Bluefish 2.2.10 - en to nb translation catalogue (843 entries)

en: Bluefish is a powerful editor targeted towards programmers and web developers, with many options to write websites, scripts and programming code. Bluefish supports many programming and markup languages and has many features, but is still a very fast and lightweight application.
nb: Bluefish er en kraftig editor for programmerere og webutviklere, beregnet på programmering, skripting og webutvikling. Bluefish støtter mange programmerings- og markupspråk, og har mange funksjoner for tekstredigering, men er likevel lynrask og lite ressurskrevende.

en: A selection of the features:
nb: Noen funksjoner:

en: Well done syntax highlighting which for example supports languages inside languages (e.g. Javascript inside HTML inside PHP)
nb: Syntaksmarkering som støtter språk i språk (f.eks Javascript i HTML i PHP)

en: All kind of powerful editor features like auto indenting and auto completion for many functions and libraries in many programming languages
nb: Kraftige tekstediteringsfunksjoner som automatisk innrykk og autofullfør for mange funksjoner og bibliotek i mange programeringsspråk

en: Project support
nb: Prosjektstøtte

en: Support for remote files over ftp, sftp, webdav, etc
nb: Støtte for åpning av filer over ftp, sftp, webdav, etc

en: Powerful search and replace engine
nb: Kraftig funksjonalitet for søk og erstatt

en: Customizable integration of external programs such as lint, make, etc
nb: Kjøring av eksterne programmer som lint, make, etc

en: Snippets plugin to automate often used code
nb: Utklippsplugin for å automatisere bruk av ofte brukt kode

en: Code-aware in-line spell checking
nb: Kodesensitiv in-line stavekontroll

en: Zencoding or Emmet support
nb: Støtte for Zencoding og Emmet

en: Bookmarks panel
nb: Bokmerkepanel

en: If you are an occasional coder who is in need for a simple to learn editor, or a heavy coder who dislikes heavy IDE's like eclipse or netbeans, Bluefish is your editor of choice!
nb: Enten om du trenger en editor som er enkel å lære, eller bare misliker tunge utviklingsmiljø som Eclipse eller Netbeans, så er Bluefish et glimrende valg.

en: Bluefish Editor
nb: Bluefish skriveprogram

en: Web Development Editor
nb: Skriveprogram for nettsideutvikling

en: programming;code;web;editor;development;html;php;python;
nb: programmering;kode;web;editor;utvikling;html;php;python;

en: Bluefish project file
nb: Bluefish prosjektfil

en: Bluefish language definition file
nb: Språkdefinisjonsfil for Bluefish

en: Collapse all
nb: Fold alle

en: Expand all
nb: Utvid alle

en: Collapse %s
nb: Kollaps %s

en: Expand %s
nb: Utvid %s

en: Spell check language
nb: Stavekontrollspråk

en: Add to dictionary
nb: Legg til i ordboka

en: Ignore spelling
nb: Ignorer stavefeil

en: Insert special characters as entities
nb: Sett inn spesialtegn som HTML-entiteter

en: Filebrowser
nb: Filbehandler

en: Bookmarks
nb: Bokmerker

en: Goto Line:
nb: Gå til linje:

en: Find:
nb: Finn:

en: Regular expression (pcre)
nb: Regulært uttrykk (pcre)

en: Case sensitive
nb: Skill mellom store/sm_å bokstaver

en: Dot character matches newlines
nb: Punktum i regulære uttrykk inkluderer tegn for ny linje

en: Pattern contains backslash escaped sequences
nb: Uttrykket inneholder escape-sekvenser (\n, \t)

en: Advanced
nb: Avansert

en: New Bluefish Window
nb: Nytt Bluefish-vindu

note: Fake-label (for notebook_hide() and _show() ;)
en: Stand by...
nb: Vennligst vent...

en: Leave Fullscreen
nb: Gå ut av fullskjermvisningen

en: Fullscreen
nb: Fullskjermsvisning

en: _File
nb: _Fil

en: New From Template
nb: Lag ny fra mal

en: Open _Recent
nb: Nylig åpn_ede

en: _Edit
nb: _Rediger

en: _View
nb: _Vis

en: _Document
nb: _Dokument

en: _Tab Size
nb: _Tabulatorstørrelse

en: _Font Size
nb: _Skriftstørrelse

en: Language M_ode
nb: Språkm_odus

en: Character _Encoding
nb: T_egnsett

en: Reorder documents
nb: Endre rekkefølge på dokumentene

en: _Go
nb: _Gå til

en: _Project
nb: _Prosjekt

en: _Tools
nb: Verkt_øy

en: _Commands
nb: _Kommandoer

en: _Filters
nb: _Filter

en: _Output parsers
nb: _Output parsere

en: For_mat
nb: For_mater

en: _Insert
nb: Sett _inn...

en: Con_vert
nb: Kon_verter

en: _New
nb: _Ny

en: New file
nb: Ny fil

en: New _Window
nb: Nytt _vindu

en: New window
nb: Nytt vindu

en: Close Win_dow
nb: Lukk vin_du

en: Close window
nb: Lukk vinduet

en: _Open...
nb: Å_pne...

en: Open file
nb: Åpne fil

en: Open Ad_vanced...
nb: Åpn_e (avansert)...

en: Open advanced
nb: Åpne avansert

en: Open _from Selection
nb: Åpne _fra markert tekst

en: Open from Selection
nb: Åpne fra markert tekst

en: _Print...
nb: _Skriv ut

en: Print
nb: Skriv ut

en: _Quit
nb: Avsl_utt

en: Quit Bluefish
nb: Avslutt Bluefish

en: Preference_s...
nb: _Innstillinger...

en: Edit Preferences
nb: Endre innstillinger

en: Select _All
nb: _Velg alt

en: Select all
nb: Velg alle

en: Toggle Boo_kmark
nb: Slå av/på bo_kmerke

en: Toggle bookmark
nb: Slå av/på bo_kmerke

en: _Add or Remove...
nb: Legg _til eller fjern...

en: Add or remove character encoding
nb: Legg til eller fjern tegnsett

en: Floati_ng Window
nb: _Flytende vindu

en: Open current document in floating window
nb: Åpne dokumentet i et flytende vindu

en: _Increase
nb: _Øk skriftstørrelsen

en: Increase document font size
nb: Øk skriftstørrelsen

en: _Decrease
nb: Re_duser

en: Decrease document font size
nb: Reduser skriftstørrelsen

en: _Reset
nb: _Nullstill

en: Reset document font size
nb: Nullstill skriftstørrelsen

en: Increase document tab size
nb: Øk tabulatorbredde

en: Decrease document tab size
nb: Reduser tabulatorstørrelse

en: Reset document tab size
nb: Nullstill tabulatorstørrelse

en: Rescan Synta_x & Spelling
nb: Les synta_ks og stavekontroll

en: Rescan document highlighting
nb: Oppdater syntaksmarkering

en: Rescan Synta_x
nb: K_ontroller syntaksen på nytt

en: _New Project...
nb: _Nytt prosjekt...

en: New project
nb: Nytt prosjekt

en: _Open Project...
nb: Åpne pr_osjekt...

en: Open project
nb: Åpne prosjekt

en: _Synchronize Text Block
nb: _Synkroniser tekstblokk

en: Synchronize text block
nb: Synkroniser tekstblokken

en: _Toggle Comment
nb: Kommen_tarer av/på

en: Toggle comment
nb: Merknader av/på

en: Select _Block
nb: Velg blokk

en: Select block, use multiple times to select parent blocks
nb: Velg blokk, brukes flere ganger for å velge overordnede blokker

en: Select _Identifier
nb: Velg _Identifikator

en: Select identifier
nb: Velg identifikator

en: D_uplicate Line
nb: D_upliser linjen

en: Duplicate the current line
nb: Fargelegg linjen der markøren er

en: _Delete Line
nb: _Slett Linjen

en: Delete the current line
nb: Slett den aktive linjen

en: _Word Count
nb: Ord_telling

en: Word count
nb: Ordtelling

en: Insert Relative Filename
nb: Sett inn filnavn med relativ filsti

en: Insert Absolute Filename
nb: Sett inn fullt filnavn

en: Indenting to S_paces
nb: Innrykk til _mellomrom

en: Indenting to spaces
nb: Innrykk til mellomrom

en: Indenting to T_abs
nb: _Innrykk til tabulatorer

en: Indenting to tabs
nb: Innrykk til tabulatorer

en: _Join Lines Together
nb: Sl_å sammen linjer

en: Join lines together
nb: Slå sammen linjer

en: Split Lines on Right _Margin
nb: Del linjer på høyre _marg

en: Split lines on right margin
nb: Del linjer på høyre marg

en: Merge Lines Into Col_umns
nb: Slå sammen linjer til _kolonner

en: Merge lines into columns
nb: Slå sammen linjer til kolonner

en: Rewrap _Lines
nb: Brekk _linjer på ny

en: Rewrap lines
nb: Brekk linjer

en: Strip T_railing Whitespace
nb: Fje_rn blanke tegn på enden av hver linje

en: Strip trailing whitespace
nb: Fjern blanke tegn på enden av hver linje

en: Preview in browser
nb: Forhåndsvis i filbehandler

en: _Full Screen
nb: _Fullskjerm

en: Full screen
nb: Fullskjerm

en: _Main Toolbar
nb: Hoved_verktøylinje

en: Show main toolbar
nb: Vis hovedverktøylinje

en: _Side Pane
nb: _Sidepanel

en: Show side pane
nb: Vis sidepanelet

en: _Output Pane
nb: _Utdatafeltet

en: Show output pane
nb: Vis utdatafelt

en: Status_bar
nb: Vis statuslinj_e

en: Show statusbar
nb: Vis statuslinje

en: Auto _Completion Popup
nb: Vindu for for autoutfylling

en: Show auto completion popup
nb: Vis i autofullfør _pop-up-vindu

en: _Auto Indent
nb: _Automatisk tabulering

en: Auto indent
nb: Autoindentering

en: Highlight Block _Delimiters
nb: Fremhev blokkskille

en: Highlight block delimiters
nb: Frem_hev blokkskille

en: _Highlight Syntax
nb: F_remhev syntaksen

en: Highlight syntax
nb: Marker syntaks som standard

en: Show _Blocks
nb: Vis _blokker

en: Show blocks
nb: Vis blokker

en: Show Line N_umbers
nb: Vis linje_nummer

en: Show line numbers
nb: Vis linjenummer

en: Show Right _Margin
nb: Vis høyremarg

en: Show right margin
nb: Vis høyremarg

en: Show Split _View
nb: Bruk delt _visning

en: Show split view
nb: Bruk delt visning

en: Show V_isible Spacing
nb: Vis synlige _mellomrom

en: Show visible spacing
nb: Vis synlige mellomrom

en: _Wrap Text
nb: _Brekk tekst

en: Wrap text
nb: Brekk tekst

en: _Close
nb: Lukk

en: Close current file
nb: Lukk fil

en: Close A_ll
nb: Lu_kk alle

en: Close all files
nb: Lukk alle filer

en: _Save
nb: _Lagre

en: Save current file
nb: Lagre fil

en: Save _as...
nb: L_agre som...

en: Save file as
nb: Lagre fil som

en: Sav_e All
nb: Lagr_e alle

en: Save all files
nb: Lagre alle filer

en: Rever_t to Saved
nb: Gjenopp_rett fra disk

en: Reload current file
nb: Les inn fil på nytt

en: Save a cop_y...
nb: Lagre en kop_i...

en: Save a copy
nb: Lagre en kopi

en: _Insert...
nb: Sett _inn...

en: Insert file
nb: Sett inn fil

note: Required to move here to disable sensitivity on OSX
en: Rena_me...
nb: Gi nytt navn...

en: Rename file
nb: Gi filen nytt navn

en: _Indent
nb: _Innrykk

en: Indent
nb: Innrykk

en: Unin_dent
nb: Reduser innrykk

en: Unindent
nb: Reduser innrykk

en: F_irst Bookmark
nb: Første _bokmerke

en: Goto first bookmark
nb: Gå til første bokmerke

en: L_ast Bookmark
nb: _Siste bokmerke

en: Goto last bookmark
nb: Gå til siste bokmerke

en: N_ext Bookmark
nb: N_este bokmerke

en: Goto next bookmark
nb: Gå til neste bokmerke

en: P_revious Bookmark
nb: Fo_rrige Bokmerke

en: Goto previous document
nb: Gå til forrige dokument

en: Move Tab _Left
nb: Flytt tabulatoren til venstre

en: Move current tab left
nb: Flytt den aktive tabulatoren til venstre

en: Move Tab _Right
nb: Flytt tabulatoren til høyre

en: Move current tab right
nb: Flytt aktiv tabulator mot høyre

en: Sort by filename
nb: Sorter etter filnavn

en: Sort by full path
nb: Sorter etter sti

en: _Recent Document
nb: Nylig _redigerte dokumenter

en: Goto most recent document
nb: Gå til sist redigerte dokument

en: _First Document
nb: _Første dokument

en: Goto first document
nb: Gå til første dokument

en: _Last Document
nb: _Siste dokument

en: Goto last document
nb: Gå til siste dokument

en: _Next Document
nb: _Neste dokument

en: Goto next document
nb: Gå til neste dokument

en: _Previous Document
nb: _Forrige dokument

en: _Goto Line
nb: _Gå til linje

en: Goto line
nb: Gå til linje

en: Goto Line Number from _Clipboard
nb: Gå til linjenummeret fra ut_klippstavlen

en: Goto line number in clipboard or selection
nb: Gå til linjenummeret i utklippstablen eller markert tekst...

en: _Jump to Reference
nb: _Gå til referansen

en: Jump to reference
nb: Gå til referansen

en: Jump to Matching Block Boundary
nb: Opp til motsvarende ende av kodeblokken

en: Cu_t
nb: Klipp _ut

en: Cut
nb: Klipp ut

en: _Copy
nb: _Kopier

en: Copy
nb: Kopier

en: _Paste
nb: Sett inn

en: Paste
nb: Lim inn

en: Paste Specia_l
nb: _Lim inn tilpasset

en: Paste Special
nb: Lim in spesial

en: _Find
nb: _Finn

en: Show find bar
nb: Vis søkeverktøylinje

en: Find A_gain
nb: Søk i_gjen

en: Find again
nb: Søk igjen

en: Find from Clip_board
nb: Finn fra utklippstavlen

en: Find from clipboard or selection
nb: Finn teksten i markert tekst eller utklippstavlen

en: Ad_vanced Find & Replace...
nb: A_vansert Søk og Erstatt

en: Advanced Find and Replace
nb: Avansert Søk og Erstatt

en: Save & _close
nb: Lagre & l_ukk

en: Save & close project
nb: Lagre og lukk prosjektet

en: Save project
nb: Lagre prosjektet

en: Save project as
nb: Lagre prosjektet som

en: _Edit Project Options...
nb: R_ediger prosjektalternativer...

en: Edit project options
nb: Rediger prosjektopsjoner

en: _Undo
nb: _Angre

en: Undo
nb: Angre

en: U_ndo All
nb: A_ngre alle

en: Undo All
nb: Angre alle

en: _Redo
nb: Gjenta

en: Redo
nb: Gjenta

en: R_edo All
nb: Gj_enta alle

en: Redo All
nb: Gjenta alle

en: Always use this syntax for files of type %s ?
nb: Bruk alltid denne syntaksen for %s-type ?

en: Open _URL...
nb: Åpne _URL...

en: Upload _/ Download...
nb: Last _opp / ned...

en: _Spell Check
nb: _Stavekontroll

en: Text area to filter
nb: Velg tekstområde som skal filtreres

en: All text
nb: All tekst

en: Selected text only
nb: Kun markert tekst

en: Never ask again
nb: Ikke spør igjen

en: Select the block to sync to other pages. Include the start-of-block and end-of-block markers in your selection.
nb: Velg blokken som skal synkroniseres mot andre sider. Ta med start-of-block og end-of-block markører i teksten du merker.

en: To proceed with the current selection click forward.
nb: For å fortsette med det valgte området, trykk Neste

en: Below is the block, including start and end marker. Please <b>select the start marker</b> in the text below.
nb: Blokken er vist nedenfor, inklusive start- og slutt-markering.Velg startposisjon i teksten nedenfor.

en: Please <b>select the end marker</b> in the text below.
nb: Velg <b>sluttposisjon</b> i teksten nedenfor.

en: Will replace the text between <i>%s</i> and <i>%s</i> in all documents opened in this window.
    <b>Proceed?</b>
nb: Teksten mellom <i>%s</i> og <i>%s</s> vil bli erstattet i alle åpne dokumenter i dette vinduet.
    <b>Fortsette?</b>

en: <span foreground="red" weight="bold">Please select the block of text to synchronize.</span>
nb: <span foreground="red" weight="bold">Velg tekstblokken som skal synkroniseres.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">This marker exists more than once in the block.</span>
nb: <span foreground="red" weight="bold">Denne markeringen eksisterer mer enn ett sted i tekstblokken.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the start of the block.</span>
nb: <span foreground="red" weight="bold">Velg startposisjon for blokken.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the end of the block.</span>
nb: <span foreground="red" weight="bold">Velg teksten som indikerer slutten på blokken</span>

en: Visit us at http://bluefish.openoffice.nl
nb: Besøk oss på http://bluefish.openoffice.nl

en: Open in existing window.
nb: Åpne i dette vinduet.

en: Open in new window.
nb: Åpne i nytt vindu.

en: Print version information.
nb: Skriv versjonsinformasjon.

en:  [FILE(S)]
nb:  [FIL(ER)]

en: Error parsing command line options. %s
    Please run: %s -?
nb: Feil i kommandolinjeparametre. %s
    For hjelp, kjør: %s -?

en: _Name:
nb: _Navn:

en: _Description:
nb: Beskrivelse

en: _Temporary
nb: Midler_tidig

en: Temporary
nb: Midlertidig

en: Do you really want to delete %s?
nb: Er du sikker på at du vil slette %s?

en: Delete permanent bookmark.
nb: Slett permanent bokmerke.

en: Delete all bookmarks.
nb: Slett alle bokmerker

en: Do you really want to delete all bookmarks for %s?
nb: Er du sikker på at du vil slette alle bokmerkene for %s?

en: Delete bookmarks?
nb: Slett bokmerker?

en: Edit bookmark
nb: Rediger bokmerke

en: Bookmark menu
nb: Bokmerkemeny

en: Show Bookmark
nb: Vis bokmerke

en: Show File
nb: Vis fil

en: Bookmark search menu
nb: Søkemeny for bokmerker

en: _Edit...
nb: _Rediger

en: _Delete
nb: _Slett

en: Delete bookmark
nb: Slett bokmerke

en: Delete All
nb: Slett alle

en: Delete all bookmarks
nb: Slett alle bokmerker

en: Delete All in Document
nb: Slett Alle i dokumentet

en: Delete all bookmarks in document
nb: Slett alle bokmerker i dokumentet

en: Permanent by default
nb: Gjør permanent som standard

en: Follow active document
nb: Følg aktivt dokument

en: By Name
nb: Navn

en: By Full Path
nb: Full sti

en: By Full URI
nb: Full URI

en: Content
nb: Innhold

en: Name
nb: Navn

en: Name & Content
nb: Navn og Innhold

en: First bookmark
nb: Første bokmerke

en: Previous bookmark
nb: Forrige bokmerke

en: Next bookmark
nb: Neste bokmerke

en: Last bookmark
nb: Siste bokmerke

en: Name:
nb: Navn:

en: 
    Language mode:
nb: 
    Språkmodus:

en: 
    Encoding:
nb: 
    Tegnsett:

en: 
    Mime type:
nb: 
    Mime-type:

en: 
    Permissions: %s
    Uid: %u Gid: %u
nb: 
    Tillatelser: %s
    Uid: %u Gid: %u

en: 
    Size (on disk):
nb: 
    Størrelse (på disk):

en: 
    Last modified:
nb: 
    Sist endret:

en: Untitled %d
nb: Uten navn %d

en: Changed tab width to %d
nb: Endret tabstørrelse til %d

en: Document %s is already open in another Bluefish window.
nb: Dokumentet %s er allerede åpnet i Bluefish.

en: Move to this window
nb: Vis den åpnede filen.

en: Open readonly
nb: Åpne skrivebeskyttet

en: Do not open
nb: Avbryt

en: Unknown
nb: Ukjent

en: _No
nb: _Nei

en: _Split
nb: _Del

en: File contains very long lines. Split these lines?
nb: Filen inneholder veldig lange linjer. Del opp linjene?

en: The lines in this file are longer than Bluefish can handle with reasonable performance. This split function, however, is unaware of any language syntax, and may replace spaces or tabs with newlines in any location, or insert newlines if no spaces or tabs are found.
nb: Linjene i denne fila er lengre enn Bluefish kan håndtere.

en: _Convert
nb: Kon_verter

en: File '%s' is not a valid text file.
    The file might be corrupted, truncated, or in an unexpected encoding.
nb: Filen '%s' er ikke en gyldig tekstfil.
    Filen kan være korrupt, trunkert eller inneholde et uventet tegnsett.

en: Bluefish can convert this file into a valid one by replacing illegal symbols with spaces. Convert?
nb: Bluefish kan konvertere denne filen til en gyldig en ved å erstatte ugyldige symboler med mellomrom. Vil du konvertere?

en: File is opened in read-only mode since it differs from original one.
    %lu characters were replaced by space
nb: Filen er åpnet i skrivebeskyttet modus siden den avviker fra den opprinnelige.
    %lu tegn ble erstattet med mellomrom

en: Use 'Save As' to save it with different name and make editable
nb: Bruk 'Lagre som' for å lagre filen med et nytt navn og gjøre den skrivbar

en: Add bookmark
nb: Legg til bokmerke

en: Exit fullscreen
nb: Avslutt fullskjermsvisning

note: if (main_v->props.backup_abort_action == 2) we have to ask the user we have to ask the user what to do
en: _Abort save
nb: _Avbryt lagring

en: _Continue save in UTF-8
nb: Fortsett lagring som UTF-8

en: Failed to convert %s to character encoding %s. Encoding failed on character '%s' at line %d column %d
    
    Continue saving in UTF-8 encoding?
nb: Kunne ikke konvertere %s til tegnsett %s. Konverteringen feilet på tegnet '%s' på linje %d, kolonne %d
    
    Fortsett lagring med UTF-8 som tegnsett?

en: File encoding conversion failure
nb: Feil ved konvertering av tegnsett

en: Previously:
nb: Tidligere:

en: Unable to open file
nb: Kunne ikke åpne filen

en: If you revert "%s" to your last saved copy, your current changes will be permanently lost.
nb: Dette tilbakestiller "%s" til den sist lagrade versjonen.Du vil miste alle endringer gjort etter forrige gang du lagret filen.

en: Revert changes to last saved copy?
nb: Tilbakestill filen til siste lagrede versjon?

en: _Retry
nb: P_røv på nytt

en: Retry _all failed
nb: Prøv _alle feilede på nytt

en: Close all _failed
nb: Lukk alle feilede

en: File
nb: Fil

en:  failed to load.
nb:  kunne ikke lastes.

en: File failed to load
nb: Filen kunne ikke lastes inn

en: Select file to insert
nb: Velg en fil

en: No file to insert
nb: Du må velge en fil

en: Save pasted image as
nb: Lagre bilde som

en: Paste special
nb: Lim inn spesial

en: No compatible clipboard data found
nb: Informasjonen på utklippstablen kan ikke limes inn

en: Paste as _HTML
nb: Lim inn som _HTML

en: Paste as HTML with _JPG
nb: Lim inn som HTML med _JPG

en: Paste as plain text
nb: Sett inn som tekst

en: %d line | %d lines
nb[0]: %d linje
nb[1]: %d linjer

en: %d word | %d words
nb[0]: %d ord
nb[1]: %d ord

en: %d character | %d characters
nb[0]: %d tegn
nb[1]: %d tegn

en: Selection statistics:
nb: Statistikk:

en: Statistics:
nb: Statistikk:

en: Lines into columns
nb: Linjer til kolonner

en: Number of columns:
nb: Antall kolonner:

en: Spread lines horizontally
nb: Spre linjer horisontalt

en: Column separator:
nb: Kolonnedeler:

en: Fill empty entries:
nb: Fyll tomme innslag:

en: Number of _paragraphs:
nb: Antall av_snitt:

en: Number of _sentences:
nb: Antall _setninger:

en: Insert plain text
nb: Sett inn tekst

en: Insert in <li>
nb: Sett inn i <li>

en: Insert in <p>
nb: Sett inn i <p>

en: Number of paragraphs
nb: Antall avsnitt

en: Number of sentences
nb: Antall setninger

en: _Indent size:
nb: _Innrykk bredde:

en: Use _tabs to indent, not spaces
nb: Bruk _tabulator for indentering, ikke mellomrom

en: Do not _preserve existing line breaks
nb: Forkast eksisterende linjeendelser

en: More _jslint-compatible output
nb: Mer _jslint-kompatibel kode

en: _Decode printable chars encoded in \\xNN notation
nb: _Dekod printable tegn kodet i \\xNN-notasjon

en: Beautify only in _selection
nb: Rydd bare opp i valgt tek_st

en: _Indent size
nb: _Innrykksstørrelse

en: _Available encodings:
nb: Tilgjengelige tegnsett:

en: Description
nb: Beskrivelse

en: Encoding
nb: Tegnsett

en: Encodings in _menu:
nb: Tegnsett i _menyen:

en: Add or remove document encodings
nb: Legg til eller fjern tegnsett

en: Supply extra arguments
nb: Sett inn ekstra parametre

en: Supply arguments to define %%a in '%s'
nb: Oppgi parametre for å definere %%a i '%s'

en: Internal error.
nb: Intern feil.

en: This command requires the current document to have a file name. Please save your document first.
nb: For å kjøre denne kommandoen må du gi dokumentet et filnavn.Vennligst lagre dokumentet og prøv igjen.

en: This command requires the current document to be a local file. Please save your document to a local file.
nb: For å kjøre denne kommandoen må dokumentet være en lokal fil.Vennligst lagre dokumentet på det lokale filsystemet.

en: External commands cannot have an output defined. Please fix this command in the preferences.
nb: Eksterne kommandoer kan ikke ha en outputverdi. Vennligst rett opp dette og prøv igjen.

en: This command has multiple inputs. Please fix this command in the preferences.
nb: Denne kommandoen har flere inputverdier. Vennligst rett opp dette og prøv igjen.

en: This command has multiple outputs. Please fix this command in the preferences.
nb: Kommandoen har flere utverdier. Vennligst rett opp dette og prøv igjen.

en: Failed to create a command for %s.
    %s
nb: Kunne ikke opprette en kommando for %s.
    %s

en: Failed to create a command
nb: Kunne ikke opprette en kommando

en: The command %s exited with error code %d. %s
nb: Kommandoen %s avsluttet med feilkode %d. %s

en: Probably this application is not installed on your system.
nb: Dette programmet er trolig ikke installert.

en: Command returned error code
nb: Kommandoen returnerte en feilkode

en: Set documentroot and webroot
nb: Sett dokument-rot og web-rot

en: The <i>documentroot</i> is the place where Bluefish finds the file,
    the <i>webroot</i> is the location where those same files can be viewed on the webserver
nb: <i>dokument-rot</i> er stedet Bluefish finner filen,
    <i>web-rot</i> er stedet filene hentes via webserveren.

en: Documentroot
nb: Dokument-rot

en: Webroot
nb: Web-rot

en: Move/rename %s to
nb: endre til %s til

en: Could not rename
nb: Kunne ikke gi nytt navn

en: New directory
nb: Ny katalog

note: Do we really need to display the full path here? * * Having the filename in the both the primary and secondary text seems to be redundant. * Set back to just the primary text for now. * --> Sometimes you can have a file in many directories (e.g. Makefile.in, index.html) * and then this might give yo
en: Are you sure you want to delete
    "%s"?
nb: Er du sikker på at du vil slette
    "%s"?

en: If you delete %s, it will be permanently lost.
nb: Dette vil permanent slette %s.

en: File Browser menu
nb: Filbrowser

en: _Open
nb: _Åpne

en: Open
nb: Åpne

en: Open _Advanced...
nb: Åpn_e Avansert...

en: Search files...
nb: Søk i filer...

en: Search files
nb: Søk i filer

en: Rena_me
nb: Gi _nytt navn

en: Rename
nb: Gi nytt navn

en: Delete
nb: Slett

en: New _File
nb: Ny _Fil

en: _New Directory
nb: _Ny _Katalog

en: Insert _link
nb: Sett inn _link

en: Insert link
nb: Sett inn link

en: _Refresh
nb: _Oppdater

en: Refresh
nb: Oppdater

en: _Set as base dir
nb: _Sett som basekatalog

en: Set as base directory
nb: Sett som basekatalog

en: Set as document root
nb: Sett som dokumentrot

en: Show Full _Tree
nb: Vis hele _treet

en: Show full tree
nb: Vis hele treet

en: View Mode
nb: Visningsmodus

en: New Filter
nb: Nytt filter

en: New filter
nb: Nytt filter

en: Edit Filter
nb: Rediger filter

en: Edit filter
nb: Rediger filter

en: Delete Filter
nb: Slett filter

en: Delete filter
nb: Slett filter

en: Follow Active Document
nb: Følg aktivt dokument

en: Show Backup Files
nb: Vis backupfiler

en: Show backup files
nb: Vis backupfiler

en: Show Hidden Files
nb: Vis skjulte filer

en: Show hidden files
nb: Vis skjulte filer

en: Dual
nb: Delt

en: Tree
nb: Tre

en: <b>%s</b>
    which is the equivalent of
    <b>%s%s</b>
nb: <b>%s</b>
    hvilken er ekvivalent til
    <b>%s%s</b>

en: Still loading %d file, finished %s | Still loading %d files, finished %s
nb[0]: Laster %d fil, ferdig med %s
nb[1]: Laster %d filer, ferdig med %s

en: All files loaded, finished %s, %d document open | All files loaded, finished %s, %d documents open
nb[0]: Alle filer lastet, totalt %s, %d dokument åpne
nb[1]: Alle filer lastet, totalt %s, %d dokumenter åpne

en: Finished advanced open, %d document open. | Finished advanced open, %d documents open.
nb[0]: Fullført avansert åpne, %d dokument åpent
nb[1]: Fullført avansert åpne, %d dokumenter åpne

en: _Skip
nb: _Hopp over

en: _Overwrite
nb: Over_skriv

en: %s cannot be copied, it already exists, overwrite?
nb: %s kan ikke kopieres, den eksisterer allerede. Skriv over?

en: Overwrite file?
nb: Overskriv filen?

en: Autosave in progress...
nb: Autolagring pågår...

en: Started open advanced...
nb: Startet åpne Avansert...

en: Select basedir
nb: Velg rotkatalog

en: Advanced open file selector
nb: Åpne (avansert)

en: <b>Files</b>
nb: <b>Filer</b>

en: Base _Dir:
nb: Rotkatalog

en: _Pattern:
nb: Møns_ter

en: Pattern matches _full path:
nb: Mønster søker mot _full filsti:

en: _Recursive:
nb: _Rekursivt:

en: Ma_x recursion:
nb: Mak_s rekursjon:

en: <b>Contains</b>
nb: <b>Inneholder</b>

en: Pa_ttern:
nb: Møns_ter

en: Is rege_x:
nb: Bruker rege_xp:

en: Select files
nb: Velg filer

en: Open URL
nb: Åpne URL

en: _Continue save
nb: Fortsett lagring

en: A backupfile for %s could not be created. If you continue, this file will be overwritten.
nb: En backupfil for %s kunne ikke bli opprettet. Fortsetter du, vil denne filen bli overskrevet.

en: File backup failure
nb: Backupfeil

en: Could not save file
nb: Kunne ikke lagre filen

en: File changed on disk
nb: Filen har blitt endret av et annet program

en: _Cancel
nb: _Avbryt

en: File %s exists and is open, overwrite?
nb: Filen %s eksisterer og er åpen, overskriv?

en: The file you have selected is being edited in Bluefish.
nb: Filen du har valgt er åpnet i Bluefish.

en: A file named "%s" already exists.
nb: En fil med navnet "%s" eksisterer allerede.

en: Do you want to replace the existing file?
nb: Vil du overskrive den eksisterende filen?

en: File:
    "
nb: Fil:
    "

en: " save is in progress
nb: " lagrer

en: Save in progress!
nb: Lagrer!

en: Save
nb: Lagre

en: Save %s as
nb: Lagre %s som

en: Save copy of %s
nb: Lagre en kopi av %s

en: Close _Without Saving
nb: Lukk _uten å lagre

en: Save changes to "%s" before closing?
nb: Lagre endringer i "%s" ?

en: If you don't save your changes they will be lost.
nb: Hvis du ikke lagrer, mister du endringene som er gjort i fila.

en: _Reopen
nb: Åpne på _nytt

en: Project "%s" failed to load
nb: Prosjektet "%s" kunne ikke lastes

en: Do you want to reopen project from another location?
nb: Vil du åpne filen på nytt fra en ny sti?

en: Choose per _File
nb: Velg for hver _fil

en: Close _All
nb: Lukk _alle

en: _Save All
nb: _Lagre alle

en: One or more open files have been changed.
nb: En eller flere fil(er) har blitt endret

en: <span color="red">%d failure</span> | <span color="red">%d failures</span>
nb[0]: <span color="red">%d feil</span>
nb[1]: <span color="red">%d feil</span>

en: incomplete finished
nb: ikke ferdig

en: completed
nb: ferdig

en: Upload / Download
nb: Last opp / Last ned

en: Upload
nb: Last opp

en: Download
nb: Last ned

en: Local directory
nb: Lokal katalog

en: Remote directory
nb: Ekstern katalog

en: Delete deprecated files
nb: Slett utdaterte filer

en: Include hidden files
nb: Vis skjulte filer

en: Include backup files
nb: Inkluder backupfiler

note: g_print("oldtimestr=%s, newtimestr=%s\n",oldtimestr,newtimestr);
en: Filename:%s changed on disk.
    
    Original modification time was %s
    New modification time is %s
    Original size was %s bytes
    New size is %s bytes
nb: Filen %s har blitt endret.
    
    Filen ble sist modifisert %s
    Filen ble oppdatert %s
    Original størrelse var %s byte
    Ny størrelse er %s byte

en: _Unset file name
nb: Fjern filnavn

note: file is deleted on disk, what do we do now ?
en: File name: %s
nb: Filnavn: %s

en: File disappeared from disk
nb: Filen forsvant fra filsystemet

en: _Ignore
nb: _Ignorer

en: _Reload
nb: Les på nytt

en: Check and reload all documents
nb: Sjekk og last alle dokumenter på nytt

note: build a list of filters
en: All files
nb: Alle filer

en: Hide files that match the filter
nb: Skjul filer som matcher filteret

en: Add pattern
nb: Legg til mønster

en: Icon
nb: Ikon

en: %d of %d
nb: %d av %d

en: Select File
nb: Velg fil

en: Character _Encoding:
nb: T_egnsett:

en: Automatic detection
nb: Oppdag automatisk

en: <b>Keystroke choice</b>
nb: <b>Snarveitast</b>

en: 
    Press requested key combination.
    Please use Ctrl, Shift, Alt key with any other key.
    <i>Esc to cancel, Delete to remove the accelerator.</i>
nb: 
    Trykk ønsket tastekombinasjon.
    Vennligst bruk Ctrl, Skift, og Alt med en annen tast.
    <i>Esc for å avbryte, Delete for å starte på nytt.</i>

en: Press shortcut key combination
nb: Trykk ønsket tastekombinasjon

en: Filename
nb: Filnavn

en: Line
nb: Linje

en: Failed to compile output parser pattern %s: %s
nb: Kunne ikke kompilere outputboks-filter %s: %s

en: <b>What to print</b>
nb: <b>Hva skal skrives ut</b>

en: Print header
nb: Utskriftsheader

en: Print line numbers
nb: Skriv ut med linjenummer

en: What to print
nb: Hva skal skrives ut

en: Untitled
nb: Uten navn

en: None
nb: Ingen

en: _Template:
nb: _Mal:

en: <b>Options</b>
nb: <b>_Alternativer</b>

en: Enable a_uto-completion
nb: Skru på auto-completion

en: Enable _block folding
nb: Bruk _blokkfolding

en: Display block stack in statusbar
nb: Vis blokkstabelen i statusbar

en: Highlight block _delimiters
nb: Marker blokk_delere

en: _Highlight current line
nb: Fargelegg linjen der markøren er

en: Show line _numbers
nb: Vis linje_nummer

en: Show _right margin indicator
nb: Vis høy_remarg

en: Auto indentin_g
nb: Autoinnr_ykk

en: Wra_p lines
nb: Brek_k linjer

en: Enable syntax scanning
nb: Skru på syntaksskanning

en: Show _visible spacing
nb: _Vis synlige mellomrom

en: _Enable spell check
nb: Utfør stav_ekontroll

en: <b>Tab Stops</b>
nb: <b>_Tabulatorer</b>

en: Tab _width:
nb: Tabulatorstørrelse:

en: Insert _spaces instead of tabs
nb: Bruk mellomrom for indentering, ikke tabulatorer

en: Enabled
nb: Aktivert

en: Path to plugin
nb: Sti til plugin

en: Extension
nb: Utvidelse

en: <small>Text styles are applied on top of each other. If multiple styles are applied to the same text, the top-most style in this list has the highest priority. Use drag and drop to re-order the text styles.</small>
nb: <small>Tekststiler brukes lagvis. Hvis flere stiler brukes på den samme teksten, vil den øverste stilen få høyest prioritet. Dra og slipp stiler for å endre rekkefølgen.</small>

en: Foreground color
nb: Tekstfarge

en: _Foreground color:
nb: Tekst_farge

en: Background color
nb: Bakgrunnsfarge

en: _Background color:
nb: _Bakgrunnsfarge

en: _Normal weight
nb: _Normal tykkelse

en: Bold _weight
nb: _Fet skrift

en: Normal st_yle
nb: Norm_al stil

en: _Italic style
nb: Kurs_iv stil

en: _Spell check
nb: _Stavekontroll

en: Add entry
nb: Legg til

en: Delete entry
nb: Slett

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
nb: <small><b>Inputalternativer</b>
    start med en | for å sende input til standard input
    %f lokalt filnavn (for lokale filer)
    %i midlertidig filnavn for input, er lik %f dersom dokmentet er uendret og lokalt
    <b>Andre alternativer</b>
    %a ekstra parametre som brukeren må fylle inn når filteret aktiveres
    %c lokal katalog (for lokale filer)
    %n filnavn uten katalogsti (tilgjengelig for alle navngitte filer)
    %u URL (tilgjengelig for alle navngitte filer)
    %p URL for forhåndsvisning hvis basekatalog og forhåndsvisningskatalog er satt i prosjektinnstillingene, ellers identisk til %u</small>

en: Command
nb: Kommando

en: Default browser
nb: Standard browser

en: Update defaults
nb: Oppdater standardvalg

en: Reset all
nb: Nullstill alle

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (requires local file, cannot operate on selection)
    %i temporary filename for input
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    %t temporary filename for both input and output (for in-place-editing filters, cannot operate on selection)
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (requires local file)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
nb: <small><b>Inputalternativer</b>
    start med en | for å sende input til standard input
    %f lokalt filnavn (for lokale filer, gjelder ikke for markert tekst)
    %i midlertidig filnavn for input<b>Output alternativer</b>
    avslutt med en | for å lese output fra standard output
    %o midlertidig filnavn
    %t midlertidig filnavn for både input og output (For på-stedet redigeringsfiltre. Fungerer ikke på markert tekst.)
    <b>Andre alternativer</b>
    %a ekstra parametre som brukeren må fylle inn når filteret aktiveres
    %c lokal katalog (for lokale filer)
    %n filnavn uten katalogsti (tilgjengelig for alle navngitte filer)
    %u URL (tilgjengelig for alle navngitte filer)
    %p URL for forhåndsvisning, når basekatalog og forhåndsvisningskatalog er satt i prosjektinnstillingene, ellers identisk til %u</small>

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
nb: <small><b>Inputalternativer</b>
    start med en | for å sende input til standard input
    %f lokalt filnavn (for lokale filer)
    %i midlertidig filnavn for input, er lik %f hvis dokmentet er uendret og lokalt
    <b>Outputalternativer</b>
    avslutt med en | for å lese output fra standard output
    %o midlertidig filnavn
    <b>Andre alternativer</b>
    %a ekstra parametre som brukeren må fylle inn når filteret aktiveres
    %c lokal katalog (for lokale filer)
    %n filnavn uten katalogtre (tilgjengelig for alle navngitte filer)
    %u URL (tilgjengelig for alle navngitte filer)
    %p URL for foråndsvisning når basekatalog og forhåndsvisningskatalog er satt i prosjektinnstillingene, ellers identisk til %u</small>

en: Pattern
nb: Mønster

en: File #
nb: Fil #

en: Line #
nb: Linje #

en: File
nb: Fil

en: A restart is needed to see the effect of these options
nb: Bluefish må startes på nytt for å aktivere endringene

note: 1=text
en: Option name
nb: Navn

note: 2=boolean
en: value
nb: verdi

note: 1=text
en: Highlight name
nb: Uthev navn

en: Textstyle
nb: Tekststil

en: Auto
nb: Automatisk

en: Continue and ignore changes
nb: Ignorer endringene og fortsett

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Importing colors will abort any preferences changes
nb: Importering av farger vil forkaste eventuelle andre endringer du har gjort

en: Importing colors will close the preferences dialog and cancel any changes you made. Do you want to continue?
nb: Dersom du importerer fargerer farger vil vindu for innstillinger lukkes og endringer du har gjort vil forkastes. Vil du fortsette?

en: Choose file
nb: Velg fil

en: Import done
nb: Import utført

en: Import %s failed
nb: Import %s feilet

en: Delayed
nb: Forsinket

en: Immediately
nb: Øyeblikkelig

en: Continue save
nb: Fortsett lagring

en: Abort save
nb: Avbryt lagring

en: Ask what to do
nb: Spør ved behov

en: Never
nb: Aldri

en: Periodically and during save
nb: Periodisk og ved lagring

en: Only during save
nb: Kun ved lagring

en: Nothing
nb: Ingen

en: Modified time and file size
nb: Tidspunkt for siste endring og filstørrelse

en: Modified time
nb: Tidspunkt for siste endring

en: File size
nb: Filstørrelse

en: left
nb: venstre

en: right
nb: høyre

en: bottom
nb: bunn

en: Recently opened
nb: Nylig åpnede filer

en: Recently closed
nb: Sist lukkede

en: Only project files
nb: Bare prosjektfiler

en: All
nb: Alle

en: All except spaces
nb: Alle unntatt mellomrom

en: All trailing
nb: Alle på slutten av linjer

en: All except non-trailing spaces
nb: Alle unntatt mellomrom på slutten av linjer

en: Always
nb: Alltid

en: Edit preferences
nb: Endre innstillinger

note: *  Initial document settings
en: <b>Default settings (overridden by project settings)</b>
nb: <b>Standardinnstillinger (kan overstyres i prosjekter)</b>

en: Initial document settings
nb: Standardinnstillinger

en: Editor settings
nb: Innstillinger for teksteditoren

en: <b>Editor settings</b>
nb: <b>Innstillinger for teksteditoren</b>

en: Smart auto indentin_g on brackets
nb: A_vansert autoinnrykk ved klammer

en: Smart Home/_End cursor positioning
nb: Avansert Home/_End markørflytting

en: _Tab key indents selection
nb: _Tab-tast indenterer valgt tekst

en: Replace unicode quotes with ascii quotes
nb: Erstatt unicode fnutter med ascii fnutter

en: Insert spaces to cursor position
nb: Sett inn mellomrom til markørens posisjon

en: Automatically insert closing brackets
nb: Sett inn sluttparentes automatisk

en: Right _margin/split line end position:
nb: Sluttposisjon for høyre _marg/delelinje

en: Wrap lines on right margin indicator
nb: Brekk linjer på høyre marg

en: Visible _whitespace mode:
nb: Visning av blanke tegn:

en: <b>Undo</b>
nb: <b>Angre</b>

en: _Number of actions in history:
nb: A_ntall aksjoner i angrehistorikk

en: Clear _history on save
nb: Nullstill angre_historikk ved lagring

en: Auto-completion & Reference
nb: Auto-fullfør og referanser

en: <b>Auto-completion</b>
nb: <b>Auto-fullfør</b>

en: Show _pop-up window:
nb: Vis _pop-up vindu:

en: Minimum matching length for auto-completion:
nb: Minimum ordlengde for autofullfør:

en: Shortcut _key combination:
nb: Tastatursnarvei:

en: <b>Reference Information</b>
nb: <b>Referanseinformasjon</b>

en: _Load reference data from language files
nb: _Last referanseinformasjon fra språkfilene

en: Show references in auto-completion _pop-up window
nb: Vis referanser i auto-fullfør _pop-up vindu

en: Show references if mouse is over text editor
nb: Vis referanser hvis musepekeren er over teksteditoren

en: Font & Colors
nb: Skrift & Farger

en: <b>Font &amp; Cursor</b>
nb: <b>Skrift &amp; markør</b>

en: _Editor font:
nb: Skrift for _editor:

en: Cursor / font size ratio (%):
nb: Forhold mellom markør og skriftstørrelse (%):

en: <b>Colors</b>
nb: <b>Farger</b>

en: Use system wide color settings
nb: Bruk systemets fargeinstillinger

en: Cursor color
nb: Markørfarge

en: C_ursor color:
nb: Mark_ørfarge:

en: Selection background color
nb: Bakgrunnsfarge for markert tekst

en: _Selection background color:
nb: Bakgrunn_sfarge for markert tekst:

en: Margin foreground color
nb: Forgrunnsfarge for margen

en: _Margin foreground color:
nb: Forgrunnsfarge for _margen:

en: Margin background color
nb: Bakgrunnsfarge for margen

en: _Margin background color:
nb: _Bakgrunnsfarge for margen:

en: Highlight cursor position
nb: Fargelegg markørposisjonen

en: Cursor highlight color
nb: Farge for markørposisjonen

en: _Cursor highlight color:
nb: Farge for markørvisning:

en: Current line color
nb: Markering av aktiv linje

en: Cu_rrent line color:
nb: Farge for ak_tiv linje:

en: Visible whitespace color
nb: Markering av blanke tegn

en: _Visible whitespace color:
nb: Ma_rkering av blanke tegn:

en: <b>Import / export color profiles</b>
nb: <b>Importer / eksporter fargeprofiler</b>

en: Color profiles set colors for the editor, user interface and all textstyles.
nb: Fargeprofiler setter farger for editoren, brukergrensesnittet og tekststiler.

en: Export
nb: Eksport

en: Apply
nb: Lagre

en: Text styles
nb: Tekststiler

en: <b>Text Styles</b>
nb: <b>Tekststiler</b>

en: Files
nb: Filer

en: <b>Encoding</b>
nb: <b>Tegnsett</b>

en: _Default character set for new files:
nb: Stan_dard tegnsett for nye filer:

en: Auto set <meta> _HTML tag on encoding change
nb: Oppdater <meta> HTML tag ved endring av tegnsett

en: <b>Misc</b>
nb: <b>Diverse</b>

en: Strip trailing spaces on save
nb: Fjern blanke tegn på enden av hver linje ved lagring

en: Open co_mmandline files in running bluefish process
nb: Åpne ko_mmandolinjefiler i den kjørende bluefish-prosessen

en: Open commandline files in new _window
nb: Åpne kommandolinjefiler i nytt _vindu

en: Check if file is modified on disk:
nb: Sjekk om filen har blitt endret av andre program:

en: File properties to check on dis_k for modifications:
nb: Filegens_kaper som skal overvåkes for endringer

en: Show warning for files with very long lines
nb: Vis advarsel for filer med veldig lange linjer

en: Backup & Recovery
nb: Backup og Gjenoppretting

en: Create _backup file during file save
nb: Opprett _backupfil ved lagring

en: _Remove backup file on close
nb: Fjern backup når filen lukkes

en: If back_up fails:
nb: Hvis back_up feiler:

en: <b>Document Recovery</b>
nb: <b>Dokumentgjenoppretting</b>

en: _Enable recovery of modified documents
nb: Gj_enopprett modifiserte filer etter kræsj

en: _Frequency to store changes (seconds):
nb: _Frekvens for autolagring (sekunder)

en: File Associations
nb: Filassosiasjoner

en: Templates
nb: Maler

en: <b>Templates</b>
nb: <b>Maler</b>

en: User interface
nb: Brukergrensesnitt

en: Document _tab position:
nb: Posisjon for dokument_tabulator:

en: Maximum filename length shown in tab (0 is no limit)
nb: Makslengde for filnavn vist i tabulator

en: _Sidebar position:
nb: _Sidefaneposisjon:

en: Sidebar tab _position:
nb: _Posisjon for sidefane-tabulator:

en: Hide toolbars on full-screen
nb: Skjul verktøylinje i fullskjermmodus

en: User interface _language:
nb: Brukergrensesnitt_språk:

en: <b>Recent Files</b>
nb: <b>Sist åpnede filer</b>

en: Recent files _shows:
nb: _Sist åpnede filer:

en: _Number of files in 'Open recent' menu:
nb: A_ntall filer i 'Sist åpnede' menyen

en: _Register recent files with your desktop:
nb: _Registrer sist åpnede filer med skrivebordsmiljøet:

en: Shortcut keys
nb: Tastatursnarveier:

en: <b>Shortcut keys</b>
nb: <b>Tastatursnarveier</b>

en: _Switch between tabs with <Alt>+0..9
nb: B_ytt mellom åpne filer med <Alt>+0..9

en: _Switch between tabs with <Command>+0..9
nb: B_ytt mellom åpne filer med <Ctrl>+0..9

en: Save menu accelerators on exit
nb: Lagre de brukerdefinerte menysnarveiene

en: Save user customised menu accelerators now
nb: Lagre de brukerdefinerte menysnarveier nå

en: Reset menu accelerators to application defaults
nb: Tilbakestill alle brukerdefinerte menysnarveier

en: Dimensions
nb: Størrelser

en: <b>Dimensions</b>
nb: <b>Størrelser</b>

en: _Leave dimensions to window manager
nb: _La window manager styre vindustørrelsen

en: _Restore last used dimensions
nb: Gjenopp_rett sist brukte vindustørrelser

en: Initial _sidebar width:
nb: Standard bredde for sidefane:

en: Initial window _height:
nb: Standard vindushøyde:

en: Initial window _width:
nb: Standard vindusbredde:

en: _Limit window title length
nb: Begrens lengden for vindutitler

en: <b>Document tab</b>
nb: <b>Dokument tab</b>

en: _Use system document tab font
nb: Br_uk systemets skrifttype for fil-fanene

en: _Document tab font:
nb: Skrift for fil-fane:

en: Document error tab color
nb: Fanefarge ved dokumentfeil

en: Document tab _error color:
nb: Fanefarge v_ed dokumentfeil

en: Document loading tab color
nb: Fanefarge når dokumentet leses inn

en: Document tab loadin_g color:
nb: Fanefar_ge når dokumentet leses inn

en: Document modified tab color
nb: Fanefarge for modifiserte dokument

en: Document tab _modified color:
nb: Fanefarge for _modifiserte dokument:

en: Active document tab color
nb: Fanefarge for aktivt dokument

en: Document tab _active color:
nb: Fanefarge for _aktivt dokument:

note: arr = array_from_arglist(_("Java programming"),"1", "java:image:jsp", NULL); main_v->globses.filefilters = g_list_append(main_v->globses.filefilters, arr);
en: Images
nb: Bilder

en: Thumbnail _filetype:
nb: Thumbnail _filtype:

en: Thumbnail _suffix:
nb: Thumbnail filendel_se

en: External commands
nb: Eksterne kommandoer

en: <b>External Commands</b>
nb: <b>Eksterne kommandoer</b>

en: External filters
nb: Eksterne filtre

en: <b>External Filters</b>
nb: <b>Eksterne filtre</b>

en: Output parsers
nb: Output parsere

en: <b>Output Parsers</b>
nb: <b>Output parsere</b>

en: Language support
nb: Språkstøtte

en: Enter Bluefish project filename
nb: Oppgi ønsket prosjektnavn

en: Select Bluefish project filename
nb: Oppgi filnavn for prosjektetfilen

en: Create New Project
nb: Opprett nytt prosjekt

en: Edit Project
nb: Rediger prosjekt

en: This project contains %d file | This project contains %d files
nb[0]: Dette prosjektet inneholder %d fil
nb[1]: Dette prosjektet inneholder %d filer

en: Project _Name:
nb: Prosjekt_navn:

note: pred->entries[template] = entry_with_text(pred->project->template, 255); bf_mnemonic_label_tad_with_alignment(_("_Template:"), pred->entries[template], 1, 0.5, table, 0, 1, 3, 4); but = file_but_new(pred->entries[template], 1, NULL); gtk_table_attach_defaults(GTK_TABLE(table), pred->entries[template
en: <b>Default settings for this project</b>
nb: <b>Standardinnstillinger for dette prosjektet</b>

en: Create _Project
nb: Opprett _prosjekt

en: Create project
nb: Opprett prosjekt

en: Create project with currently opened documents
nb: Opprett prosjekt basert på de åpne dokumentene

en: Create empty project
nb: Opprett tomt prosjekt

en: weblint HTML checker
nb: weblint HTML-skanner

en: xmllint XML checker
nb: xmllint XML-sjekker

en: php syntax check
nb: Syntakssjekk for php

en: perl syntax check
nb: Syntakssjekk for perl

en: php codesniffer
nb: php kodesniffer

en: Sort
nb: Sorter

en: Reverse lines
nb: Reverser linjerekkefølge

en: Tidy convert to XHTML
nb: Tidy konverter til XHTML

en: Strip empty lines
nb: Fjern tomme linjer

en: Render HTML to text
nb: Rendre HTML til tekst

en: Javascript Minify with jsmin
nb: Javascript Minimaliser med jsmin

en: Decompress CSS
nb: Dekomprimer CSS

en: Compress CSS
nb: Komprimer CSS

en: Windows 7 Firefox
nb: Windowx 7 Firefox

en: Insert date
nb: Sett inn dato

en: Links2 (graphics)
nb: Links2 (grafikk)

en: C Header
nb: C header

en: LaTex Book
nb: LaTeX bok

en: LaTex Presentation
nb: LaTeX Presentasjon

en: Untitled Project
nb: Navnløst prosjekt

en: C programming
nb: C programmering

en: Web files
nb: Webfiler

en: Hide objectfiles
nb: Skjul objektfiler

en: <i>Replace started</i>
nb: <i>Startet søk og erstatt</i>

en: <i>Search started</i>
nb: <i>Startet søk</i>

en: <span foreground="red"><b>No selection, aborted search</b></span>
nb: <span foreground="red"><b>Du har ikke markert noen tekst. Søket ble avbrutt.</b></span>

note: display warning that not all documents have yet finished loading
en: <span foreground="red" weight="bold">Some documents are still loading</span>
nb: <span foreground="red" weight="bold">Ikke alle dokumenter har blitt lest inn ennå</span>

en: <span foreground="red">Empty search string</span>
nb: <span foreground="red">Tom søkestreng</span>

en: <i>Replaced %d entry</i> | <i>Replaced %d entries</i>
nb[0]: <i>Erstattet %d oppføring</i>
nb[1]: <i>Erstattet %d oppføringer</i>

en: <i>Found %d entry</i> | <i>Found %d entries</i>
nb[0]: <i>Fant %d treff</i>
nb[1]: <i>Fant %d treff</i>

en: <i>Found %d result in %d of the %d searched documents</i> | <i>Found %d results in %d of the %d searched documents</i>
nb[0]: <i>Fant %d treff i %d av de %d gjennomsøkte dokumentene</i>
nb[1]: <i>Fant %d treff i %d av de %d gjennomsøkte dokumentene</i>

en: <i>Found %d result from character %d to %d</i> | <i>Found %d results from character %d to %d</i>
nb[0]: <i>Fant %d treff fra tegn %d til %d</i>
nb[1]: <i>Fant %d treff fra tegn %d til %d</i>

en: <i>Found %d result in the active document</i> | <i>Found %d results in the active document</i>
nb[0]: <i>Fant %d treff i det aktive dokumenet</i>
nb[1]: <i>Fant %d treff i det aktive dokumenet</i>

en: No (more) results
nb: Ingen (flere) resultater

en: Active document
nb: Aktivt dokument

en: Forward from cursor position
nb: Fremover fra markørens posisjon

en: Current selection
nb: Markert område

en: All open documents
nb: Alle åpne filer

en: Files on disk
nb: Filer på disk

en: Normal
nb: Standard

en: Uppercase
nb: Store bokstaver

en: Lowercase
nb: Små bokstaver

en: Find and Replace
nb: Søk og Erstatt

en: <b>_Search for</b>
nb: <b>_Søk etter:</b>

en: <b>Replace _with</b>
nb: <b>_Erstatt med</b>

en: Match Patter_n:
nb: Søkemønster:

en: Replace T_ype:
nb: Erstatt T_ype:

en: Sco_pe:
nb: Søkeområde:

en: Filename pattern:
nb: Filnavnmønster:

en: Recursion level:
nb: Grense for rekursivt søk:

en: Basedir:
nb: Rotkatalog:

en: Show results in Output Pane
nb: Vis resultater i Output fanen

en: Show all results in the Output Pane on the bottom of the document list
nb: Vis alle resultater i Output fanen nederst på dokumentlisten

en: Case sensitive _matching
nb: Skill mellom store/sm_å bokstaver

en: Only match if case (upper/lower) is identical.
nb: Treff bare om små/store bokstaver samsvarer.

en: Pattern contains escape-se_quences
nb: Uttrykket inneholder escape-sekvenser (\n, \t)

en: Pattern contains backslash escaped characters such as \n \t etc.
nb: Tillater bruk av spesialtegn som \n, \t etc i søkeuttrykket.

en: Dot character in regex pattern matches newlines
nb: Punktum i regulære uttrykk inkluderer tegn for ny linje

en: The . character will match everything including newlines, use for multiline matching.
nb: Punktum (.) vil inkludere alle tegn, inkludert linjebrekk. Denne opsjonen kan brukes for å lage et søkeuttrykk som dekker flere linjer.

en: Ignore backup files
nb: Ignorer backupfiler

en: Ignore backup files *~ created by Bluefish
nb: Ignorer backupfiler *~ laget av Bluefish

en: Replace _All
nb: Erstatt _alle

en: _Replace
nb: E_rstatt

en: _Find All
nb: Finn alle

en: B_ookmark All
nb: Legg til alle som _bokmerke

en: Undo in _all documents
nb: Angre i _alle åpne dokumenter

en: Undo only _this document
nb: Angre bare i de_tte dokumentet

en: Undo this change in all documents?
nb: Angre endringen i alle dokumenter?

en: This change concerns multiple documents.
nb: Denne endringen vil berøre flere dokumenter.

en: Allow folding of C style comments
nb: Tillat brekking av kommentarer i C-stil

en: Allow folding of Curly brackets block
nb: Tillat brekking av { blokker

en: Allow folding of Javascript Curly brackets block
nb: Tillat brekking av Javaskript { blokker

en: Allow folding of Javascript Parentheses block
nb: Tillat brekking av Javascript ( blokker

en: Allow folding of Javascript Square brackets block
nb: Tillat brekking av Javascript [ blokker

en: Allow folding of Parentheses block
nb: Tillat brekking av ( blokker

en: Allow folding of PHP blocks
nb: Tillat brekking av PHP-blokker

en: Allow folding of Square brackets block
nb: Tillat brekking av [ blokker

en: Allow folding of the Parentheses block
nb: Tillat brekking av ( blokken

en: Allow to fold the the root html tag
nb: Tillat folding av html rotnoden

en: All php functions
nb: Alle php-funksjoner

en: All wordpress functions
nb: Alle wordpress-funksjoner

en: Autocomplete function names with semicolon
nb: Autofullfør funksjonsnavn med semikolon

en: Autocomplete HTML entities
nb: Auto-fullfør HTML-entiteter

en: Autocomplete Javascript object methods
nb: Autofullfør objektmetoder i Javascript

en: autocomplete javascript variables
nb: autofullfør javascript-variabler

en: Auto-complete PHP functions
nb: Auto-fullfør PHP-funksjoner

en: Auto-complete PHP variables
nb: Autofullfør PHP-variabler

en: Autocomplete tags
nb: Autofullfør noder

en: autocomplete with newlines
nb: autofullfør med ny linje

en: CSS properties
nb: CSS attributter

en: Enable the PHP short open tag
nb: Bruk PHP short open tag <?

en: GNU Coreutils functions
nb: GNU Coreutils funksjoner

en: HTML entities
nb: HTML-entiteter

en: include JQuery syntax
nb: inkluder JQuery syntaks

en: Javascript CSS properties
nb: Javascript CSS-attributter

en: Load all php functions
nb: Last alle PHP-funksjoner

en: Load auto-completion information
nb: Last informasjon for autofullfør

en: Load completion data
nb: Last data for autofullfør

en: Load glib types and functions
nb: Last glib typer og funksjoner

en: Load GObject functions
nb: Last GObject-funksjoner

en: Load GTK+ functions
nb: Last GTK+-funksjoner

en: Load reference data
nb: Last referansedata

en: Load reference information
nb: Last referanseinformasjon

en: Load standard C library functions
nb: Last funksjoner for standard C bibliotek

en: Load XSLT 2.0 support.
nb: Last støtte for XSLT 2.0

en: Methods in javadoc but not in references
nb: Metoder i javadoc men ikke i referanser

en: scan for sql in php strings
nb: søk etter sql i php-strenger

en: Scan for sql in strings
nb: Søk for sql i strenger

en: Self-close tags such as br, hr, and img with /&gt;
nb: Autolukk noder som br, hr, og img med /&gt;

en: Show a string as a block
nb: Vis en streng som en blokk

en: Show tag attributes as block
nb: Vis nodeattributter som en blokk

en: Show this language in the menu
nb: Vis dette språket i menyen

en: Tag block-start includes all attributes
nb: Start av node-blokk inkluderer alle parametre
