)

en: Retry _all failed
ja: 失敗したすべての文書をもう一度開く(_A)

en: Close all _failed
ja: 失敗したすべての文書を閉じる(_F)

en: File
ja: ファイル

en:  failed to load.
ja:  読み込みに失敗しました。

en: File failed to load
ja: ファイルの読み込みに失敗しました

en: Select file to insert
ja: 挿入するファイルの選択

en: No file to insert
ja: 挿入するファイルがありません

en: Save pasted image as
ja: 貼り付けた画像を別名で保存

en: Paste special
ja: 特殊な貼り付け

en: No compatible clipboard data found
ja: 互換性のあるデータがクリップボードにありません

en: Paste as _HTML
ja: HTMLとして貼り付け

en: Paste as HTML with _JPG
ja: HTML と _JPG　として貼り付け

en: Paste as plain text
ja: 平文テキストとして挿入

en: %d line | %d lines
ja[0]: %d 行

en: %d word | %d words
ja[0]: %d 語

en: %d character | %d characters
ja[0]: %d 文字

en: Selection statistics:
ja: 選択範囲の統計:

en: Statistics:
ja: 統計:

en: Lines into columns
ja: 行を列に区切る

en: Number of columns:
ja: カラム数:

en: Spread lines horizontally
ja: 行の内容を水平方向に広げる

en: Column separator:
ja: カラムの区切り文字:

en: Fill empty entries:
ja: 空のカラムを埋めるもの:

en: Number of _paragraphs:
ja: 段落の数(_P):

en: Number of _sentences:
ja: 文の数(_S):

en: Insert plain text
ja: 平文テキストを挿入

en: Insert in <li>
ja: <li>の中に挿入

en: Insert in <p>
ja: <p>の中に挿入

en: Number of paragraphs
ja: 段落の数

en: Number of sentences
ja: 文の数

en: Javascript Beautify
ja: Javascript 整形

en: _Indent size:
ja: インデントの深さ(_I):

en: Use _tabs to indent, not spaces
ja: インデントに空白ではなく、タブを使用する(_T)

en: Do not _preserve existing line breaks
ja: 既存の改行を保持しない(_P)

en: More _jslint-compatible output
ja: さらに _jslint　互換性の高い出力

en: _Decode printable chars encoded in \\xNN notation
ja: \\xNN の形式にエンコードされた表示可能な文字をデコードする(_D)

en: Beautify only in _selection
ja: 選択範囲のみ整形する(_S)

en: _Indent size
ja: インデントの深さ(_I)

en: _Available encodings:
ja: 利用可能なエンコーディング(_A):

en: Description
ja: 説明

en: Encoding
ja: 文字コード

en: Encodings in _menu:
ja: メニューで使用するエンコーディング(_M):

en: Add or remove document encodings
ja: 削除する

en: Supply extra arguments
ja: 追加の引数を与える

en: Supply arguments to define %%a in '%s'
ja: '%s' の中にある %%a を定義するために追加引数を入力してください

en: Internal error.
ja: 内部エラーです。

en: This command requires the current document to have a file name. Please save your document first.
ja: このコマンドは、現在の文書にファイル名がないと実行できません。まず文書を保存してください。

en: This command requires the current document to be a local file. Please save your document to a local file.
ja: このコマンドは、現在の文書がローカルファイルでないと実行できません。まず文書をローカルに保存してください。

en: External commands cannot have an output defined. Please fix this command in the preferences.
ja: 外部コマンドでは、出力を定義できません。設定からこのコマンドを修正してください。

en: This command has multiple inputs. Please fix this command in the preferences.
ja: このコマンドは複数の入力が設定されています。設定からこのコマンドを修正してください。

en: This command has multiple outputs. Please fix this command in the preferences.
ja: このコマンドは複数の出力が設定されています。設定からこのコマンドを修正してください。

en: Failed to create a command for %s.
    %s
ja: %s に対応するコマンドの生成に失敗しました。
    %s

en: Failed to create a command
ja: コマンド行の生成に失敗しました

en: The command %s exited with error code %d. %s
ja: コマンド %s が終了しました。エラーコードは %d です。%s

en: Probably this application is not installed on your system.
ja: おそらくこのアプリケーションはあなたのシステムにインストールされていません。

en: Command returned error code
ja: コマンドがエラーコード返しました

en: Set documentroot and webroot
ja: 文書ルート と ウェブルートを設定

en: The <i>documentroot</i> is the place where Bluefish finds the file,
    the <i>webroot</i> is the location where those same files can be viewed on the webserver
ja: <i>文書ルート</i>はBluefish がファイルを探す場所の基点です。
    <i>ウェブルート</i>はウェブサーバにアクセスした時に、同じファイルがどこに見えるかを示します。

en: Documentroot
ja: 文書ルート

en: Webroot
ja: ウェブルート

en: Move/rename %s to
ja: 文書 %s を移動/名前変更

en: Could not rename
ja: ファイル名を変更できませんでした

en: New directory
ja: 新規ディレクトリ

note: Do we really need to display the full path here? * * Having the filename in the both the primary and secondary text seems to be redundant. * Set back to just the primary text for now. * --> Sometimes you can have a file in many directories (e.g. Makefile.in, index.html) * and then this might give yo
en: Are you sure you want to delete
    "%s"?
ja: "%s" 
    を削除してよろしいですか?

en: If you delete %s, it will be permanently lost.
ja: ファイル %s を削除すると、元に戻すことはできません。

en: File Browser menu
ja: ファイルブラウザメニュー

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Open
ja: 開く

en: Open _Advanced...
ja: 検索して開く(_A)...

en: Search files...
ja: ファイルを検索...

en: Search files
ja: ファイルを検索

en: Rena_me
ja: ファイル名変更(_M)

en: Rename
ja: 名前変更

en: Delete
ja: 削除

en: New _File
ja: 新規ファイル(_F)

en: _New Directory
ja: 新規ディレクトリ(_N)

en: Insert _link
ja: リンクを挿入(_L)

en: Insert link
ja: リンクを挿入

en: _Refresh
ja: 最新の情報に更新(_R)

en: Refresh
ja: 更新

en: _Set as base dir
ja: ベースディレクトリとして設定(_S)

en: Set as base directory
ja: ベースディレクトリとして設定する

en: Set as document root
ja: ドキュメントルートディレクトリとして設定する

en: Show Full _Tree
ja: 全ツリーを表示(_T)

en: Show full tree
ja: 全ツリーを表示する

en: View Mode
ja: 表示モード

en: Filter
ja: フィルタ

en: New Filter
ja: 新規フィルタ

en: New filter
ja: 新規フィルタ

en: Edit Filter
ja: フィルタを編集

en: Edit filter
ja: フィルタを編集

en: Delete Filter
ja: フィルタを削除

en: Delete filter
ja: フィルタを削除

en: Follow Active Document
ja: 編集対象になっている文書に追随する

en: Show Backup Files
ja: バックアップファイルを表示

en: Show backup files
ja: バックアップファイルを表示する

en: Show Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示

en: Show hidden files
ja: 隠しファイルを表示する

en: Dual
ja: デュアル・モード

en: Flat
ja: フラット

en: Tree
ja: ツリー表示

en: <b>%s</b>
    which is the equivalent of
    <b>%s%s</b>
ja: <b>%s</b>
    と等価
    <b>%s%s</b>

en: Still loading %d file, finished %s | Still loading %d files, finished %s
ja[0]: まだ %d 個のファイルを読み込んでいます, 完了 %s

en: All files loaded, finished %s, %d document open | All files loaded, finished %s, %d documents open
ja[0]: すべてのファイルを読み込みました, %s 完了, %d 個の文書を開きました

en: Finished advanced open, %d document open. | Finished advanced open, %d documents open.
ja[0]: 高度なファイル選択が終了しました、%d 個の文書を開きました。

en: _Skip
ja: スキップ(_S)

en: _Overwrite
ja: 上書き(_O)

en: %s cannot be copied, it already exists, overwrite?
ja: ファイル %s はコピーできません, 既に存在します, 上書きしますか?

en: Overwrite file?
ja: ファイルを上書きしますか?

en: Autosave in progress...
ja: 自動保存中です...

en: Started open advanced...
ja: 高度なファイル選択を開始しました...

en: Select basedir
ja: ベースディレクトリを選択

en: Advanced open file selector
ja: 高度なファイル選択

en: <b>Files</b>
ja: <b>ファイル</b>

en: Base _Dir:
ja: ベースディレクトリ(_D):

en: _Pattern:
ja: パターン(_P):

en: Pattern matches _full path:
ja: パターンはフルパスにマッチする(_F):

en: _Recursive:
ja: 下位のディレクトリも検索(_R):

en: Ma_x recursion:
ja: 最大深度(_X):

en: <b>Contains</b>
ja: <b>含む文字列</b>

en: Pa_ttern:
ja: パターン(_T):

en: Is rege_x:
ja: 正規表現(_X):

en: Select files
ja: ファイル選択

en: Open URL
ja: URLを開く

en: _Continue save
ja: 保存継続(_C)

en: A backupfile for %s could not be created. If you continue, this file will be overwritten.
ja: %s のバックアップを作成できませんでした. 作業を続けるのであれば, このファイルが上書きされます.

en: File backup failure
ja: ファイルのバックアップに失敗

en: Could not save file
ja: ファイルを保存できませんでした

en: File changed on disk
ja: ディスク上でファイルが変更されました

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: File %s exists and is open, overwrite?
ja: ファイル %s は存在し, 開いています. 上書きしますか ?

en: The file you have selected is being edited in Bluefish.
ja: 選択したファイルは Bluefish で編集されています.

en: A file named "%s" already exists.
ja: "%s"  というファイル名は既に存在します.

en: Do you want to replace the existing file?
ja: 存在しているファイルを置き換えますか？

en: File:
    "
ja: ファイル:
    "

en: " save is in progress
ja: " 保存中です

en: Save in progress!
ja: 保存中です!

en: Save
ja: 保存

en: Save %s as
ja: 文書 %s を別名で保存

en: Save copy of %s
ja: %s のコピーを保存する

en: Close _Without Saving
ja: 変更を破棄して閉じる(_W)

en: Save changes to "%s" before closing?
ja: 閉じる前に"%s"に行われた変更を保存しますか？

en: If you don't save your changes they will be lost.
ja: 保存しない場合は、ファイルに行われた変更が失われます。

en: _Reopen
ja: 再び開く(_R)

en: Project "%s" failed to load
ja: プロジェクト"%s" の読み込みに失敗しました

en: Do you want to reopen project from another location?
ja: 異なる場所からプロジェクトを開き直しますか？

en: Choose per _File
ja: ファイル毎に指定(_F)

en: Close _All
ja: すべて閉じる(_A)

en: _Save All
ja: すべて保存(_S)

en: One or more open files have been changed.
ja: いくつかのファイルが変更されています.

en: <span color="red">%d failure</span> | <span color="red">%d failures</span>
ja[0]: <span color="red">%d 個の失敗</span>

en: incomplete finished
ja: 不完全な終了

en: completed
ja: 完了

en: Upload / Download
ja: アップロード / ダウンロード

en: Upload
ja: アップロード

en: Download
ja: ダウンロード

en: Local directory
ja: ローカルディレクトリ

en: Remote directory
ja: リモートディレクトリ

en: Delete deprecated files
ja: 非推奨のファイルを削除

en: Include hidden files
ja: 隠しファイルを表示する

en: Include backup files
ja: バックアップファイルも含める

note: g_print("oldtimestr=%s, newtimestr=%s\n",oldtimestr,newtimestr);
en: Filename:%s changed on disk.
    
    Original modification time was %s
    New modification time is %s
    Original size was %s bytes
    New size is %s bytes
ja: ファイル名: %s ディスク上で変更されました。
    
      元の更新日時: %s
    新しい更新日時: %s
    　元のサイズは %s バイト
    新しいサイズは %s バイト

en: _Unset file name
ja: ファイル名の設定を外す(_U)

note: file is deleted on disk, what do we do now ?
en: File name: %s
ja: ファイル名: %s

en: File disappeared from disk
ja: ディスクからファイルがなくなりました

en: _Ignore
ja: 無視(_I)

en: _Reload
ja: 再読込み(_R)

en: Check and reload all documents
ja: すべての文書を確認し開き直す

note: build a list of filters
en: All files
ja: すべてのファイル

en: Hide files that match the filter
ja: フィルタに一致するファイルを隠す

en: Add pattern
ja: パターンを追加

en: Mime type
ja: MIME タイプ

en: Icon
ja: アイコン

en: Select File
ja: ファイル選択

en: Character _Encoding:
ja: 文字エンコード(_E):

en: Automatic detection
ja: 自動検出

en: <b>Keystroke choice</b>
ja: <b>キーの組み合わせを選択</b>

en: 
    Press requested key combination.
    Please use Ctrl, Shift, Alt key with any other key.
    <i>Esc to cancel, Delete to remove the accelerator.</i>
ja: 
    登録したいキーの組合せを押してください。
    Ctrl, Shift, Alt キーと何か他のキーを組合せること。
    <i>Esc でキャンセル、Delete でショートカットを削除します。</i>

en: Press shortcut key combination
ja: ショートカットキーにする組み合わせを押して下さい

en: Filename
ja: ファイル名

en: Line
ja: 行パターン#

en: Output
ja: 出力パターン#

en: Failed to compile output parser pattern %s: %s
ja: Outputbox のパターン指定 %s を解釈できませんでした: %s

en: <b>What to print</b>
ja: <b>印刷するもの</b>

en: Print header
ja: ヘッダを表示

en: Print line numbers
ja: 行番号を表示する

en: What to print
ja: 印刷するもの

en: Untitled
ja: 無題

en: _Mime type:
ja: _MIME タイプ:

en: None
ja: 指定しない

en: _Template:
ja: テンプレート(_T):

en: <b>Options</b>
ja: <b>オプション</b>

en: Enable a_uto-completion
ja: 自動補完を有効にする

en: Enable _block folding
ja: ブロックの折り畳みを有効(_B)

en: Display block stack in statusbar
ja: ステータスバーにブロックのスタックを表示する

en: Highlight block _delimiters
ja: ブロックの区切りをハイライト(_D)

en: _Highlight current line
ja: 現在行をハイライト(_H)

en: Show line _numbers
ja: 行番号を表示(_N)

en: Show _right margin indicator
ja: 右マージンの目印を表示(_R)

en: Auto indentin_g
ja: 自動字下げ(_G)

en: Wra_p lines
ja: 行を折り返す(_P)

en: Enable syntax scanning
ja: 文法スキャンを有効にする

en: Show _visible spacing
ja: 空白を可視化する(_V)

en: _Enable spell check
ja: スペルチェックを有効にする(_E)

en: <b>Tab Stops</b>
ja: <b>タブストップ</b>

en: Tab _width:
ja: タブ幅(_W):

en: Insert _spaces instead of tabs
ja: タブの代わりに空白を挿入(_S)

en: Enabled
ja: 有効

en: Path to plugin
ja: プラグインのパス

en: Extension
ja: 拡張子

en: Mime-Type
ja: MIME タイプ

en: <small>Text styles are applied on top of each other. If multiple styles are applied to the same text, the top-most style in this list has the highest priority. Use drag and drop to re-order the text styles.</small>
ja: <small>テキストのスタイルは、トップに適用されます。複数のスタイルが適用された場合、リストの中で一番トップにあるものが最優先されます。順番を変更するにはドラッグ & ドロップしてください。</small>

en: Label
ja: ラベル

en: Foreground color
ja: 文字色

en: _Foreground color:
ja: 前景色(_F):

en: Background color
ja: 背景色

en: _Background color:
ja: 背景色(_B):

en: _Normal weight
ja: 普通の太さ(_N)

en: Bold _weight
ja: 太字(_W)

en: Normal st_yle
ja: 直立体(_Y)

en: _Italic style
ja: 斜体(_I)

en: _Spell check
ja: スペル チェック(_S)

en: Add entry
ja: エントリを追加

en: Delete entry
ja: エントリを削除

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
ja: <small><b>入力オプション</b>
    | で始めると入力を標準入力へ送ることができます
    %f ローカルファイル名 (ローカルファイルに有効)
    %i 入力のための一時的なファイル, 文書がローカルにあり変更されていなければ、%f と同じです
    <b>その他のオプション</b>
    %a このフィルタを使用するときに追加入力する引数%c ファイルが格納されているローカルディレクトリ (ローカルファイルに有効)
    %n パスなしのファイル名 (名前のあるすべてのファイルに有効)
    %u URL (名前のあるすべてのファイルに有効)
    %p プレビュー用の URL  プロジェクト設定でベースディレクトリとプレビューディレクトリを設定している場合。そうでなければ %u と同じです</small>

en: Command
ja: コマンド

en: Default browser
ja: 既定のブラウザ

en: Update defaults
ja: デフォルト値を更新する

en: Reset all
ja: すべてリセット

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (requires local file, cannot operate on selection)
    %i temporary filename for input
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    %t temporary filename for both input and output (for in-place-editing filters, cannot operate on selection)
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (requires local file)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
ja: <small><b>入力オプション</b>
    | で始めると入力を標準入力へ送ることができます
    %f ローカルファイル名 (ローカルファイルに有効、選択範囲を対象にはできません)
    %i 入力のための一時的なファイル
    <b>出力オプション</b>
    | で終えると出力を標準出力から読み出すことができます
    %o 出力のための一時的なファイル
    %t 入出力両方のための一時的なファイル(その場で編集 タイプのフィルタ用、選択範囲を対象にはできません)
    <b>その他のオプション</b>
    %a このフィルタを使用するときに追加入力する引数%c ファイルが格納されているローカルディレクトリ (ローカルファイルに有効)
    %n パスなしのファイル名 (名前のあるすべてのファイルに有効)
    %u URL (名前のあるすべてのファイルに有効)
    %p プレビュー用の URL  プロジェクト設定でベースディレクトリとプレビューディレクトリを設定している場合。そうでなければ %u と同じです</small>

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
ja: <small><b>入力オプション</b>
    | で始めると入力を標準入力へ送ることができます
    %f ローカルファイル名 (ローカルファイルに有効)
    %i 入力のための一時的なファイル, 文書がローカルにあり変更されていなければ、%f と同じです
    <b>出力オプション</b>
    | で終えると出力を標準出力から読み出すことができます
    %o 出力のための一時的なファイル
    <b>その他のオプション</b>
    %a このフィルタを使用するときに追加入力する引数%c ファイルが格納されているローカルディレクトリ (ローカルファイルに有効)
    %n パスなしのファイル名 (名前のあるすべてのファイルに有効)
    %u URL (名前のあるすべてのファイルに有効)
    %p プレビュー用の URL  プロジェクト設定でベースディレクトリとプレビューディレクトリを設定している場合。そうでなければ %u と同じです</small>

en: Pattern
ja: パターン

en: File #
ja: ファイル名パターン#

en: Line #
ja: 行パターン#

en: Output #
ja: 出力パターン#

en: File
ja: ファイル

en: A restart is needed to see the effect of these options
ja: これらのオプションの変更は、Bluefish の再スタート後に有効になります

note: 1=text
en: Option name
ja: オプション名

note: 2=boolean
en: value
ja: 値

note: 1=text
en: Highlight name
ja: 色分けの名前

en: Textstyle
ja: テキストスタイル

en: Auto
ja: 自動

en: Continue and ignore changes
ja: 変更を破棄して継続

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Importing colors will abort any preferences changes
ja: 色のインポートによって設定の変更が破棄されます

en: Importing colors will close the preferences dialog and cancel any changes you made. Do you want to continue?
ja: 色をインポートすることで、設定の変更ダイアログは閉じ、加えた変更が破棄されます。続けますか？

en: Choose file
ja: ファイルを選択する

en: Import done
ja: インポート完了

en: Import %s failed
ja: %s のインポートに失敗

en: Delayed
ja: 遅延

en: Immediately
ja: すぐに

en: Continue save
ja: 保存継続

en: Abort save
ja: 保存中止

en: Ask what to do
ja: どうするか尋ねる

en: Never
ja: 登録しない

en: Periodically and during save
ja: 定期的に、また保存する時に

en: Only during save
ja: 保存する時のみ

en: Nothing
ja: チェックしない

en: Modified time and file size
ja: 更新時刻とファイルサイズ

en: Modified time
ja: 更新時刻

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: left
ja: 左

en: right
ja: 右

en: top
ja: 上

en: bottom
ja: 下

en: Recently opened
ja: 最近開いたファイル

en: Recently closed
ja: 最近閉じたファイル

en: Only project files
ja: プロジェクトファイルのみ

en: All
ja: すべて

en: All except spaces
ja: スペースを除くすべて

en: All trailing
ja: 行末にあるすべて

en: All except non-trailing spaces
ja: 行頭のスペースを除くすべて

en: Always
ja: 常に

en: Smart
ja: 自動的に判断

en: Edit preferences
ja: 環境設定

note: *  Initial document settings
en: <b>Default settings (overridden by project settings)</b>
ja: <b>デフォルトの設定（プロジェクト設定で上書きされたもの）</b>

en: Initial document settings
ja: 文書の初期設定

en: Editor settings
ja: 編集のための設定

en: <b>Editor settings</b>
ja: <b>編集のための設定</b>

en: Smart auto indentin_g on brackets
ja: かっこに対応した賢い自動字下げ(_G)

en: Smart Home/_End cursor positioning
ja: 行頭と行末での Home/_End キーによる賢いカーソル移動

en: _Tab key indents selection
ja: _Tab キーで選択範囲をインデントする

en: Replace unicode quotes with ascii quotes
ja: ユニコードの引用符をASCIIの引用符で置換

en: Insert spaces to cursor position
ja: 空白をカーソル位置に挿入

en: Automatically insert closing brackets
ja: 括弧を自動的に閉じる

en: Right _margin/split line end position:
ja: 行分割の位置(_M)

en: Wrap lines on right margin indicator
ja: 右マージンの目印で折り返す

en: Visible _whitespace mode:
ja: 空白文字表示モード(_W):

en: <b>Undo</b>
ja: <b>元に戻す</b>

en: _Number of actions in history:
ja: 履歴に残す直近の操作の数:

en: Clear _history on save
ja: 保存時にUndo履歴をクリア(_H)

en: Auto-completion & Reference
ja: 自動補完とリファレンス

en: <b>Auto-completion</b>
ja: <b>自動補完</b>

en: Show _pop-up window:
ja: 自動補完候補をポップアップ表示:

en: Minimum matching length for auto-completion:
ja: 自動補間の候補との最短一致長さ:

en: Shortcut _key combination:
ja: ショートカットキーの組み合わせ(_K):

en: <b>Reference Information</b>
ja: <b>参考情報</b>

en: _Load reference data from language files
ja: 言語ファイルからリファレンスを読み込み(_L)

en: Show references in auto-completion _pop-up window
ja: 自動補完ポップアップウィンドウにリファレンスを表示する(_P)

en: Show references if mouse is over text editor
ja: マウスカーソルがテキストエディターに重なったらリファレンスを表示

en: Font & Colors
ja: フォントと色

en: <b>Font &amp; Cursor</b>
ja: <b>フォント と カーソル</b>

en: _Editor font:
ja: 編集部分のフォント(_E):

en: Cursor / font size ratio (%):
ja: フォントサイズに対するカーソルサイズの割合 (%):

en: <b>Colors</b>
ja: <b>色</b>

en: Use system wide color settings
ja: システムの色設定を使用する

en: Cursor color
ja: カーソルの色

en: C_ursor color:
ja: カーソルの色(_U):

en: Selection background color
ja: 選択範囲の背景色

en: _Selection background color:
ja: 選択範囲の背景色(_S):

en: Margin foreground color
ja: マージンの前景色

en: _Margin foreground color:
ja: マージンの前景色(_M):

en: Margin background color
ja: マージンの背景色

en: _Margin background color:
ja: マージンの背景色(_M):

en: Highlight cursor position
ja: カーソル位置をハイライト

en: Cursor highlight color
ja: ハイライトするカーソルの色

en: _Cursor highlight color:
ja: ハイライトするカーソルの色(_C):

en: Current line color
ja: 現在の行の色

en: Cu_rrent line color:
ja: 現在行の色(_R):

en: Visible whitespace color
ja: 空白文字につける色

en: _Visible whitespace color:
ja: 空白文字を表示する色(_V):

en: <b>Import / export color profiles</b>
ja: <b>色プロファイルのインポート/エクスポート</b>

en: Color profiles set colors for the editor, user interface and all textstyles.
ja: 色プロファイルは編集部分、ユーザーインターフェイス、すべてのテキストスタイルの色を指定するものです。

en: Export
ja: エクスポート

en: Import
ja: インポート

en: Apply
ja: 適用

en: Text styles
ja: テキストスタイル

en: <b>Text Styles</b>
ja: <b>テキストのスタイル</b>

en: Files
ja: ファイル

en: <b>Encoding</b>
ja: <b>エンコーディング</b>

en: _Default character set for new files:
ja: 新規ファイルに使用する文字コード(_D):

en: Auto set <meta> _HTML tag on encoding change
ja: 使用するエンコーディングが変わった時に _HTMLの <meta>タグを自動的に設定する

en: <b>Misc</b>
ja: <b>その他</b>

en: Strip trailing spaces on save
ja: 保存時に末尾の空白文字を取り除く

en: Open co_mmandline files in running bluefish process
ja: コマンドラインファイルを既に起動している bluefish のウィンドウで開く(_M)

en: Open commandline files in new _window
ja: 新しいウィンドウでコマンドラインファイルを開く(_W)

en: Check if file is modified on disk:
ja: ファイルがディスク上で変更されたかチェックする:

en: File properties to check on dis_k for modifications:
ja: ディスク上での変更を確認するためのファイルのプロパティ(_K)

en: Show warning for files with very long lines
ja: とても長い行を含むファイルについて警告

en: Backup & Recovery
ja: バックアップと復元

en: <b>Backup</b>
ja: <b>バックアップ</b>

en: Create _backup file during file save
ja: 保存時にバックアップを作成(_B)

en: _Remove backup file on close
ja: ファイルを閉じる時にバックアップファイルを削除

en: If back_up fails:
ja: バックアップが失敗したら:

en: <b>Document Recovery</b>
ja: <b>文書の復元</b>

en: _Enable recovery of modified documents
ja: 変更された文書の復元を可能にする(_E)

en: _Frequency to store changes (seconds):
ja: 変更を保存する頻度（秒単位）(_F)

en: File Associations
ja: ファイルの関連付け

en: Templates
ja: テンプレート

en: <b>Templates</b>
ja: <b>テンプレート</b>

en: User interface
ja: インターフェイス

en: <b>Layout</b>
ja: <b>レイアウト</b>

en: Document _tab position:
ja: 文書タブの位置(_T):

en: Maximum filename length shown in tab (0 is no limit)
ja: タブに表示するファイル名の長さ制限(0 で制限なし)

en: _Sidebar position:
ja: サイドバーの位置(_S):

en: Sidebar tab _position:
ja: サイドバータブの位置(_P)

en: Hide toolbars on full-screen
ja: 全画面表示でツールバーを非表示

en: User interface _language:
ja: ユーザインターフェイスに使用する言語(_L)

en: <b>Recent Files</b>
ja: <b>最近使用したファイル</b>

en: Recent files _shows:
ja: 最近編集した文書 で表示する対象(_S):

en: _Number of files in 'Open recent' menu:
ja: [最近開いたファイル]リストの最大表示数(_N):

en: _Register recent files with your desktop:
ja: 最近使用したファイル に登録(_R):

en: Shortcut keys
ja: ショートカットキー

en: <b>Shortcut keys</b>
ja: <b>ショートカットキー</b>

en: _Switch between tabs with <Alt>+0..9
ja: <Alt>+0..9 でタブを切り替える(_S)

en: _Switch between tabs with <Command>+0..9
ja: <Command>+0..9 でタブを切り替える(_S)

en: Save menu accelerators on exit
ja: 終了時にメニューのショートカットを保存する

en: Save user customised menu accelerators now
ja: ユーザがカスタマイズしたメニューのショートカットをすぐに保存する

en: Reset menu accelerators to application defaults
ja: メニューのショートカットキーをアプリケーションのデフォルトにリセットする

en: Dimensions
ja: ウィンドウサイズ

en: <b>Dimensions</b>
ja: <b>ウィンドウサイズ</b>

en: _Leave dimensions to window manager
ja: サイズの決定をウィンドウマネージャに任せる(_L)

en: _Restore last used dimensions
ja: 前回終了時のウィンドウサイズを覚えておく(_R)

en: Initial _sidebar width:
ja: 起動時のサイドバーの幅(_S):

en: Initial window _height:
ja: 起動時のウィンドウの高さ(_H):

en: Initial window _width:
ja: 起動時のウィンドウの幅(_W):

en: _Limit window title length
ja: ウィンドウタイトルの長さを制限する(_L)

en: <b>Document tab</b>
ja: <b>文書のタブ</b>

en: _Use system document tab font
ja: システムの文書、タブのフォントを使う(_U)

en: _Document tab font:
ja: 文書タブのフォント(_D):

en: Document error tab color
ja: タブの色（文書エラーあり）

en: Document tab _error color:
ja: タブの色（文書エラーあり）(_E):

en: Document loading tab color
ja: タブの色（文書読み込み中）

en: Document tab loadin_g color:
ja: タブの色（文書読み込み中）(_G):

en: Document modified tab color
ja: タブの色（文書変更あり）

en: Document tab _modified color:
ja: タブの色（文書変更あり）(_M):

en: Active document tab color
ja: 編集対象になっているタブの色

en: Document tab _active color:
ja: タブの色（編集対象）(_A):

note: arr = array_from_arglist(_("Java programming"),"1", "java:image:jsp", NULL); main_v->globses.filefilters = g_list_append(main_v->globses.filefilters, arr);
en: Images
ja: 画像ファイル

en: <b>Thumbnails</b>
ja: <b>サムネイル</b>

en: Thumbnail _filetype:
ja: サムネイルファイルの形式(_F):

en: Thumbnail _suffix:
ja: サムネイルファイルの後ろに付ける文字(_S):

en: External commands
ja: 外部コマンド

en: <b>External Commands</b>
ja: <b>外部コマンド</b>

en: External filters
ja: 外部フィルタ

en: <b>External Filters</b>
ja: <b>外部フィルタ</b>

en: Output parsers
ja: 出力パーサ

en: <b>Output Parsers</b>
ja: <b>出力パーサ</b>

en: Plugins
ja: プラグイン

en: <b>Plugins</b>
ja: <b>プラグイン</b>

en: Language support
ja: 言語サポート

en: Enter Bluefish project filename
ja: Bluefishプロジェクトのファイル名を入力してください

en: Select Bluefish project filename
ja: プロジェクトのファイル名を選択

en: Create New Project
ja: 新規プロジェクトの作成

en: Edit Project
ja: プロジェクトの編集

en: This project contains %d file | This project contains %d files
ja[0]: このプロジェクトには %d 個のファイルが存在します

en: Project _Name:
ja: プロジェクト名(_N):

note: pred->entries[template] = entry_with_text(pred->project->template, 255); bf_mnemonic_label_tad_with_alignment(_("_Template:"), pred->entries[template], 1, 0.5, table, 0, 1, 3, 4); but = file_but_new(pred->entries[template], 1, NULL); gtk_table_attach_defaults(GTK_TABLE(table), pred->entries[template
en: <b>Default settings for this project</b>
ja: <b>デフォルトの設定（このプロジェクト用）</b>

en: Create _Project
ja: プロジェクトを作成(_P)

en: Create project
ja: プロジェクトを作成する

en: Create project with currently opened documents
ja: 現在開いているファイルからプロジェクトを作成する

en: Create empty project
ja: 空のプロジェクトを作成する

en: weblint HTML checker
ja: weblint HTML 文法チェッカ

en: tidy HTML validator
ja: tidy HTML 妥当性チェック

en: xmllint XML checker
ja: xmllink XML 文法チェッカ

en: php syntax check
ja: PHP 文法チェック

en: perl syntax check
ja: Perl 文法チェック

en: php codesniffer
ja: PHP codesniffer コーディング規約チェック

en: Sort
ja: 行単位で正順に並べ替え

en: Sort / Uniq
ja: 行単位で正順に並べ替え → 重複行まとめ

en: Reverse lines
ja: 行単位で逆順に並べ替え

en: Dos2unix
ja: Dos2unix 改行変換

en: Tidy HTML
ja: Tidy HTML 妥当性チェック

en: Tidy convert to XHTML
ja: Tidy XHTML への変換

en: Tidy HTML (perltidy)
ja: Tidy HTML (perltidy) 妥当性チェック

en: Strip empty lines
ja: 空行を削除する

en: Render HTML to text
ja: HTMLをテキストに変換する

en: PHP Beautifier
ja: PHP 整形ツール

en: Javascript Minify with jsmin
ja: Javascript を圧縮する(jsmin)

en: Decompress CSS
ja: CSSを伸長

en: Compress CSS
ja: CSSを圧縮

en: CSS tidy
ja: CSS整形 (CSS tidy)

en: Safari
ja: Safari で確認

en: Firefox
ja: Firefox で確認

en: Google Chrome
ja: Google Chrome で確認

en: Chromium
ja: Chromium で確認

en: Opera
ja: Opera で確認

en: chmod a+x
ja: 実行可能属性をオン

en: Insert date
ja: 日付を挿入

en: Konqueror
ja: Konqueror で確認

en: Epiphany
ja: Epiphany で確認

en: Kazehakase
ja: 風博士 で確認

en: Links2 (graphics)
ja: Links2 (グラフィック版) で確認

en: C Header
ja: C言語ヘッダファイル

en: C Header GPL
ja: C言語ヘッダファイル GPL

en: LaTex Book
ja: LaTeX 本

en: LaTex Presentation
ja: LaTex プレゼンテーション

en: Untitled Project
ja: 無題のプロジェクト

en: C programming
ja: C プログラム

en: Web files
ja: Webファイル

en: Hide objectfiles
ja: オブジェクトファイルを隠す

en: <i>Replace started</i>
ja: <i>置換を開始しました</i>

en: <i>Search started</i>
ja: <i>検索を開始しました</i>

en: <span foreground="red"><b>No selection, aborted search</b></span>
ja: <span foreground="red" weight="bold">何も選択されていません。検索を中断します。</span>

note: display warning that not all documents have yet finished loading
en: <span foreground="red" weight="bold">Some documents are still loading</span>
ja: <span foreground="red" weight="bold">まだ読み込まれていない文書があります</span>

en: <span foreground="red">Empty search string</span>
ja: <span foreground="red">検索文字列が空です</span>

en: <i>Replaced %d entry</i> | <i>Replaced %d entries</i>
ja[0]: <i>%d 箇所を置換しました</i>

en: <i>Found %d entry</i> | <i>Found %d entries</i>
ja[0]: <i>%d 箇所 見つかりました</i>

en: <i>Found %d result in %d of the %d searched documents</i> | <i>Found %d results in %d of the %d searched documents</i>
ja[0]: <i>%d 個の一致が %d 個の文書で見つかりました（%d の文書から検索）</i>

en: <i>Found %d result from character %d to %d</i> | <i>Found %d results from character %d to %d</i>
ja[0]: <i>%d 個の一致が %d 文字目から %d 文字目にかけて見つかりました</i>

en: <i>Found %d result in the active document</i> | <i>Found %d results in the active document</i>
ja[0]: <i>%d 個の一致が編集対象になっている文書で見つかりました</i>

en: <span foreground="red"><b>There is no 'undo' when replacing in files.</b>
    Backup files are created as filename~</span>
ja: <span foreground="red"><b>置換の対象がファイル内容の場合、'元に戻す' は使えません。</b>
    バックアップとしてファイル名に~が付加されたファイルが作成されます</span>

en: No (more) results
ja: （これ以上）一致する結果はありません

en: Active document
ja: 編集対象になっている文書

en: Forward from cursor position
ja: カーソル位置からスタート

en: Current selection
ja: 現在の選択範囲

en: All open documents
ja: 開いているすべてのファイル

en: Files on disk
ja: ディスク上のファイル

en: Normal
ja: 通常

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Find and Replace
ja: 検索と置換

en: <b>_Search for</b>
ja: <b>検索対象(_S)</b>

en: <b>Replace _with</b>
ja: <b>置換文字列(_W)</b>

en: Match Patter_n:
ja: 検索パターン(_N):

en: Replace T_ype:
ja: 置換の種類(_Y):

en: Sco_pe:
ja: 範囲(_P):

en: Filename pattern:
ja: ファイル名パターン:

en: Recursion level:
ja: 検索するディレクトリの深さ:

en: Basedir:
ja: ベースディレクトリ:

en: Show results in Output Pane
ja: 結果を出力ペインに表示

en: Show all results in the Output Pane on the bottom of the document list
ja: すべての結果を文書リストの下の出力ペインに表示

en: Case sensitive _matching
ja: 大文字小文字を区別する(_M)

en: Only match if case (upper/lower) is identical.
ja: 小文字が一致した場合のみ。

en: Pattern contains escape-se_quences
ja: パターンはエスケープシーケンスを含む(_Q)

en: Pattern contains backslash escaped characters such as \n \t etc.
ja: バックスラッシュを使用した \n,\t のようなエスケープ文字を含むパターン

en: Dot character in regex pattern matches newlines
ja: 正規表現の中で小数点が改行にもマッチするようにする

en: The . character will match everything including newlines, use for multiline matching.
ja: 文字 . が改行を含めてすべての文字にマッチするようにします。複数行に渡る検索にも使えます。

en: Ignore backup files
ja: バックアップファイルを除く

en: Ignore backup files *~ created by Bluefish
ja: bluefish が作成したバックアップファイル *~ を除く

en: Replace _All
ja: すべて置換(_A)

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: _Find All
ja: すべてを検索(_F)

en: B_ookmark All
ja: 検索に合致したすべての箇所をブックマークする(_O)

en: Undo in _all documents
ja: すべての文書でこの変更を元に戻す(_A)

en: Undo only _this document
ja: この文書で変更を元に戻す(_T)

en: Undo this change in all documents?
ja: すべての文書でこの変更を元に戻しますか?

en: This change concerns multiple documents.
ja: この変更には複数の文書が関係しています。

en: Allow folding of C style comments
ja: C形式のコメントを折り畳めるようにする

en: Allow folding of Curly brackets block
ja: {}ブロックを折り畳めるようにする

en: Allow folding of Javascript Curly brackets block
ja: Javascriptの {}ブロックを折り畳めるようにする

en: Allow folding of Javascript Parentheses block
ja: Javascriptの ()ブロックを折り畳めるようにする

en: Allow folding of Javascript Square brackets block
ja: Javascriptの []ブロックを折り畳めるようにする

en: Allow folding of Parentheses block
ja: ()ブロックを折り畳めるようにする

en: Allow folding of PHP blocks
ja: PHPのブロックを折り畳めるようにする

en: Allow folding of Square brackets block
ja: []ブロックを折り畳めるようにする

en: Allow folding of the Parentheses block
ja: ()ブロックを折り畳めるようにする

en: Allow to fold the the root html tag
ja: 一番外側のHTMLタグを折り畳めるようにする

en: All php functions
ja: すべての PHP 関数

en: All wordpress functions
ja: すべての Wordpress 関数

en: Autocomplete function names with semicolon
ja: セミコロンの入力で関数名を自動補完する

en: Autocomplete HTML entities
ja: HTML実体参照を自動補完する

en: Autocomplete Javascript object methods
ja: JavaScript のオブジェクトメソッドを自動補完する

en: autocomplete javascript variables
ja: JavaScript 変数を自動補完する

en: Auto-complete PHP functions
ja: PHP 関数を自動補完する

en: Auto-complete PHP variables
ja: PHP 変数を自動補完する

en: Autocomplete tags
ja: タグを自動補完する

en: autocomplete with newlines
ja: 改行で自動補完する

en: CSS properties
ja: CSSのプロパティ

en: Enable the PHP short open tag
ja: PHPタグの短縮形を有効にする

en: GNU Coreutils functions
ja: GNU Coreutils の関数

en: HTML entities
ja: HTMLの実体参照

en: include JQuery syntax
ja: JQuery の文法を含む

en: Javascript CSS properties
ja: Javascript の CSSプロパティ

en: Load all php functions
ja: すべての PHP 関数を読み込む

en: Load auto-completion information
ja: 自動補完についての情報を読み込む

en: Load completion data
ja: 補完のデータを読み込む

en: Load glib types and functions
ja: glib の型と関数を読み込む

en: Load GObject functions
ja: GObject 関数を読み込む

en: Load GTK+ functions
ja: GTK+ 関数を読み込む

en: Load reference data
ja: リファレンスのデータを読み込む

en: Load reference information
ja: リファレンスの情報を読み込む

en: Load standard C library functions
ja: Cの標準ライブラリ関数を読み込む

en: Load XSLT 2.0 support.
ja: XSLT 2.0 サポートを読み込む。

en: Methods in javadoc but not in references
ja: javadoc の中にはあるがリファレンスには含まれないメソッド

en: scan for sql in php strings
ja: PHP文字列をスキャンしてSQLを探す

en: Scan for sql in strings
ja: 文字列をスキャンしてSQL を探す

en: Self-close tags such as br, hr, and img with /&gt;
ja: br,hr,imgなど自己完結型のタグを/&gt;で閉じる

en: Show a string as a block
ja: 文字列をブロックとして表示

en: Show tag attributes as block
ja: タグの属性をブロックとして表示する

en: Show this language in the menu
ja: この言語をメニューに表示する

en: Tag block-start includes all attributes
ja: タグのブロック開始にすべての属性を含める
